poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wycieczka szkolna śladami zbrodni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2007, 12:00

Więzienie w Biłgoraju, obóz NKWD-UB w Krzesimowie, Majdanek, areszty i gmachy byłej bezpieki. Dotrą tam uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

w ramach opracowanego przez Instytut Pamięci Narodowej programu "Śladami zbrodni”. IPN przeszkolił do realizacji projektu ponad czterdziestu nauczycieli. Chodzi o zachowanie i upowszechnienie wiedzy o komunistycznym aparacie represji po 1944 roku.
- Wcześniej wszystkie miejsca odwiedzili nasi historycy. Stworzyli mapę miejsc zbrodni komunistycznych. Teraz poznają je uczniowie - mówi Agata Fijuth, asystentka prasowa lubelskiego oddziału IPN.
III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie właśnie przygotowuje się do pierwszej wycieczki. - Jesteśmy na etapie opracowywania planu - mówi Krzysztof Styczyński, nauczyciel historii. Pierwszym miejscem, które odwiedzą jego uczniowie, będzie lubelski cmentarz przy ul. Lipowej. - Chcę pokazać młodym, że obok siebie znajdują się groby ofiar i katów. Zależy mi na tym, by zrozumieli, że po śmierci szacunek należy się wszystkim.
Historyk uważa jednak, że "Śladami zbrodni” mogą podążać jedynie uczniowie odpowiednio przygotowani. - Nie można pójść na Majdanek tylko po to, by zrealizować jakiś punkt programu. Młodzi muszą znać historię tego miejsca - tłumaczy Styczyński.
Sami uczniowie twierdzą, że wycieczki, to dobry pomysł. - Poznając fakty historyczne, można wyrobić sobie zdanie na ich temat, dowiedzieć się o losach osób, także takich młodych jak my, które oddały życie za ojczyznę - mówi Weronika Paluch, uczennica klasy angielsko-historycznej z III LO.

Wciąż szukają

Lubelski oddział IPN wciąż zbiera materiały na temat miejsc zbrodni komunistycznych. Osoby, które mają informacje na ten temat, mogą kontaktować się z IPN. Więcej informacji na stronie www.slady.ipn.gov.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!