sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Wódka spływa z parkietu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2007, 18:49

Amerykański fundusz, nowy właściciel lubelskiego Polmosu, skupił akcje spółki i zamierza wycofać ją z Giełdy Papierów Wartościowych.

Pracownicy niepokoją się o dalsze losy firmy. - Będziemy się rozwijać, w planach nie ma zwolnień - uspokaja zarząd.

Transakcję sprzedaży Polmosu przeprowadzono w listopadzie 2006 roku. Janusz Palikot, który za pośrednictwem spółki Jabłonna kontrolował Polmos, przyjął ofertę amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Oaktree Capital Management.
- W branży wódek osiągnąłem już wszystko - tłumaczył Palikot. - Na kupnie Polmosu zarobiłem wystarczająco dużo. Teraz na dobre zajmę się polityką.
Nowi właściciele od początku nie ukrywali. Że mają zamiar wycofać firmę z Giełdy Papierów Wartościowych. Po dwóch wezwaniach drobnych akcjonariuszy do sprzedaży akcji Polmosu, Oaktree skupiło w miniony piątek w sumie 462 646 akcji, co łącznie z kupionymi od Palikota walorami daje funduszowi 96,05 proc. kapitału Polmosu. To umożliwia przymusowy wykup reszty akcji i wycofanie spółki z publicznego obrotu na giełdzie.

- Polmos potrzebuje długofalowych inwestycji, którymi łatwiej się zarządza, gdy firma jest prywatna i ma jednego strategicznego inwestora - wyjaśnia Justin Bickle, wiceprezes Oaktree Capital Management.
Co to wszystko oznacza dla pracowników firmy? Polmos zatrudnia 240 osoby. Niektórzy już teraz niepokoją się o swoją przyszłość. - Fundusz będzie chciał jak najwięcej zarobić, mogą zacząć ciąć koszty i zwalniać ludzi - mówi jeden z pracowników.
Waldemar Wasiluk, członek zarządu Polmosu uspokaja: - Od listopada nie było żadnych zmian w zatrudnieniu i nie są one planowane. Będziemy się rozwijać.
Eksperci rynku kapitałowego pozytywnie oceniają przejęcie Polmosu przez Oaktree i plany nowego właściciela. - Ja bym się nie bał o przyszłość Polmosu. Jednym z elementów jego strategii jest wycofanie z publicznego obrotu po to, by kierownictwo miało pełną kontrolę nad spółką, by mogło zwiększać jej konkurencyjność na rynku - wyjaśnia Robert Wolamin z lubelskiego oddziału Domu Maklerskiego IDM S.A. - Myślę, że Oaktree przez najbliższe 3 lata będzie inwestował w firmę, by zawalczyć o rynek z Polmosem Białystok.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!