niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Wychowanie do życia w rodzinie: Słowo "seks" pojawia się dwa razy. "Rodzina" 173 razy

Dodano: 11 września 2017, 16:31

– Słowo „rodzina” pojawia się w różnych odmianach i wariacjach 173 razy. A „seks” tylko dwa razy, jako cyberseks oraz uzależnienie od seksu – Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton krytykuje podstawę programową przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie

Nad programem nauczania pracował zespół ekspertów pod kierownictwem Urszuli Dudziak z Wydziału Teologii KUL. Powierzenie jej tego zadania już kilka miesięcy temu spotkało się z ogromną krytyką.

Wskazywano, że takiego zadania nie powinno powierzać się osobie, która na opublikowanych w internecie wykładach mówiła m.in. „Następstwem antykoncepcji są zdrady i rozwody”, a „Stosowanie prezerwatywy i stosunek przerywany powoduje raka piersi, bo kobieta pozbawiona dobroczynnego wpływu nasienia choruje”. Dudziak z mediami (innymi niż np. Telewizja Trwam – red.) rozmawiać nie chce.

– Z zasady nie współpracuję z Dziennikiem Wschodnim. Zresztą niedługo wyjeżdżam. Nie będę miała dużo czasu – mówi nam Dudziak poproszona o udzielenie wywiadu. Na odchodne dodaje, że dzięki nowemu programowi WDŻ do szkół wróci normalność.

Inaczej widzi to Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, która w stanowisku przesłanym do Ministerstwa Edukacji Narodowej krytykuje to, czego dzieci mają się uczyć.

– Autorzy nie kryją inspiracji myślą Jana Pawła II, którego cytaty pojawiają się w kilku miejscach dokumentu. Głębokie filozoficzne uzasadnienie, do którego się odwołują, oznacza w praktyce, że prawidłowa postawa jest tylko jedna, a koncentruje się wokół słowa rodzina, rozumianego oczywiście w określony sposób – piszą w liście do ministerstwa. I wyliczają: – W całym dokumencie (wraz z komentarzem do podstawy) słowo rodzina pojawia się w różnych odmianach i wariacjach 173 razy.

Słowo seks pojawia się dwa razy, jako cyberseks oraz uzależnienie od seksu (seksualności jest nieco więcej, ale głównie w tytułach podręczników cytowanych w przypisach).

O antykoncepcji mówi się pięć razy i – jak podkreślają członkowie Pontona – porównywana jest ona do aborcji i przeciwstawiona naturalnym metodom planowania rodziny. Dzieci dowiedzą się nie tylko, że seks można uprawiać wyłącznie w małżeństwie, ale mają także nauczyć się wymieniać „argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i mo­ralne za inicjacją seksualną w małżeństwie”.

– Całość koncentruje się wokół z góry narzuconych wartości, nie ma miejsca na dyskusję czy otwartość w przyjmowaniu innych ścieżek życiowych niż małżeństwo i seks nastawiony na prokreację – krytykuje Ponton. – Podobnie ideologicznie ujęte są tożsamości płciowe, których dopuszczane się tylko dwie (męska i kobieca), a duży nacisk kładziony jest na podkreślanie i pogłębianie różnic pomiędzy nimi.

Według Grupy Edukatorów Seksualnych nowa podstawa programowa jest „próbą wcielenia w życie katolickiej moralności na szczeblu szkolnym” i negatywnie wypłynie na seksualność i życie nastolatków.

Podobne zdanie ma też część rodziców. – Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie nie są obowiązkowe dlatego podjęliśmy decyzję, że syn nie będzie na nie uczęszczał – mówi mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie.

Wychowania do życia w rodzinie mają uczyć się uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, branżowych szkół I stopnia, liceów ogólnokształcących i techników.

KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (12 września 2017 o 15:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2017 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie są efekty działania tej fundacji: epidemia chorób wenerycznych i rozwodów, nastoletnie qrestwo . Brawo.
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2017 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lewactwo niech lepiej za szkolenie ciapatych pseudo-uchodźców się weźmie. Europa ma już dosyc gwałtów i molestowania!
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2017 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W filmie DUNKIERKA słowo Niemcy pojawia się też DWUKROTNIE, a słowo "nazista" ANI RAZU :) Mozna robić filmy o 2 Wojnie Swiatowej nie wspominając sprawców? MOŻNA :)
Rozwiń
w rodzinie siła
w rodzinie siła (12 września 2017 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Współczuje "nauczycielom" przedmiotu. Ciężko będzie ogarnąć pytania młodzieży bez narażania się na sankcje....a może w sumie lepiej by było żeby przedmiotu uczyli księża?
  Niech młodzież pyta rodziców, na pewnio wiedzą co to seks i może nawet wiedzą, co to antykoncepcja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!