sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Andrzej Izdebski, biznesmen zamieszany w dostarczanie broni terrorystom, jest udziałowcem spółki, która chce rozbudować lotnisko w Świdniku. - To dla nas grom z jasnego nieba - przyznają władze Lublina i Świdnika, akcjonariusze konsorcjum.

Sprawę ujawniła wczorajsza "Rzeczpospolita”. Według dziennika Izdebski sprzedawał, mimo embarga ONZ, broń do Angoli i Liberii.
- Wszyscy są zaskoczeni i teraz szybko trzeba coś z tym zrobić, aby nie zaszkodziło to samemu przedsięwzięciu, które jest ważne dla Lublina i całego regionu - twierdzi Wiesław Perdeus, zastępca prezydenta Lublina.
Inicjatorami przebudowy lotniska w Świdniku były m.in. władze Lublina i Świdnika oraz wojewoda. Do spółki Port Lotniczy Lublin SA przystąpiło też kilka firm, m.in. FS Holding i Bank Pekao SA. Czy udziałowcy badali przeszłość Izdebskiego?
- Nie sprawdzałem, ani nie śledziłem żadnych udziałowców spółki - przyznaje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Od tego są odpowiednie służby i to one powinny wiedzieć o takich sprawach. Znałem Izdebskiego z zawodów lotniczych jako drobnego przedsiębiorcę.
Zdaniem Perdeusa spółka E&K na pewno była sprawdzana pod kątem jej wiarygodności finansowej oraz zakresu działalności.
- Pełne prześwietlenie spółki jest praktycznie niemożliwe - podkreśla jednak Krzysztof Mikuła, prezes FS Holding, kolejnego akcjonariusza Portu Lotniczego Lublin. - Szczególnie w tym przypadku, gdy mówimy o osobie pana Izdebskiego, a nie o samej spółce E&K.
- Oficjalne wyjaśnienia w tej sprawie przedstawimy w środę - powiedziała Dziennikowi Magdalena Kluczyńska, rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Także Bank Pekao SA skomentuje sprawę dopiero dzisiaj - zapewnił jego nas rzecznik Sebastian Łuczak.
Zdaniem akcjonariuszy afera zaszkodzi planom budowy lotniska w Świdniku. A co się stanie z Izdebskim? Decyzję podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy, które powinno odbyć się na przełomie roku - wyjaśnia Zbigniew Sałka, prezes Portu Lotniczego Lublin. - Jeżeli zarzuty się potwierdzą, to pana Izdebskiego nie powinno być w naszym konsorcjum. Powinien zrezygnować lub my wykupimy jego udziały.
- Lublin nie ma szczęścia do lotniska, może po prostu to jeszcze nie czas na jego budowę - mówi Mikuła. Jednak lotnisko jest potrzebne.
Andrzej Izdebski był wczoraj nieuchwytny. Sekretarka poinformowała nas, że wyjechał za granicę.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!