poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Wielki szpital uchroni przed bankructwem?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2013, 19:33

Radni sejmiku zatwierdzili pomysł Zarządu Województwa na ratowanie podległych marszałkowi szpitali (
Radni sejmiku zatwierdzili pomysł Zarządu Województwa na ratowanie podległych marszałkowi szpitali (

Szpital przy al. Kraśnickiej wchłania oddziały ze szpitali Jana Bożego i kolejowego. – Pójdziemy na bruk – obawiają się związkowcy z odchudzanych placówek.

Klamka zapadła. W poniedziałek radni sejmiku zatwierdzili pomysł Zarządu Województwa na ratowanie zadłużonych i przynoszących straty podległych marszałkowi szpitali. I tak na Kraśnicką powędrują m. in. Zakład Medycyny Nuklearnej i Oddział Ginekologii z Okręgowego Szpitala Kolejowego oraz toksykologia, kardiologia i Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych z Jana Bożego.

I właśnie „odchudzenie” tej drugiej placówki wywołało najwięcej wątpliwości radnych sejmiku.

– W imieniu klubu PiS prosimy, żeby pozostawić toksykologię i dziecięcy oddział zakaźny w Janie Bożym – apelował radny Andrzej Pruszkowski.

Również Krzysztof Babisz z PO podkreślał, że oddział dziecięcy jest chlubą Jana Bożego i zastanawiał się, czy podobny prestiż uda zbudować się w szpitalu im. kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej.

Koncepcji władz bronił Tomasz Pękalski, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia. Jego zdaniem, nie ma innego sposobu na uratowanie szpitalnych finansów i stworzenie szans na przychody. Jego opinia spotkała się z buczeniem pracowników służby zdrowia, którzy przysłuchiwali się dyskusji.

– Państwa upór i przewlekanie sprawy spowoduje likwidację szpitali – zagroził im Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Pękalski tłumaczy, że nie chodzi o oszczędności na krótką metę, tylko o długoterminowe zmiany. Większe oddziały – które powstaną przy Kraśnickiej – będą teraz z lepszej pozycji negocjować kontrakty z NFZ i zawierać umowy z dostawcami. Możliwe też, że dzięki większej załodze, wydłużą godziny pracy.

Władze województwa zapewniają, że po przeniesieniu oddziałów nikt nie straci pracy. Chyba, że w przyszłym roku szpital nie wygra konkursów. Mimo tych zapewnień pracownicy z Jana Bożego podejrzewają, że ich placówkę czeka likwidacja, a oni pójdą na bruk.

– Na nasze pisma, kiedy chcieliśmy ratowania szpitala, nie było odpowiedzi. Może chodziło o to, żeby doprowadzić do obecnej sytuacji? – zastanawiała się Bożena Siek ze związku zawodowego pielęgniarek z Jana Bożego.

Lekarze z tego szpitala nie chcą komentować sytuacji, w jakiej się znaleźli. Tłumaczą, że zabrania im tego rozporządzenie dyrekcji.

Lubelskie szpitale podległe marszałkowi województwa, czyli kolejowy, Jana Bożego i przy al. Kraśnickiej są w wyjątkowo kiepskiej sytuacji finansowej. Pod koniec ubiegłego roku ich zadłużenie sięgnęło 195 mln zł. Bardzo źle jest również w szpitalu w Chełmie – jego dyrektor podał się właśnie do dymisji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
agnieszka
irena
krystyna
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

agnieszka
agnieszka (14 lutego 2013 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem Rozpaczona gdyż leżałam tam na ginekologii i miałam do czynienia z fantastycznymi lekarzami. A teraz gdzie oni się podzieją jak stracą pracę? w tym szpitalu chodzą wielkie talenty o których Ci z sejmiku nie mają pojęcia!! Żal d ściaska jak się o tym człowiek dowiaduje!!!!
Rozwiń
irena
irena (5 lutego 2013 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moloch jak był zadłużony tak będzie,a Bożego Jana i Kolejowy przejmą decydenci za złotówkę i będą trzepać kasę na najprostszych zabiegach i procedurach.Skomplikowane odeślą do molocha.To się ponoć nazywa prywayzacja
Rozwiń
krystyna
krystyna (5 lutego 2013 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZ Y MOŻE ODDZIAŁ ZAKAŻNY POŁĄCZĄ Z DZIECIĘCYM NA KRAŚNICKIEJ?
To byłby SKANDAL !!
ZAKAŻNY POWINIEN MIEĆ OSOBNY BUDYNEK !!
Rozwiń
Anka
Anka (5 lutego 2013 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po tym, jak pewnien były radny nie wszedł do obecnej Rady Miasta specjalnie dla niego utworzono stanowisko dyrektorskie w Urz. marszałkowskim poprzez podzielenie departamentu. Na to pieniądze sie znalazły!
Rozwiń
praktyk
praktyk (5 lutego 2013 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łączenie szpitali, szkół itp. to praktycznie ich likwidacja...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!