Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2002 r.
18:42
Edytuj ten wpis

Woda, las, powietrze i śmieci

0 1 A A
To jeden z wielu przepełnionych śmietników, który po weekendzie znaleźli wczoraj nasi reporterzy (M.
To jeden z wielu przepełnionych śmietników, który po weekendzie znaleźli wczoraj nasi reporterzy (M.

Mieszkam w akademiku, to niby jestem przyzwyczajony do bałaganu i brudu - opowiada Sławek Raczyński, student UMCS z Chełma.
- Ale to, co jest tutaj, zdecydowanie przekracza moje zdolności adaptacyjne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sławek nad jezioro Firlej przyjechał w piątek. - Ze znajomymi. Na prawdziwe wakacje nie ma pieniędzy, więc się jeździ po jeziorach. Krasne, Białe, teraz Firlej. Sławka i jego znajomych spotkaliśmy w poniedziałek rano; przed namiotem. Spora część pola namiotowego była zalana wodą.

Śmietniki już dawno wykipiały

Pod każdym leży sterta śmieci. Duże kontenery na śmiecie stojące za domkami kempingowymi również do pustych nie należą. - Jestem tu od tygodnia i jeszcze nikt ich nie opróżnił - mówi Wioletta Madejczyk, nauczycielka z Radawczyka. - Już dawno są pełne, a my nie mamy gdzie śmieci wyrzucić.
Na środku pola, ok. 10 metrów od jeziora stoi zardzewiała "przebieralnia” i 4 przenośne ubikacje. I rozgrzebany śmietnik, do którego dorwali się właśnie "poszukiwacze skarbów”, czyli dwóch miejscowych młodzieńców zbierających puste butelki i puszki po piwie.
- Tu się cały czas sprząta - wyjaśnia pan Stanisław, który swoim żukiem codziennie wywozi worki ze śmieciami. - Zatrudnione osoby raz dziennie zbierają śmiecie do worków, a ja codziennie je wywożę. A najgorzej to jest właśnie teraz, po weekendzie, kiedy była dyskoteka. Większość ludzi to rzuca śmiecie byle gdzie. Wypije napój, to rzuci butelkę pod nogi i idzie dalej.
- Jestem tu dopiero jeden dzień i już mi się nie podoba - zaznacza Edyta Florek z Lublina, koleżanka pani Madejczyk.
Marcin Pruszko jest sprzedawcą w barze. - W poniedziałki zawsze to tak wygląda. Starsi ludzie to jeszcze dbają; nie śmiecą tak. Ale młodym to już wszystko jedno, czy tu będzie syf, czy nie. A na klientów knajpy to już się nie skarżę. Czasem ktoś piwo wyleje i tyle. No, jeszcze kiepują papierosy na podłodze.
Że brudzą goście zjeżdżający nad jeziora to dla wszystkich pracujących w barach, hotelach i kempingach jest jasne. - Ubikacja jest 20 metrów od plaży, a większość i tak idzie w krzaki nad wodą - mówi Ryszard, właściciel małej gastronomii nad jeziorem Rotcze.

Dziwią się, że śmierdzi

Drugi problem to śmiecie: plastikowe butelki, puszki po piwie, papiery po kanapkach. W czasie weekendu śmietniki bardzo szybko się zapełniają, a opróżnia się je dopiero w poniedziałek. I bałagan gotowy. - Zresztą, niektórym nie chce się nawet podejść do śmietnika - zaznacza Stanisław Rytko, mieszkaniec Rogóżna. - W lesie najgorzej jest. Idzie taki turysta i wszystko wyrzuca.
Ale nie wszyscy narzekają na wczasowiczów. Anna Gąsior, nauczycielka w Lublinie prowadzi bar "Złota Orfa” w ośrodku Związku Zawodowego Górników w kopalni Bogdanka nad jeziorem Rogóżno. - Owszem, ludzie to czasami brudasy i zostawią śmiecie pod stolikiem albo gumę przylepią, ale tu przyjeżdżają "sami swoi” i jest bardzo porządnie. I kierownictwo bardzo dba o czystość. Śmiecie wywożone są na okrągło.
Faktycznie, kontener przy ośrodku był prawie pusty. - Wcześniej jeździłam prywatnie nad jezioro Łukcze i stamtąd wystraszyły mnie właśnie te przepełnione kontenery z górą śmieci - dodaje Anna Gąsior, razem z kucharką Marią Dolczuk porządkując "Złotą Orfę”.

Przeżyłem szok

Adam Czułoś pracuje w lubelskim banku. - Co sobota biorę samochód, dziewczynę i jedziemy nad jezioro. Za każdym razem inne. Tydzień temu byliśmy nad Białym i... przeżyłem mały szok. W niedzielę ok. godz. 4-5 rano kończyły się wszystkie dyskoteki i zamykały puby. Chodniki tonęły w śmieciach i sprzątający używali czasami szufli do odśnieżania. Przy każdej knajpie stało po kilka worków ze śmieciami do zabrania. Plaże były zaśmiecone, ale najgorsze było molo. A dokładnie kilku młodych ludzi, którzy zwisali z niego, po tym, jak zwrócili kolację.
Normalka - przyznaje Sławek Raczyński. - To takie zamknięte koło. Jest brudno, to ludzie dalej brudzą bez oporów. Jakby nad jeziorami było czyściutko, to wtedy taki śmieciarz też by się zastanowił, zanim wyrzuciłby butelkę na ulicę.

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty