Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2017 r.
14:24

Wnuki Marii Skłodowskiej-Curie na UMCS. "Ciężko dorównać tak wybitnej postaci" [wideo]

250 6 A A

Wizyta wnuków Marii Skłodowskiej-Curie zakończyła organizowane przez UMCS obchody 150. rocznicy urodzin patronki uniwersytetu. Helene Langevin-Joliot i Pierre Joliot w weekend odwiedzili miejsca w regionie związane z ich rodziną, a w poniedziałek spotkali się ze społecznością akademicką największej lubelskiej uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas spotkania z dziennikarzami potomkowie polskiej noblistki opowiadali m.in. o tym, dlaczego zdecydowali się na kontynuowanie tradycji rodzinnych i rozpoczęcie karier naukowych.

- Tak naprawdę nie wychowano nas z ciężarem niesienia i podtrzymywania dziedzictwa Marii Skłodowskiej-Curie. Myślę, że właśnie to pozwoliło mi zająć się nauką. Inaczej prawdopodobnie czułabym ciężar wielkości mojej babci na ramionach. Pewnie nie uniknęłabym pewnych porównań, a ciężko byłoby dorównać tak wybitnej postaci – mówiła Helene Langevin-Joliot dodając, że rodzice nie wywierali na niej i na jej bracie presji, aby zajęli się nauką.

- Tak naprawdę chyba nie zakładali, że pójdziemy ich drogą. Przypuszczam nawet, że mój ojciec byłby szczęśliwy, gdybym wybrał inną ścieżkę – przyznał Pierre Joliot. – Ale jeżeli mam być uczciwy, to muszę przyznać, że wybrałem naukę, ponieważ zajmowali się nią wszyscy dookoła mnie.

Wnuczka Marii Skłodowskiej Curie opowiadała także o swoich wspomnieniach związanych z babcią. - Kojarzą mi się spotkania z nią w ogrodzie, kiedy wychodziła z laboratorium i wizyty w jej mieszkaniu, ale większość moich wspomnień jest wynikiem głownie rekonstrukcji opowiadań rodziców i rodziny. Są fotografie, filmy, listy i prace. To wszystko zbudowało we mnie obraz mojej babci. Dzisiaj wydaje mi się, że znam ją bardzo dobrze, ale nie jestem pewna, czy są to moje własne wspomnienia – mówiła Helena Langevin-Joliot.

Potomkowie patronki UMCS w weekend odwiedzili miejsca związane z rodziną Skłodowskich. Odwiedzili m.in. cmentarz w Kijanach, na którym w rodzinnym grobowcu spoczywa Józef Skłodowski, dziadek noblistki. Gościli także w Zawieprzycach, gdzie w czasach dzieciństwa Maria Skłodowska-Curie spędzała wakacje.

W ramach obchodów 150. urodzin patronki UMCS zorganizowano wiele wydarzeń. Wśród nich była prapremiera filmu fabularnego o Marii Skłodowskiej-Curie, konferencje naukowe, wystawy czy konkurs na najlepszą pracę dyplomową poświęconą noblistce. W ubiegłym tygodniu zaprezentowano wykonany przez studentów Wydziału Artystycznego największy drzeworyt w Polsce. Przedstawia on Marię Skłodowską-Curie w towarzystwie 28 innych wybitnych naukowców XX wieku.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 15:06
Rektor chyba.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 15:05
Ten pierszy z lewej na fotce to kto?
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 06:01
Szkoda tylko, że nazwa uniwersytetu jest z błędem.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 21:50
Ktoś napisał: "szkoda że musieli spotykać się z komuszymi władzami uczelni". Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej komusze nie są, lecz pochodzą z wolnych demokratycznych wyborów. Nikt ich nikomu nie narzucał z zewnątrz, jak w minionych czasach. Do spotkania potomków Patronki z władzami uczelni doszło - a z kim mieli się spotykać?
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 15:46
szkoda że musieli spotykać się z komuszymi władzami uczelni
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:52
Wiem, że to teraz popularne żeby pisac zwięźle, bez udziwnień, aby nie dostarczać pełnej rzeczywistości w pełnej krasie, aby nie przeładować typowego polskiego czytelnika, ale jeśli ten artykuł ma trafić do druku, albo miałby zostać przeczytany przez niekorzystających z sieci, to może warto wspomnieć między wierszami w jakich dziedzinach nauki kariery swoje toczą Helene i Pierre. Piszę to w imieniu Pani kwiaciarki, dla której gogle kojarza się ze sportami zimowymi, bing z bingo, a o duckduckgo nie ma pojęcia bo w jej czasach nikt nie znał angielskiego tylko francuski, yidysz i rosyjski...
Wiem, że to teraz popularne żeby pisac zwięźle, bez udziwnień, aby nie dostarczać pełnej rzeczywistości w pełnej krasie, aby nie przeładować typowego polskiego czytelnika, ale jeśli ten artykuł ma trafić do druku, albo miałby zostać przeczytany przez niekorzystających z sieci, to może warto wspomnieć między wierszami w jakich dziedzinach nauki kariery swoje toczą Helene i Pierre. Piszę to w imieniu Pani kwiaciarki, dla której gogle kojarza się ze sportami zimowymi, bing z bingo, a o duckduckgo nie ma pojęcia bo w jej czasach nikt nie znał an... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 15:06
Rektor chyba.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 15:05
Ten pierszy z lewej na fotce to kto?
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 06:01
Szkoda tylko, że nazwa uniwersytetu jest z błędem.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 21:50
Ktoś napisał: "szkoda że musieli spotykać się z komuszymi władzami uczelni". Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej komusze nie są, lecz pochodzą z wolnych demokratycznych wyborów. Nikt ich nikomu nie narzucał z zewnątrz, jak w minionych czasach. Do spotkania potomków Patronki z władzami uczelni doszło - a z kim mieli się spotykać?
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 15:46
szkoda że musieli spotykać się z komuszymi władzami uczelni
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:52
Wiem, że to teraz popularne żeby pisac zwięźle, bez udziwnień, aby nie dostarczać pełnej rzeczywistości w pełnej krasie, aby nie przeładować typowego polskiego czytelnika, ale jeśli ten artykuł ma trafić do druku, albo miałby zostać przeczytany przez niekorzystających z sieci, to może warto wspomnieć między wierszami w jakich dziedzinach nauki kariery swoje toczą Helene i Pierre. Piszę to w imieniu Pani kwiaciarki, dla której gogle kojarza się ze sportami zimowymi, bing z bingo, a o duckduckgo nie ma pojęcia bo w jej czasach nikt nie znał angielskiego tylko francuski, yidysz i rosyjski...
Wiem, że to teraz popularne żeby pisac zwięźle, bez udziwnień, aby nie dostarczać pełnej rzeczywistości w pełnej krasie, aby nie przeładować typowego polskiego czytelnika, ale jeśli ten artykuł ma trafić do druku, albo miałby zostać przeczytany przez niekorzystających z sieci, to może warto wspomnieć między wierszami w jakich dziedzinach nauki kariery swoje toczą Helene i Pierre. Piszę to w imieniu Pani kwiaciarki, dla której gogle kojarza się ze sportami zimowymi, bing z bingo, a o duckduckgo nie ma pojęcia bo w jej czasach nikt nie znał an... rozwiń

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć 0 0

Przedstawiamy 5 kluczowych wskazówek związanych z kredytami gotówkowymi. Przydadzą się, jeżeli planujesz pozyskanie pieniędzy właśnie w ten sposób. Zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji o podpisaniu umowy kredytowej – nawet na niewielką kwotę.

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 0

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 87 9

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 354 51

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 125 66

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 8 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!