wtorek, 21 listopada 2017 r.

Lublin

Wielki szpital uchroni przed bankructwem?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2013, 19:33

Radni sejmiku zatwierdzili pomysł Zarządu Województwa na ratowanie podległych marszałkowi szpitali (
Radni sejmiku zatwierdzili pomysł Zarządu Województwa na ratowanie podległych marszałkowi szpitali (

Szpital przy al. Kraśnickiej wchłania oddziały ze szpitali Jana Bożego i kolejowego. – Pójdziemy na bruk – obawiają się związkowcy z odchudzanych placówek.

Klamka zapadła. W poniedziałek radni sejmiku zatwierdzili pomysł Zarządu Województwa na ratowanie zadłużonych i przynoszących straty podległych marszałkowi szpitali. I tak na Kraśnicką powędrują m. in. Zakład Medycyny Nuklearnej i Oddział Ginekologii z Okręgowego Szpitala Kolejowego oraz toksykologia, kardiologia i Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych z Jana Bożego.

I właśnie „odchudzenie” tej drugiej placówki wywołało najwięcej wątpliwości radnych sejmiku.

– W imieniu klubu PiS prosimy, żeby pozostawić toksykologię i dziecięcy oddział zakaźny w Janie Bożym – apelował radny Andrzej Pruszkowski.

Również Krzysztof Babisz z PO podkreślał, że oddział dziecięcy jest chlubą Jana Bożego i zastanawiał się, czy podobny prestiż uda zbudować się w szpitalu im. kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej.

Koncepcji władz bronił Tomasz Pękalski, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia. Jego zdaniem, nie ma innego sposobu na uratowanie szpitalnych finansów i stworzenie szans na przychody. Jego opinia spotkała się z buczeniem pracowników służby zdrowia, którzy przysłuchiwali się dyskusji.

– Państwa upór i przewlekanie sprawy spowoduje likwidację szpitali – zagroził im Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Pękalski tłumaczy, że nie chodzi o oszczędności na krótką metę, tylko o długoterminowe zmiany. Większe oddziały – które powstaną przy Kraśnickiej – będą teraz z lepszej pozycji negocjować kontrakty z NFZ i zawierać umowy z dostawcami. Możliwe też, że dzięki większej załodze, wydłużą godziny pracy.

Władze województwa zapewniają, że po przeniesieniu oddziałów nikt nie straci pracy. Chyba, że w przyszłym roku szpital nie wygra konkursów. Mimo tych zapewnień pracownicy z Jana Bożego podejrzewają, że ich placówkę czeka likwidacja, a oni pójdą na bruk.

– Na nasze pisma, kiedy chcieliśmy ratowania szpitala, nie było odpowiedzi. Może chodziło o to, żeby doprowadzić do obecnej sytuacji? – zastanawiała się Bożena Siek ze związku zawodowego pielęgniarek z Jana Bożego.

Lekarze z tego szpitala nie chcą komentować sytuacji, w jakiej się znaleźli. Tłumaczą, że zabrania im tego rozporządzenie dyrekcji.

Lubelskie szpitale podległe marszałkowi województwa, czyli kolejowy, Jana Bożego i przy al. Kraśnickiej są w wyjątkowo kiepskiej sytuacji finansowej. Pod koniec ubiegłego roku ich zadłużenie sięgnęło 195 mln zł. Bardzo źle jest również w szpitalu w Chełmie – jego dyrektor podał się właśnie do dymisji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
agnieszka
irena
krystyna
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

agnieszka
agnieszka (14 lutego 2013 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem Rozpaczona gdyż leżałam tam na ginekologii i miałam do czynienia z fantastycznymi lekarzami. A teraz gdzie oni się podzieją jak stracą pracę? w tym szpitalu chodzą wielkie talenty o których Ci z sejmiku nie mają pojęcia!! Żal d ściaska jak się o tym człowiek dowiaduje!!!!
Rozwiń
irena
irena (5 lutego 2013 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moloch jak był zadłużony tak będzie,a Bożego Jana i Kolejowy przejmą decydenci za złotówkę i będą trzepać kasę na najprostszych zabiegach i procedurach.Skomplikowane odeślą do molocha.To się ponoć nazywa prywayzacja
Rozwiń
krystyna
krystyna (5 lutego 2013 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZ Y MOŻE ODDZIAŁ ZAKAŻNY POŁĄCZĄ Z DZIECIĘCYM NA KRAŚNICKIEJ?
To byłby SKANDAL !!
ZAKAŻNY POWINIEN MIEĆ OSOBNY BUDYNEK !!
Rozwiń
Anka
Anka (5 lutego 2013 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po tym, jak pewnien były radny nie wszedł do obecnej Rady Miasta specjalnie dla niego utworzono stanowisko dyrektorskie w Urz. marszałkowskim poprzez podzielenie departamentu. Na to pieniądze sie znalazły!
Rozwiń
praktyk
praktyk (5 lutego 2013 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łączenie szpitali, szkół itp. to praktycznie ich likwidacja...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!