niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Wielkie długi Zakładów Tytoniowych w Lublinie: Komornik zablokował konto?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2012, 19:41

W lubelskim zakładzie przy ul. Wrotkowskiej pracuje obecnie ok. 150 osób. Kolejnych 250 zatrudnia fe
W lubelskim zakładzie przy ul. Wrotkowskiej pracuje obecnie ok. 150 osób. Kolejnych 250 zatrudnia fe

Zamiast milionowych inwestycji – milionowe długi. Tak wygląda sytuacja Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Pracownicy obawiają się, że firma może zbankrutować. Zarząd spółki konsekwentnie odmawia wyjaśnień: "Proszę o nas nie pisać, już wystarczy”.

Z księgi wieczystej ZTL wynika, że zaciągnęły one dług wobec firmy MS Global Funding z Nowego Jorku. W dokumentach widnieją trzy wpisy, dotyczące weksli wartości 2 mln dolarów amerykańskich każdy (6,7 mln zł). Pierwszy z nich miał być wykupiony do końca sierpnia ub. roku. – Nie udało się, więc komornik zablokował firmowe rachunki – usłyszeliśmy od pracowników firmy.

Zarząd ZTL odmówił udzielenia informacji na ten temat. Wiadomo jednak, że z początkiem stycznia spółka założyła nowy rachunek bankowy. W specjalnym piśmie informuje o tym swoich kontrahentów i prosi o wpłacanie należności na nowe konto. Jako odbiorcę podaje jednak nie ZTL, a Fermentownię Tytoniu Krasnystaw, czyli spółkę-córkę. Czy to dlatego – jak twierdzą osoby związane z lubelską firmą – że firmowe konto zajął komornik?

– W takiej sytuacji byłaby to czynność z pokrzywdzeniem wierzycieli. To działanie nielegalne, ale trudne do wychwycenia. – mówi Iwona Wójcik- Nikitiuk, radca prawny

12 stycznia ZTL poinformowały swoich partnerów o kolejnej zmianie rachunku. Tym razem nie wskazują innego odbiorcy. – Obawiamy się, że zamiast na inwestycjach, skończy się na nagłej finansowej katastrofie – dodają zaniepokojeni pracownicy.

Dwa tygodnie temu napisaliśmy, że Biosyntec, nowy francuski właściciel Zakładów Tytoniowych w Lublinie, chce na terenach należących do zakładów budować akademiki. Tymczasem, kupując zakład od Skarbu Państwa Biosyntec obiecywał, że w lubelskiej fabryce uruchomi pierwszą na świecie linię do produkcji filtrów zmniejszających ryzyko zachorowania na raka.

Francuzi mieli zainwestować w Lublinie 100 mln zł i dać pracę ok. 1000 osobom. Z tych obietnic jak dotąd nic nie wyszło.
Członkowie zarządu, o spotkanie z którymi zabiegaliśmy od kilkunastu dni, w końcu przyjechali do naszej redakcji, ale… odmówili odpowiedzi na pytania.

– Dwa teksty w jednym miesiącu wystarczą – argumentował Roman Kosiński, członek zarządu ZTL. – Bardzo prosimy o odłożenie tej rozmowy.

Pytania wysłaliśmy więc e-mailem. Pytamy zarząd firmy m.in. o to, czy konta bankowe ZTL zostały zablokowane i z jakiego powodu spółka podaje swoim partnerom nowy rachunek do regulowania bieżących należności. Pytamy także o bieżącą sytuację finansową ZTL (wartość zobowiązań oraz wynik finansowy za 2011 rok).

Odpowiedź zarządu brzmi: "W nawiązaniu do naszego wczorajszego spotkania oraz poniższego e-maila, chcielibyśmy uprzejmie podtrzymać naszą prośbę o spotkanie w terminie późniejszym. Z góry dziękujemy i wyrażamy naszą wdzięczność”.

Biosyntec w Lublinie

Zakłady Tytoniowe w Lublinie istnieją od 1934 r. W lutym ubiegłego roku francuska spółka Biosyntec kupiła od Skarbu Państwa 70 proc. akcji firmy. Zapłaciła ok. 32 mln zł. Prezesem spółki został Dariusz Witkowski, który w 2005 roku był wiceministrem Skarbu Państwa (zajmował się m. in. prywatyzacją RUCH).

Ministerstwo Skarbu Państwa ma jeszcze 7,68 proc. udziałów w ZTL. – Skarb Państwa posiada jednego przedstawiciela w siedmioosobowej Radzie Nadzorczej. Ma on możliwość zgłaszania na posiedzeniach wniosków o przeprowadzenie kontroli spółki w określonym zakresie – mówi Magdalena Kobos, rzecznik MSP.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ktos
maniek
anka
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ktos
Ktos (23 stycznia 2012 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawda jest taka niestety ze Biosyntec niczego niema i jedyne co robi z Zakładami to wyciaga kase. Naobiecywał świetlaną przyszłość i w ztlu i na umcesie. Tylko że nie wspomniał czyja to będzie kasa. Biosyntec ma ponoć patent na filtr do papierosów zmniejszający ryzyko raka. Ktoś widział jakieś kliniczne wyniki testów potwierdzające tą teze, czy może rozmaryn ma jakieś niesamowite właściwości w tym względzie. Zakłady tytoniowe i Krasnystaw zostały zmuszone kupić od biosyntecu duże ilości ekstraktu z rozmarynu za ogromne sumy - nikt nie wiem po co. Ale takiego filtra nie ma i nie będzie, bo nikt go nie zrobi, no chyba że znajdą amatorów na papierosy o smaku rozmarynu haha. Ta prywatyzacja to było jedno wielkie oszustwo. Kolega Imama był wtedy w ministerstwie to wszystkiego dopilnował, teraz jest prezesem i dopilnuje też reszty. Jak nie wiadomo o co chodzi to znaczy że chodzi o kase - pobliska jednostka wojskowa jest w likwidacji i niedługo w tej okolicy będzie mieszkało mnóstwo ludzi. Domy stawiają jeden po drugim można powiedzieć. Grunty zakładów będą warte kilkakrotnie więcej niż w momencie prywatyzacji.
Rozwiń
maniek
maniek (23 stycznia 2012 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1327329582' post='587157']
Najlepiej zapytać byłych prezesów jak wekslowali dług, Panie DZIAŁACZU związkowy. DO połowy lipca 2011 zarządzali, a potem zostali zawieszeni, przez Radę Nadzorczą. Powody pewnie były ważne!
[/quote]A Ty pewnie jesteś z nowego zarzadu Kosiński ,tak? W PSL nie poszło? to tu zagrzewasz fotel?Chwilowoooooo. Powody były takie ze byli niewygodni dla Immama bo za dużo rozumieli co tu sie dzieje
Rozwiń
anka
anka (23 stycznia 2012 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To taki przdstawicel Skarbu Państwa albo zwiazkowcy chyba powinni z urzędu zawiadomić prokurature o popełnieniu przestepstwa .Wszyscy tyko gadaja a niech ktoś sie zato weźmie i posadzi kogos z zarzadu do paki za dziąłanie na szkode spółki .A gdzie byli przedstawicele zwiazków zawodowych w Radzie Nadzorczej jak podejmowane były te durne decyzje???????
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2012 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej zapytać byłych prezesów jak wekslowali dług, Panie DZIAŁACZU związkowy. DO połowy lipca 2011 zarządzali, a potem zostali zawieszeni, przez Radę Nadzorczą. Powody pewnie były ważne!
Rozwiń
53
53 (23 stycznia 2012 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skarb Państwa posiada jednego przedstawiciela w siedmioosobowej Radzie Nadzorczej. Ma on możliwość zgłaszania na posiedzeniach wniosków o przeprowadzenie kontroli spółki w określonym zakresie.To dlaczego nie zgłasza? W tym kraju trzeba rewolucji ale takiej żeby się krew polała.Należy rozliczyć tych którzy doprowadzili do tragedii.Tak do tragedii,katastrofy narodowej gdzie dorobek naszego narodu został sprzedany za grosze. Obudż się Narodzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!