piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Zmiana nazw ulic. Znikają ul. Hempla i I Armii Wojska Polskiego

Dodano: 13 grudnia 2017, 10:28
Autor: toma

Ulice Zesłańców Sybiru, Żołnierzy Niepodległej i Herberta oraz skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata to nowe punkty na mapie Lublina. Znikają z niej ul. Hempla, I Armii Wojska Polskiego i Kruczkowskiego oraz pl. Seidlera. Nowi patroni to efekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej

Mówi ona o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W związku z tym zmienione musiały zostać nazwy ulic, placów czy skwerów upamiętniających „osoby, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny”.

Samorządy czas na to miały do 2 września. Tam, gdzie niewygodnych patronów nie zmieniły lokalne władze, może to zrobić wojewoda, wydając tzw. zarządzenie zastępcze. Miał na to trzy miesiące, ale ten termin wydłużono, tłumacząc to przewidzianym w przepisach oczekiwaniem na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Wojewoda o swojej decyzji poinformował 13 grudnia. - To symboliczna data. To data wprowadzenia stanu wojennego, który był apogeum, ale też punktem zwrotnym komunizmu - podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek - 13 grudnia 2017 roku nastąpił ostateczny akt dekomunizacyjnej, która powinna mieć miejsce w 1989, a najpóźniej w 1990 roku. To, że trwało to tyle lat to wstyd dla II RP.

Czterech nowych patronów pojawi się na mapie Lublina. Ulica Jana Hempla zostanie ul. Zesłańców Sybiru. I Armii Wojska Polskiego będzie przemianowana na ul. Żołnierzy Niepodległej, a Kruczkowskiego, przy której mieści się m.in. szpital wojewódzki na ul.Zbigniewa Herberta. Skwer Grzegorza Leopolda Seidlera na miasteczku akademickim UMCS będzie nosił imię Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- W moim przekonaniu te nazwy nie budzą najmniejszych kontrowersji - mówi Czarnek. 

SONDA
Liczba głosów: 1772

Czy podobają ci się nowe nazwy ulic w Lublinie?

17.66 %
Tak
77.09 %
Nie
5.25 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin dekomunizacja Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
PT
Użytkownik niezarejestrowany
(133) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 stycznia 2018 o 23:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akurat tutaj mamy do czynienia z ewidentną przesadą. Hempel miał czelność być lewicowcem, Seidler był w partii, a żołnierze nie w armii Andersa. Czy to znaczy że nie można mieć innych poglądów niż prawicowe? Czy bycie członkiem partii ma przekreślać całe życie? A czy żołnierze z pierwszej Armii walczyli za Polskę czy za Rosję? Smutek odczuwam za takie upraszczanie historii.
Rozwiń
PT
PT (5 stycznia 2018 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tysiąc razy pisałem na tym forum, że Hempel był troche nawiedzony i żarliwy komunista, ale zrobił więcej dobra (zwłąszcza w Lublinie promując spółdzielczośc, i tanie sklepy dla biednych robotników)  niz złego. a sam zginąl w Moskwie z rak staliowców w ramach czystek. Przeczystajcie sobie świetny wiersz Broniewskiego "Magnitogorsk albo rozmowa z Janem" Ten wiersz najlepiej oodaje osobę Jana Hempla i także geniusz poetycki Poety, jednego z moich ulubionych.
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2018 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reżim działa szybko i zdecydowanie bo wiedzą, że mają mało czasu. Te plugastwa zostaną cofnięte, choć zajmie to lata (i o to im chodzi). Czekam na przemianowanie Krakowskiego Przedmieścia na "straszliwej męki pańskiej".
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2018 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nigdy nie sądziłem że doczekam się dekomunizacji, a Piotrowicz były PRL owiec w sądzie PIS, i jaka to dekomunizacja, tragedia a nie dekomunizacja.
Rozwiń
Marta
Marta (1 stycznia 2018 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.... chyba , że są za PISem to wtedy są ok.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (133)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!