poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Wielki dworzec przy Dworcowej w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2013, 17:23

Żeby zbudować dworzec z prawdziwego zdarzenia, lubelscy radni muszą się najpierw zgodzić na kupno te
Żeby zbudować dworzec z prawdziwego zdarzenia, lubelscy radni muszą się najpierw zgodzić na kupno te

Prezydent Lublina chce kupić od marszałka województwa prawa do użytkowania terenów PKS Wschód obok dworca kolejowego. I zbudować tam duże centrum przesiadkowe

Formalnie teren w rejonie ulic Młyńskiej, Dworcowej i Gazowej należy do Skarbu Państwa. Ale prawo do jego użytkowania wieczystego ma należący do samorządu województwa PKS Wschód. Spółka, która ma ogromne długi, niedawno próbowała sprzedać te nieruchomości, żeby poprawić swoją sytuację. Cena wywoławcza – 2,6 mln zł. Tyle, że nie zgłosił się żaden chętny. Nawet miasto, które od dawna jest zainteresowane tym terenem, choć województwo zaproponowało magistratowi udział w przetargu.

Wczoraj Ratusz dementował doniesienia jednej z gazet, że chce nabyć ten teren za złotówkę. – Prawdą jest, że rozmawiamy z prezydentem Żukiem na ten temat. Nieprawdą natomiast, że mówimy o złotówce. Nigdy nie było mowy o takiej kwocie – wyjaśnia marszałek województwa Krzysztof Hetman.

Sprawę wyjaśnia lektura obu projektów uchwał w tej sprawie, którymi lubelscy radni zajmą się na najbliższej sesji (28 lutego). Za złotówkę miasto chce kupić te nieruchomości od Skarbu Państwa, na co pozwala ustawa. Natomiast od województwa magistrat chce nabyć prawo do ich wieczystego użytkowania. Za cenę, którą prezydent ustali z marszałkiem.

– Na te nieruchomości jest przygotowany operat szacunkowy, zbliżony do ceny wywoławczej w ostatnim przetargu – mówi Hetman. – To naturalne, że prezydent będzie chciał zrobić swoją wycenę. Ale jestem przekonany, że spotkamy się pośrodku.

Przed 28 lutego? – Myślę, że tak – dodaje marszałek. – Pozostaje kwestia wyceny, którą zlecił pan prezydent – żeby potwierdziła naszą. Jeśli cena zostanie określona inaczej, usiądziemy do rozmów. Nie będzie problemu, bo obie strony mają wolę, żeby to miasto nabyło te nieruchomości. Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania od samego początku.
– Prezydent chciałby tam stworzyć dworzec z prawdziwego zdarzenia – centrum przesiadkowe łączące dworce PKS i PKP, oraz komunikację metropolitalną – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka Ratusza. – W przyszłości zostałby tam przeniesiony dworzec z Podzamcza.

– W ub. roku rozpoczęły się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Lada chwila projekt planu zostanie wystawiony, żeby każdy mógł zobaczyś, jakie funkcje są tam przewidziane – zapowiada Krzyżanowska.

– Jeśli w planie jest tam nowy dworzec, to musi go zbudować miasto – zastrzega Hetman. – Być może z wykorzystaniem pieniędzy z zewnątrz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
smutny marian
aron
pin
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

smutny marian
smutny marian (21 lutego 2013 o 00:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aron' timestamp='1361382036' post='736435']
tak ci wybudują za 20 lat
[/quote]
bez przesady od dwudziestu już budują poczekamy zobaczymy
Rozwiń
aron
aron (20 lutego 2013 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak ci wybudują za 20 lat
Rozwiń
pin
pin (20 lutego 2013 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@Paweł

Zwróć uwagę, że tam będzie spory węzeł komunikacyjny po wybudowaniu planowanych dróg.
Rozwiń
Paweł
Paweł (20 lutego 2013 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to baaardzo zły pomysł..

ulice w rejonie dw PKP są mało przejezdne..

byłby koszmarny korek..

P.
Rozwiń
.,
., (20 lutego 2013 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='idshwnl' timestamp='1361369846' post='736358']
Kolego z PSL -Hetmanie .Jeżeli powstanie dworzec to nie dla Lublina tylko dla tych którzy będą tu przyjeżdżać i odjeżdżać na wioski i miasteczka Lubelszczyzny. Powinien Kolega się cieszyć że ktoś chce zadbać o tych dojeżdżających ze środowiska gdzie PSL jest ulokowany..Należy przekazać teren za symboliczną złotówkę i nie wydziwiać.
[/quote]Popieram.Ruch pasażersko-turystyczny i obsługa w/w daje miejsca pracy i dochody. Leżący odłogiem kawałek terenu nie przynosi żadnego zysku.Takie rozwiązanie bardzo ułatwi życie mieszkańcom i przyjezdnym.Do tego pojemny,bezpieczny parking.Wokół Polski tysiące takich rozwiązań do podpatrzenia i zastosowania.Tylko minimum dobrej woli i wiarygodny inwestor z kapitałem, a nie za przeproszeniem gołod...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!