niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Wielonarodowa brygada jest, ale żołnierzy z zagranicy brak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 września 2011, 21:00

W połowie czerwca zlikwidowano w Lublinie 3 Brygadę Zmechanizowaną. Jej miejsce miała zająć brygada
W połowie czerwca zlikwidowano w Lublinie 3 Brygadę Zmechanizowaną. Jej miejsce miała zająć brygada

Od lipca w Lublinie działa polskie dowództwo wielonarodowej brygady wojskowej. Jednak do tej pory w jednostce nie pojawił się ani jeden żołnierz z innego kraju.

W połowie czerwca zlikwidowano w Lublinie 3 Brygadę Zmechanizowaną. Jej miejsce miała zająć brygada wielonarodowa. Od 1 lipca w Lublinie zaczęło działać jej polskie dowództwo.

Decyzja jest, żołnierzy nie ma

– Sztab będzie ulokowany przy ul. Radziszewskiego, batalion dowodzenia przy ul. Kruczkowskiego – wyjaśniał w czerwcu kapitan Dariusz Drączkowski, były rzecznik prasowy 3 brygady. Z informacji przekazanych przez wojsko wynikało, że w sztabie będą służyć także żołnierze z pozostałych państw wchodzących w skład wielonarodowej brygady, czyli Ukrainy i Litwy.

– Kiedy powoływano wielonarodową brygadę, wielu kolegów musiało zmienić jednostkę, część wyjechała z regionu. Wojsko podjęło takie decyzje, a do tej pory nie przyjechał do nas ani jeden żołnierz z Ukrainy czy Litwy – irytuje się jeden z żołnierzy z Lublina.

Ostateczne konsultacje

Chociaż minęły trzy miesiące, to resorty obrony poszczególnych państw nie porozumiały się co do szczegółów. Co w takim razie zrobiono w lecie w tej sprawie?

– Przedstawiciele resortów obrony Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w drodze konsultacji, przygotowywali projekt umowy międzynarodowej, której celem jest wskazanie prawnych podstaw funkcjonowania litewsko-polsko-ukraińskiej brygady – wyjaśnia Jacek Sońta, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej. – Pod koniec miesiąca projekt umowy zostanie poddany ostatecznym konsultacjom wewnątrz resortów obrony Litwy, Polski i Ukrainy.

Gotowość bojowa

To oznacza, że najwcześniej jesienią umowa pomiędzy rządami zostanie podpisana, ale to z kolei nie oznacza, że jeszcze w tym roku obcy żołnierze przyjadą na Lubelszczyznę.

– Brygada osiągnie wstępną gotowość do działań na koniec 2012 r., a pełną do końca 2013 r. – zaznacza Sońta. – Służbę w Lublinie będą pełnić żołnierze wyznaczeni z państw założycielskich, natomiast główne elementy brygady (czyli wydzielone do jej składu jednostki wojskowe) będą stacjonować na terytorium danego państwa.

Nie wiadomo dokładnie, ilu żołnierzy przyjedzie do Lublina. Nie wiadomo też, w jaki sposób brygada będzie finansowana. – Dowództwo i sztab będą finansowane ze wspólnego budżetu – mówi rzecznik Sońta. – Szczegóły i zasady prowadzenia gospodarki finansowej określone zostaną w oddzielnym porozumieniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
oficer
aaa
jon
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oficer
oficer (15 grudnia 2011 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do całego tego burdelu niech jeszcze WOG stworzą to finanse beda mieli z głowy...
Rozwiń
aaa
aaa (16 września 2011 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jest dobrze. Po co żołnierze. Wystarczy aby był dowódca generał i sztab. Tak jak w polskiej armii, czy w byłym specpułku: jeden samolot i mnóstwo szwejów z gwiazdkami. A po co nam Hady?
Rozwiń
jon
jon (16 września 2011 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech żyje odwieczna przyjaźń polsko-ukraińska !!!
niech żyje !!!
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2011 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak właśnie wyglądają rządy peło z wiernym koalicjantem PSL-em, reprezentowanym tutaj na miejscu Hetmanem lubelskim, (czemu nie: Witos lubelski); rozwalić wszystko, nawet wojsko w Lublinie, które tutaj było od 1918 r.
Rozwiń
PATRON
PATRON (16 września 2011 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To może od razu tak jak 400 lat temu dać listy przypowiednie jakiemuś hetmanowi (już się taki ogłasza: "Hetman lubelski" ), żeby powołał chorągiew z pułkiem polskim- husaria, litewskim- petyhorcy i ukraińskim- kozacy rejestrowi i można z taką "armią" w XXI wiek startować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!