czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Lublin

Wreszcie na swoim

Dodano: 16 września 2001, 21:29

Po wielu latach starań lubelska Akademia Rolnicza stała się wreszcie właścicielem dwóch działek przy ul. Akademickiej
i Langiewicza o łącznej powierzchni prawie 6 ha, które należały do UMCS. Stosowny akt notarialny w miniony czwartek podpisali rektorzy obu uczelni profesorowie Marian Wesołowski
i Marian Harasymiuk.

- W prawie 50-letniej historii naszej uczelni zawarcie aktu notarialnego było jednym z najważniejszych wydarzeń - stwierdził prof. dr hab. Marian Wesołowski z AR. - Stwarza to perspektywy dalszego dynamicznego rozwoju Akademii Rolniczej. Biorąc pod uwagę, że w dalszym ciągu borykamy się z problemami lokalowymi, umożliwi to nam wzniesienie na tym terenie nowych obiektów dydaktyczno-administracyjnych. W grę wchodzi budowa gmachu rektoratu i budynku naukowo-badawczego, w którym zlokalizowane będzie centralne laboratorium aparaturowe. Z kłopotami lokalowymi boryka się również biblioteka główna, mieszcząca się kątem w budynku biblioteki UMCS.
Główną przyczyną trudności w uwłaszczeniu działek, na których obecnie znajduje się 10 podstawowych obiektów AR, było pismo Wydziału Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Lublinie z 9 lipca 1989 r. Czytamy w nim m.in. "Orzekam o przekazaniu na rzecz Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gruntu położonego przy ul. Akademickiej i Langiewicza protokółem zdawczo-odbiorczym, który zostanie sporządzony w terminie 14 dni od uprawomocnienia niniejszej decyzji”. O tym postanowieniu nie poinformowano jednak władz AR. Decyzja ta sprawiła, iż właścicielem całego terenu, w tym również działek o powierzchni prawie 6 ha, na których znajdują się obiekty rolniczej uczelni, stał się UMCS. Dopiero poczynania prof. M. Wesołowskiego w minionych sześciu latach sprawiły, iż przed kilkoma dniami po załatwieniu wszystkich formalności prawnych właścicielem nieruchomości została AR.

Obecnie na terenie zajmowanym przez akademię znajduje się 10 budynków. Są to obiekty: Teorii Weterynarii, Agro I i II, gmach Rektoratu i zootechniki, hala wegetacyjna, ośrodek sportowy i 3 domy akademickie. Trwają już roboty wykończeniowe w Centrum Kongresowym. Wartość inwentarzowa wszystkich tych budynków wynosi około 50 mln zł (bez infrastruktury).
Budowę centrum rozpoczęto w kwietniu 2000 r. Początkowo planowano, że swoje podwoje otworzy ono dopiero w 2003 r. Dzięki zabiegom kierownictwa AR udało się znacznie skrócić pierwotny termin przekazania tego obiektu do użytku. 3 października br. odbędzie się w nim już inauguracja nowego roku akademickiego.
Nowy obiekt, którego głównym wykonawcą jest kielecka firma Mitex, kosztować będzie około 20 mln zł. Centrum wejdzie w skład kompleksu składającego się m.in. z 5-kondygnacyjnego budynku głównego z salami wykładowymi i pracowniami komputerowymi. Powierzchnia użytkowa całości wyniesie ponad 9 tys. mkw.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24