sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Właściciele pubu "U Szewca" kupili sąsiednią kamienicę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 czerwca 2009, 18:37
Autor: Dominik Smaga

Zrujnowana kamienica przy ul. Grodzkiej 20 dostała szansę. Dziś miasto zlicytowało budynek. Najwyższą cenę zaoferowała spółka, która jest właścicielem stojącej obok kamienicy z pubem U Szewca.

Cenę wywoławczą kamienicy Ratusz ustalił na 2,5 mln złotych. Najwyższą kwotę - 4,6 mln zł - zaproponowała spółka Custom.

W rzeczywistości zapłaci niespełna 3,7 mln zł, bo miasto obiecało przed przetargiem, że nabywca dostanie 20 proc. bonifikaty z racji tego, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Nowy właściciel musi szybko zabrać się za ratowanie nieruchomości. - Jego remont musi zacząć najpóźniej w ciągu dwóch lat i zakończyć najpóźniej w cztery lata od zakupu - zastrzega Hanna Lewandowska z Wydziału Gospodarowania Mieniem w lubelskim Urzędzie Miasta.

- Na pewno zaczniemy od frontu, od elewacji, żeby to jakoś wyglądało. Nie wiemy jeszcze, kiedy zaczną się roboty, to zależy od tego, ile potrwają prace projektowe - mówi Paweł Klauda, współwłaściciel Customu.

- Nie wiemy jeszcze, co tu powstanie. Będziemy się zastanawiać - dodaje Mariusz Machlarz, jego wspólnik.

Custom jest właścicielem sąsiedniego budynku przy Grodzkiej 18, w którym prowadzi popularny pub U Szewca. Obydwie kamienice mają wspólną klatkę schodową. Budynek przy Grodzkiej 20 jest w opłakanym stanie i wymaga pilnego remontu.

- Nie przeraża nas to. Wyremontowaliśmy już jedną kamienicę, zabierzemy się za drugą - mówi Klauda.

Zwycięska spółka od kilku lat starała się kupić kamienicę, ale kolejne przetargi były unieważniane, bo spadkobiercy byłych właścicieli starali się przejąć budynek.

Sprzedaż stała się możliwa dopiero po tym, jak Ratusz dostał z Ministerstwa Infrastruktury opinię prawną mówiącą, że spadkobiercy nie mogą starać się o pierwokup kamienicy. Wcześniej przez lata miasto nie zdołało pomóc budynkowi.

Zakupem zrujnowanego zabytku zainteresowane były w sumie trzy podmioty. Drugi z uczestników wczorajszej licytacji, Tomasz Kasprzak, nie odezwał się ani słowem i ani razu nie podbił ceny. Licytował tylko mec. Janusz Łomża, który dobrnął do stawki 4,5 mln zł.

- Do takiej kwoty miałem umocowanie wynikające z umowy powiernictwa - mówi Łomża. - Nie reprezentowałem siebie, tylko spółkę z branży hotelarsko-restauracyjnej. Nie mogę podać jej nazwy. Nie jest to spółka z Lublina.

Teraz uczestnicy przetargu mają 7 dni na skargi, później na kolejne 7 dni wywieszone zostanie ogłoszenie o wyniku licytacji. Dopiero po upływie tego czasu miasto będzie mogło zawrzeć umowę z Customem. Spółka będzie zobowiązana do zapłaty całej kwoty gotówką.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
LouisQ
krecik_77
DG
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LouisQ
LouisQ (2 grudnia 2009 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szewc to speluna?
Mnie się podoba. Chyba najlepszy studencki lokal. Wolałbym tylko, żeby było mniej ludzi.

Jak chcesz zobaczyć spelunę to zapraszam np. na róg Struga i Kraszewskiego.
Rozwiń
krecik_77
krecik_77 (8 lipca 2009 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A od kiedy kamienica w której jest speluna "U Szewca" jest wyremontowana? Przecież tam tynk się sypie, aż miło...
Rozwiń
DG
DG (4 czerwca 2009 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wyremontowaliśmy już jedną kamienicę więc nas to nie przeraza" Chyba nie mowicie Panowie o tym ze kamienica gdzie miesci sie SZEWC jest wyremontowana. Smiem w to watpic. hahahahah
Rozwiń
KK
KK (4 czerwca 2009 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DOBRZE ŻE W KOŃCU KTOŚ TO Z LUBLINA KUPIŁ I WYREMONTUJE TĘ RUINĘ
Rozwiń
helga
helga (3 czerwca 2009 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwycięzca licytacji jest właścicielem odrapanej kamienicy obok - dlatego nie martwmy się, ani o zbyt małą szerokość nabywanej kamienicy (można ją połączyć z sąsiednią), ani o rychły termin remontu (wskazuje na to opłakany stan kamienicy będącej siedzibą restauracji U Szewca).
Brawo! Brawo!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!