Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2024 r.
8:13

Wpływy pingwina na dziewczynę z Lublina

0 A A

Pod koniec lutego obecnego roku spełniła – po części – kolejne sportowe marzenie: wystąpiła na mistrzostwach świata w surfingu. Spełnienie częściowe oznacza występ tylko w pierwszej rundzie prestiżowych zawodów. Nadzieje sięgają znacznie wyżej i dalej – ROZMOWA z Karoliną Marczak, trzykrotną mistrzynią Polski w surfingu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Dziewczyny z Lublina błyszczącej na morskich czy oceanicznych falach (i to nie rekreacyjnie, a wyczynowo) do oczywistych zjawisk zaliczyć się nie da. Gdzie trzeba szukać początku tej pasji?

– Myśli zadomowiły się gdzieś z tyłu głowy dużo wcześniej, zanim pierwszy raz stanęłam na desce. Kiedy byłam mała obejrzałam popularną bajkę animowaną „Na fali”, o surfujących pingwinach i wyobraźnia zadziałała. Pomysł kiełkował, kiełkował, aż wreszcie pojechaliśmy z rodziną na Hel. Miałam 17 lat. Wtedy pierwszy raz stanęłam na desce, na bardzo małej fali. Na plaży był „surf piknik” z darmowymi zajęciami z instruktorem. Miejsce odstąpił mi Xavier, mój cioteczny brat, na godzinkę. Po tych wakacjach tata zaproponował, żebyśmy polecieli na Fuerteventura, żebym spróbowała sił na oceanie. Tam dało znać moje ego. Przyjeżdżając uznałam, że już wszystko umiem, bo przecież złapałam „aż” jedną falę na Bałtyku. Tymczasem tam szybko doświadczyłam co to znaczy twarda deska, zaliczyłam podtopienie. Takie doświadczenia zdecydowały, że poszłam do szkółki, w której szybko nauczyli mnie podstaw. Dzięki temu po trzech dniach na softboardzie przeszłam na twarda deskę. Tamten wyjazd na Fuerte rozwiał mi pewne wątpliwości i rozszerzył ogólne wyobrażenie o surfingu, które wczesniej czerpałam jedynie z filmów i internetu. Przez bardzo długi czas wiedziałam o surfingu jeszcze nie za dużo, ale z wyjazdu na wyjazd umiałam coraz więcej i wiedziałam coraz więcej.

  • Co na przykład?

– Że najważniejsze i najtrudniejsze jest padlowanie, czyli wiosłowanie na desce,

 aby dotrzeć na tzw. line-up, a potem żeby złapać falę. Trzeba położyć się na desce i machać rękoma, a później czekać, aż fala nadejdzie. Same ewolucje na desce to efekt końcowy, najprzyjemniejszy, ale często najkrótszy. Tak że cierpliwość również ma wielkie znaczenie. Dziś wiem, że tamto pierwsze surfowanie było jak abecadło, ale już wtedy czułam, że to coś dla mnie. Kilkanaście lekcji i niezłe efekty – jak na debiutantkę – przekuły się na decyzję: surfing wkracza na pierwszy plan sportowych pasji. Przy okazji poznaliśmy z tatą producenta desek, jak się okazało wspaniałego, pomocnego człowieka, który do dziś jest moim sponsorem. W środowisku znany jest jako „JJ”, a jego firma to Polvo Surfboards.

  • Rozumiem, że surfing rekreacyjny szybko przerodził się w wyczynowy?

– Błyskawicznie! Problemem była oczywiście odległość od wody. Codzienne pozasportowe obowiązki, czyli szkoła, umożliwiały jedynie rzadkie, spontaniczne wyjazdy np. na weekend, na tzw. prognozę, bo akurat zapowiadano fale na Bałtyku. Przez pierwsze trzy lata od chwili gdy pierwszy raz po leżeniu na desce wstałem, surfing był możliwy tylko mniej więcej dwa-trzy razy w roku, np. przez tydzień w trakcie ferii lub innych przerw w szkole. Mimo to z treningu na trening czułam, że widać postęp, a przy tym czułam pewną lekkość, coraz to nowe ewolucje nie stanowiły jakiejś bariery nie do przejścia. Choć oczywiście musiałam treningi traktować ze stuprocentowym zaangażowaniem, co akurat nie jest przeszkodą, gdy się kocha to co się robi.

  • Poważne podejście zaowocowało poważnym sukcesem, czyli mistrzostwem Polski.

– W konkurencji open kobiet. To był 2019 r. Takie osiągnięcie bez wątpienia daje kopa do dalszej pracy i utwierdza w przekonaniu, że to był dobry wybór. Po roku przekonałam się, że o wiele łatwiej jest zdobywać niż bronić tytuł, na podium stanęły rywalki. Co też miało dobre strony, żeby nie popaść w samouwielbienie. Na szczęście szybko wróciłam do strefy medalowej. Dołożyłam dwa kolejne mistrzostwa i srebrny medal w 2022 r. Po ostatnim mistrzostwie, z 2023 r., dostałam powołanie do kadry narodowej na mistrzostwa świata. Startowałam wcześniej w międzynarodowym towarzystwie, jednak taka ranga imprezy dodała dreszczyku.

  • Oficjalne reprezentowanie kraju dostarczyło presji?

– Trochę; bardziej radości i – niech to zabrzmi jak chce, dla niektórych za bardzo pompatycznie – dumy z reprezentowania Polski. Ten występ w Puerto Rico wzruszył mnie ogromnie.

Na dodatek podczas oficjalnej defilady wszystkich reprezentacji niosłam polską flagę i cieszyłam się jak dziecko – machałam ile się dało. Szkoda tylko że na fali poszło słabiej...

  • Dało się wyciągnąć coś więcej?

– Zawsze się da, trochę zabrakło doświadczenia i cwaniactwa. W przeciwieństwie do Argentynki, przez którą ostatecznie nie awansowałam do kolejnej rundy. Niektórych „zagrywek” można się nauczyć tylko w praktyce. Rywalka to doświadczenie miała i – opisując najbardziej obrazowo – gdy widziała, że mogę ją wyprzedzić, tak zmieniła tor jazdy, że w konsekwencji wyszło na to, że ją „sfaulowałam”. Sędziowie uznali, że była to tzw. interferencja z mojej strony, chociaż przeciwniczka wyskoczyła przede mnie w ostatniej chwili. Takiego zagrania nie spodziewałam się i sędziowie zabrali mi punkty. Ten manewr zapamiętam na zawsze, tak jak i tą cwaną Argentynkę. Musiałam popłynąć w repasażach, ale też lepiej wypadła przeciwniczka. Pogratulowałam po sportowemu, ale w duszy byłam wściekła na siebie.

  • Jak radzisz sobie z takimi emocjami?

– Różnie. Raz lepiej, raz gorzej. Łatwo nie jest, ale najczęściej zaczynam od słów mojej mamy: pamiętaj, to tylko sport, nie wszystko zależy od ciebie. Oprócz tego pomaga mi pani Joanna, moja psycholog. Wiem jednak, że taka sportowa złość jest niezbędna do osiągania sukcesów. Bez wewnętrznej presji, ambicji, nie ma wyników.

  • Wnioskuję, że masz wielkie wsparcie w rodzicach?

– Ogromne i jestem im megawdzięczna. Poświęcają mi nawet teraz mnóstwo czasu. Tak było i tak jest. I chyba tak będzie. „Zainwestowali” w moje wychowanie, edukację i moją wielką sportowa pasję.

  • Uprawiali sport?

– Rekreacyjnie, ale to też ich pasja. Mama Beata to największy kibic w rodzinie, nie tylko mój. Ogląda mecze, przeżywa na gorąco, kiedyś grała w siatkówkę, biegała, jeździła na panczenach. Moje występy najczęściej ogląda w internecie. Tato Tomasz w wolnych chwilach również nie leżał na kanapie: pływał na windsurfingu, jeździł na nartach, żeglował. A od początku mojej przygody z deską jest moim serwismenem. Obydwoje rodzice starają się też być na zawodach.

  • I są głównymi sponsorami?

– Jak najbardziej. Rodzice „trochę” wydali na moją pasję.

  • Co robią na co dzień?

– Mama przez lata zajmowała się domen i córkami, czyli mną i siostrą. A gdy już miała nas „z głowy”, zaczęła prowadzić szkolny sklepik i jest z pewnością najbardziej lubiana osobą w swojej szkole. Tato prowadzi zakład optyczny.

  • „Mama zajmowała się córkami”, czyli Karolina ma siostrę. Starszą? Młodszą?

– Starszą. Ola jest lekarzem. Półżartem, półserio: myślę, że dzięki niej rodzice pozwolili mi tak mocno zaangażować się w sport, trochę kosztem nauki. No bo skoro już jedna córka ma poważny zawód i poważne wykształcenie, to drugą można potraktować trochę bardziej ulgowo, skoro już ma taki kaprys.

  • To prawie jak u sióstr Świątek. Młodsza Iga gra jak z nut, a starsza Agata praktykuje stomatologię (zresztą po edukacji w Lublinie). A ciebie nie ciągnęło (nie ciągnie) do tenisa, biorąc pod uwagę wszechstronność i szukanie sportowej drogi w różnych miejscach?

– Myślałam o tenisie, nawet niedawno, ale wiadomo – teraz to w grę może wchodzić tylko rekreacja. Na i tato już dawno powiedział – też półżartem, półserio, że „inwestycja” poszła za daleko, żeby szukać czegoś nowego. Nie ma sprawy, to nie problem, a radość.

  • Najwięksi mistrzowie trenują zapewne na okrągło w ekstra-warunkach. W cieple, na najatrakcyjniejszych akwenach. Jak im dorównać, mieszkając w Lublinie?

– Kopiować. Czyli przeprowadzka. Z roku na rok spędzałam coraz więcej czasu trenując głownie w Portugalii, także na Wyspach Kanaryjskich, byłam też w Meksyku.

Teraz przygotowaliśmy z rodzicami i koleżankami „po fachu” bazę w Portugalii, na dłuższą metę.

Na miejscu mam busa, przystosowanego przez tatę do potrzeb sportowca w trasie. Mamy wynajęty domek, odwiedzą nas też inni znajomi surferzy; koszty się rozłożą, a ja większość czasu poświęcę na treningi w dobrych warunkach. I trochę... na naukę, bo w czerwcu czeka mnie obrona licencjatu.

  • Na jakiej uczelni?

– Warszawska AWF.

  • Co uważasz za najbliższe sportowe wyzwania?

– Na pewno obronę tytułu mistrza Polski, jak zwykle na Bałtyku. Bardzo poważnie potraktuję zawody międzynarodowe, taka rywalizacja daje dużo pewności siebie, pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie, dodaje później pewności siebie. Poza tym oswajasz się z poważną konkurencją. A jak się myśli o olimpiadzie, to nie ma przeproś.

  • Poważnie myślisz o występie na igrzyskach?

– A jak myślisz?! To mój wielki cel.

Teraz nie mówię o medalu tylko o reprezentowaniu kraju na najważniejszej sportowej imprezie, za cztery lata okaże się, czy nominacja olimpijska mnie zadowoli.

  • Nie boisz się składać tak poważnych deklaracji. To rzadkie u sportowców i zasługujące na spory poklask.

– Do igrzysk w Los Angeles w 2028 r. pozostały cztery lata. Może się wiele zdarzyć. Dla mnie to sporo czasu do ścigania czołówki. Mając w tyle głowy słowa mamy: to tylko sport, wszystko się może zdarzyć. Ważne, że mam ogromne wsparcie najbliższych.

  • Przydałoby się też wsparcie sponsorskie, nieprawdaż?

– Mile widziane. Coś drgnęło i w tej kwestii. Od pewnego czasu pomaga mi Lublin. Symbole naszego miasta mam naklejone na deskę i też mnie to bardzo cieszy, że mogę promować rodzinne strony. Od niedawna zostałam też zawodniczką Yacht Clubu Politechnik Lubelskiej, co też oznacza jakąś pomoc, a przy tym to kolejny akcent mojego związku z Lublinem. Poza tym coraz lepiej organizuje się nasz młody Polski Związek Surfingu. Na razie to nie są jakieś wielki rzeczy, ale już sam fakt, że na mistrzostwa świata pojechaliśmy jak prawdziwa ekipa – w jednakowych strojach, z trenerem, fizjoterapeutą, też coś znaczy. Fajnie było spotkać się z konkurentami, porobić sobie zdjęcia w reprezentacyjnych koszulkach, a nie jak jakaś zbieranina.

  • Jakie są zasady zawodów surfingowych? Tak dla laika, jak twój dzisiejszy rozmówca.

– W wielkim skrócie: staruje równolegle czterech zawodników, obok siebie. Gdy złapiemy falę, w odpowiednim czasie wykonujemy różne manewry, za które dostajemy punkty. Poszczególne figury (ewolucje) mają różną wartość, ale punktowana jest też różnorodność. Tzn. że gdy jakiś manewr ma się opanowany do perfekcji i ciągle się go powtarza, to jeszcze nic nie znaczy. Trzeba takich manewrów mieć kilka i wtedy dopiero suma punków może dać zwycięstwo.

  • Czyli – nadal w kontekście laików – coś jak w łyżwiarstwie figurowym, gdzie każdy skok ma swoją wartość?

– Mniej więcej. U nas trzeba jeszcze spieszyć się żeby zdążyć zanim fala się skończy. Tak obrazowo, dla laika, to ten moment, gdy pojawia się piana i trzeba szukać następnej fali. Liczy się więc także refleks, wyczucie momentu. Trzeba też szybko i trafnie „przeczytać falę”. Czyli zorientować się co na niej można zrobić.

  • No i trzeba uważać na konkurentki, np. z Argentyny...

– Nawet mi jej nie przypominaj!

  • Jakie rozmiary ma deska?

– Moje są trochę krótsze niż moje 172 cm wzrostu, dobieram je zależnie od fal, na których pływam.

  • Sportowiec twojego kalibru – czyli mistrzowskiego, bądź co bądź – ile desek musi mieć, żeby spokojnie trenować?

– Ja mam dwadzieścia i wystarcza. A zaczynałam od jednej, w dodatku niedopasowanej. Te pierwsze kupowaliśmy jeszcze bez większej wiedzy, niedostosowane. Niektóre złamałam.

  • Jak można złamać deskę w wodzie?

– Można, można. Siła fali jest duża i gdy podjedzie się pod jej szczyt, pod tę pianę, siła lądowania na niej jest tak duża, że deska pęka, a potem się łamie.

  • Co jest jeszcze utrudnieniem dla surfera?

– Brak stabilności pogody. Często mówimy, że pływamy „na prognozę”. A jak wiadomo, prognozy się sprawdzają, albo nie. Gdy trenuje się w najdogodniejszych miejscach, na miejscu, niesprawdzająca się prognoza jest mniejszym kłopotem. Ale gdy dłużej przebywałam w Lublinie i nasłuchiwaliśmy kiedy można jechać nad Bałtyk, a ostatecznie prognoza nie sprawdzała się, to już było niefajnie.

  • Co musisz zrobić żeby znaleźć się w olimpijskiej kadrze Polski na igrzyska w Los Angeles?

– Spory postęp. Czołówka surferów to jest taka nasza Formuła 1. Ci najlepsi mają udział w igrzyskach zapewniony. Reszta walczy o siedem miejsc, uczestnicząc również w zawodach z tymi najlepszymi. Powstaje pewien ranking „open”, dzięki czemu szanse na awans na igrzyska mają nie tylko zawodnicy z samego szczytu. Ponadto każdy kraj reprezentować może tylko dwie zawodniczki i dwóch zawodników, więc część tych czołowych też odpada. Konkurencja jest jednak tak duża, czyli że przede mną ciekawe cztery lata.

  • Daleki jestem od stawiania prognoz po naszym pierwszym spotkaniu, odnoszę jednak wrażenie że czegoś ci nie zabraknie (w talent wierzę bezgranicznie). To coś to zapał, pasja, profesjonalizm i – to już pewnik, a nie wrażenie – grono wsparcia godne pozazdroszczenia. Mylę się?

– Absolutnie nie. Dzięki!

  • Słyszałem, że przed surfingiem miałaś ciągotki do innych sportów tzw. ekstremalnych. Prawda czy fałsz?

– Prawda i fałsz. Bo nie tylko do ekstremalnych, chociaż dla mnie one ekstremalne wcale nie są. Uwielbiałam grać w piłkę nożną, głównie z kolegami z sąsiedztwa. Poszłam też na trening do klubu, do Widoku, ale jakoś się nie przekonałam i wróciłam do rekreacji na dzielnicy i wtedy jeszcze w szkole. Piłką interesuję się jednak nadal, nie tylko kobiecą. Trenowałam też przez wiele lat pływanie, chociaż w tym przypadku główną zachętą były walory zdrowotne, żebym miała prosty kręgosłup. Jeździłam też na nartach i snowboardzie, gdy była okazja. Jak widzisz nie są to dyscypliny ekstremalne. Ale za taką uznawało się snowboard czy jazdę na deskorolce. A deska też długo była moją pasją. Doświadczenia „z deski” okazały się bardzo przydatne na wodzie. Mam też za sobą skoki ze spadochronem. Chodziłam też na zajęcia jiujitsu, próbowałam jazdy konnej, chodziłam na balet. Balet był najgorszy.

Wszystko przebił surfing, dający ogromną wolność: ja, deska i fala. I wtedy nie liczy się nic innego.

  • Co mistrzyni robiła zanim została mistrzynią, oprócz sportowych szaleństw?

– Uczyłam się w lubelskim Liceum Paderewskiego na Czechowie, ale sport ciągle był na pierwszym miejscu. Maturę zdałam, więc przyszła pora na studia. Na warszawskiej AWF. Trochę się „rozciągnęły”, bo od dawna wyczynowe surfowanie weszło na pierwszy plan, jest czasochłonne. Wkrótce – mam nadzieję – będę mogła pochwalić się wspomnianym wcześniej licencjatem.

  • W ostatnich latach w stosunkowo młodej dyscyplinie zaliczanej również do ekstremalnych, furorę robi inna lublinianka. Mam na myśli Aleksandrę Mirosław, która fenomenalnie wspina się po ściance. Jej zacięcie i postawa może być dla cienie inspiracją, worem do pewnego naśladowania?

– Jak najbardziej tak. Na sto procent Ola jest pasjonatką, uprawianie tej dyscypliny musi przynosić jej wielką radość, mimo ciężkiej, mozolnej pracy. I wspięła się po mistrzostwo świata, ma już za sobą występ olimpijski. I wcale nie zaczynała swojej sportowej przygody w górach, tylko na Wyżynie Lubelskiej. U nas w kadrze też nie ma zawodników z miast nadmorskich. Najbliżej do Bałtyku ma koleżanka z Włocławka. Są też przedstawiciele Bydgoszczy czy nawet Śląska. To pokazuje, że pokonywanie organizacyjnych barier jest możliwe. Oczywiście mając wokół siebie tak wspaniałe bliskie osoby jakie mam ja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szybko jeździli i słono zapłacili
Lublin

Szybko jeździli i słono zapłacili

56 skontrolowanych kierowców, ponad 30 wykroczeń oraz kolejne zatrzymane dowody rejestracyjne – to efekty wieczornych działań w centrum Lublina. Jednym z kierowców rażąco naruszających przepisy był 45-letni kierujący Hondą. Mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo obowiązywania 3 zakazów prowadzenia pojazdów.

Adam Laskowski przestaje pełnić funkcję prezesa Górnika Łęczna

Adam Laskowski przestaje pełnić funkcję prezesa Górnika Łęczna

Adam Laskowski z dniem 29 kwietnia przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Spółki Górnik Łęczna

Sezon wakacyjny na lubelskim lotnisku rozpoczęty

Sezon wakacyjny na lubelskim lotnisku rozpoczęty

W niedzielę z lubelskiego lotniska wyleciał pierwszy samolot na riwierę turecką. Ale to nie koniec, ponieważ wakacyjna siatka połączeń zapowiada się atrakcyjnie.

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Nowy przystanek kolejowy w Białej Podlaskiej. Wiadomo, kiedy zatrzyma się tu pociąg
zdjęcia
galeria

Nowy przystanek kolejowy w Białej Podlaskiej. Wiadomo, kiedy zatrzyma się tu pociąg

Jeszcze w tym roku pasażerowie dostaną nowy przystanek PKP – Biała Podlaska Wschodnia. Kolej zaczęła budowę tunelu pod torami.

Blisko 300 osób zgarnęło kasę od marszałka
Zdjęcia
galeria

Blisko 300 osób zgarnęło kasę od marszałka

Za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami. Do rąk stypendystów trafiło łącznie blisko 600 tys. złotych.

Majówka w Zamościu pod znakiem jazzu i bluesa
3 maja 2024, 19:00

Majówka w Zamościu pod znakiem jazzu i bluesa

Jeśli nie macie planów na majowy weekend, to Miasto Zamość zaprasza na Zamojskie Dni Jazzu i Bluesa, które odbędą się w dniach 3-5 maja. Wystąpią artyści związani z Zamościem.

Faworyci do zwycięstw nie zawiedli. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Faworyci do zwycięstw nie zawiedli. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Unia Żabików wywiozła komplet punktów po meczu z ŁKS Łazy. Rezerwy Podlasia Biała Podlaska lepsze od Sokoła Adamów. Az-Bud Komarówka Podlaska pokonał Unię Krzywda

Nad zalewem będzie bezpiecznie. Wraca posterunek wodny
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Nad zalewem będzie bezpiecznie. Wraca posterunek wodny

Wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Komenda Miejska Policji otworzyła sezon na posterunku przy Zalewie Zemborzyckim.

Prawa ręka prezydenta odejdzie do innego urzędu
pilne

Prawa ręka prezydenta odejdzie do innego urzędu

Maciej Buczyński zamieni urząd miasta na wojewódzki. Dotychczasowy zastępca prezydenta Białej Podlaskiej zostanie szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ksiądz winny molestowania. Wyrok już prawomocny
Zamość/Biłgoraj

Ksiądz winny molestowania. Wyrok już prawomocny

Obrońca oskarżonego liczył na jego uniewinnienie albo skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Jednak apelacja nie została uwzględniona. A to oznacza, że wyrok skazujący dla duchownego skazanego za molestowanie seksualne nieletniej jest już prawomocny.

Ogród bezproblemowy, ogród firmowy

Ogród bezproblemowy, ogród firmowy

Firma Modern-Expo założyła na swoim terenie przy ul. Spiessa ogród dla pracowników i gości. Jest on starannie zaaranżowany z wykorzystaniem wielu gatunków roślin, o różnorodnych kształtach i żywej kolorystyce. Rozmowa z Renatą Łukasik, projektantką ogrodu

Wygrane Unii Rejowiec i Brata Siennica Nadolna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Wygrane Unii Rejowiec i Brata Siennica Nadolna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Sparta Rejowiec Fabryczny musiała uznać wyższość Brata Siennica Nadolna. Unia Rejowiec zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Frassatim Fajsławice. Orzeł Srebrzyszcze lepszy od Unii Białopole, a Ruch Izbica od Spółdzielcy Siedliszcze. Nie odbył się mecz Kłosa Gmina Chełm z Hetmanem Żółkiewka

Jak prawidłowo zainstalować klimatyzację?

Jak prawidłowo zainstalować klimatyzację?

Zbliżające się ciepłe miesiące to idealny czas, by zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w domu czy biurze. Dzięki nowoczesnym systemom klimatyzacyjnym możemy cieszyć się przyjemnym chłodem nawet podczas największych upałów. W tym artykule przyjrzymy się, jak prawidłowo zainstalować klimatyzację, aby zapewnić sobie komfort i efektywność energetyczną.

KO stawia na ludzi sprawdzonych, a nie spadochroniarzy z wyrokami czy przebierańców
Zdjęcia/Wideo
galeria

KO stawia na ludzi sprawdzonych, a nie spadochroniarzy z wyrokami czy przebierańców

Koalicja Obywatelska w poniedziałek przed południem złożyła wniosek o rejestrację listy kandydatów z województwa lubelskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do żadnych zmian na liście w ostatniej chwili nie doszło. Tak, jak informowaliśmy już przed tygodniem „jedynką” w Lubelskiem jest posłanka Marta Wcisło, a kolejne cztery miejsca zajęli parlamentarzyści PO: Krzysztof Grabczuk, Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

75,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Komunikaty