piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Po wielu latach starań lubelska Akademia Rolnicza stała się wreszcie właścicielem dwóch działek przy ul. Akademickiej
i Langiewicza o łącznej powierzchni prawie 6 ha, które należały do UMCS. Stosowny akt notarialny w miniony czwartek podpisali rektorzy obu uczelni profesorowie Marian Wesołowski
i Marian Harasymiuk.

- W prawie 50-letniej historii naszej uczelni zawarcie aktu notarialnego było jednym z najważniejszych wydarzeń - stwierdził prof. dr hab. Marian Wesołowski z AR. - Stwarza to perspektywy dalszego dynamicznego rozwoju Akademii Rolniczej. Biorąc pod uwagę, że w dalszym ciągu borykamy się z problemami lokalowymi, umożliwi to nam wzniesienie na tym terenie nowych obiektów dydaktyczno-administracyjnych. W grę wchodzi budowa gmachu rektoratu i budynku naukowo-badawczego, w którym zlokalizowane będzie centralne laboratorium aparaturowe. Z kłopotami lokalowymi boryka się również biblioteka główna, mieszcząca się kątem w budynku biblioteki UMCS.
Główną przyczyną trudności w uwłaszczeniu działek, na których obecnie znajduje się 10 podstawowych obiektów AR, było pismo Wydziału Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Lublinie z 9 lipca 1989 r. Czytamy w nim m.in. "Orzekam o przekazaniu na rzecz Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gruntu położonego przy ul. Akademickiej i Langiewicza protokółem zdawczo-odbiorczym, który zostanie sporządzony w terminie 14 dni od uprawomocnienia niniejszej decyzji”. O tym postanowieniu nie poinformowano jednak władz AR. Decyzja ta sprawiła, iż właścicielem całego terenu, w tym również działek o powierzchni prawie 6 ha, na których znajdują się obiekty rolniczej uczelni, stał się UMCS. Dopiero poczynania prof. M. Wesołowskiego w minionych sześciu latach sprawiły, iż przed kilkoma dniami po załatwieniu wszystkich formalności prawnych właścicielem nieruchomości została AR.

Obecnie na terenie zajmowanym przez akademię znajduje się 10 budynków. Są to obiekty: Teorii Weterynarii, Agro I i II, gmach Rektoratu i zootechniki, hala wegetacyjna, ośrodek sportowy i 3 domy akademickie. Trwają już roboty wykończeniowe w Centrum Kongresowym. Wartość inwentarzowa wszystkich tych budynków wynosi około 50 mln zł (bez infrastruktury).
Budowę centrum rozpoczęto w kwietniu 2000 r. Początkowo planowano, że swoje podwoje otworzy ono dopiero w 2003 r. Dzięki zabiegom kierownictwa AR udało się znacznie skrócić pierwotny termin przekazania tego obiektu do użytku. 3 października br. odbędzie się w nim już inauguracja nowego roku akademickiego.
Nowy obiekt, którego głównym wykonawcą jest kielecka firma Mitex, kosztować będzie około 20 mln zł. Centrum wejdzie w skład kompleksu składającego się m.in. z 5-kondygnacyjnego budynku głównego z salami wykładowymi i pracowniami komputerowymi. Powierzchnia użytkowa całości wyniesie ponad 9 tys. mkw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!