Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2010 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Wyniki kontroli w lubelskich solariach: Raka możesz dostać gratis

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A

Ani jedno z solariów skontrolowanych na Lubelszczyźnie przez Inspekcję Handlową nie spełniało norm. W niektórych dawki promieniowania UV były przekroczone czterokrotnie. Lekarze biją na alarm: To groźne dla zdrowia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyniki dotyczące Lubelszczyzny to część wielkiej, ogólnopolskiej kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową.

Okazało się, że na 157 zbadanych urządzeń do opalania tylko 17 spełniało normy dotyczące dawki promieniowania ultrafioletowego. W dziewięciu województwach normy przekraczały wszystkie zbadane urządzenia. Wśród tych regionów znalazła się Lubelszczyzna.

– Jest źle – stwierdza Piotr Łukasik z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. – Skontrolowaliśmy 18 urządzeń w czterech salonach w Lublinie, Chełmie i Białej Podlaskiej. Natężenie promieniowania UV badaliśmy solarymetrem, później powtarzaliśmy je w laboratorium. Wszystkie urządzenia przekraczały normę, niektóre prawie czterokrotnie.

– W pierwszej kolejności może to wywołać rozległe oparzenia – mówi dr hab. Joanna Narbutt, dermatolog, która w łódzkim Uniwersytecie Medycznym bada działanie promieni UV na skórę. – Po roku korzystania przyspiesza starzenie się skóry, a później grozi nowotworem. Brzmi paskudnie, ale taka jest prawda.

Z poparzonymi pacjentkami ma do czynienia dr Bogusław Wach, szef Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Lublinie.

– Nawet opalanie w solarium połączone z zażywaniem niektórych leków może powodować silne alergie. Ale personel przecież nie pyta klientki, co zażywa, bo liczy się zysk. Zresztą wiele lamp to wypalony demobil z Zachodu, sprowadzany za grosze lub wręcz za darmo, ze śmieci – tłumaczy.

W żadnym przypadku inspektorzy nie zamknęli solarium, ale tylko dlatego, że właściciele takich placówek błyskawicznie wymienili świetlówki na takie, które spełniają normy. Skąd klient może wiedzieć, z jakiej lampy korzysta solarium, z którego usług zamierza korzystać?
– Nie ma szans, by to wiedzieć – przyznaje Łukasik.

– Bo przecież klient nie ma ze sobą solarymetru – podkreśla Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Radzi, by nie ulegać reklamie. – Napisy "turbo solarium” powinny być wręcz antyreklamą, bo mogą świadczyć o tym, że używane są zbyt mocne lampy.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
WuJo / 29 grudnia 2010 o 16:04
Skłonny byłbym się założyć, że po wyjściu kontrolerów lampy wymieniono ponownie.
Avatar
bambosh / 29 grudnia 2010 o 11:43
Raka możesz dostać gratis? -a krewetki też dają?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2010 o 10:50
Ziemia Chełmska jest częścią województwa lubelskiego,a nie lubelszczyzny,a Chełm tej ziemi jest stolicą od wielu wieków.
Avatar
joooo / 29 grudnia 2010 o 10:38
[quote name='Gość' timestamp='1293597723' post='412854']

A ta Inspekcja Handlowa (która skontrolowała solaria) wlepiła w ogóle jakieś kary czy mandaty czy tylko pogroziła paluszkiem ?
[/quote]


a jak myślisz Mądralo?
Avatar
crx / 29 grudnia 2010 o 09:47
Przecież wiadomo,że teren pomiędzy Odrą i Bugiem jest śmietnikiem "Zachodu"!Spójrzcie na statystkę "nowotworową" Lubelszczyzny,wówczas jednostki wyciągną ciekawe wnioski...........!!!
Avatar
ce / 29 grudnia 2010 o 09:18
solarium jest be
Avatar
Gość / 29 grudnia 2010 o 05:42
" Okazało się, że na 157 zbadanych urządzeń do opalania tylko 17 spełniało normy dotyczące dawki promieniowania ultrafioletowego. W 9 województwach normy przekraczały wszystkie zbadane urządzenia. Wśród tych regionów znalazła się Lubelszczyzna.

Wszystkie urządzenia przekraczały normę, niektóre prawie 4-krotnie.

W pierwszej kolejności może to wywołać rozległe oparzenia. Po roku korzystania przyspiesza starzenie się skóry, a później grozi nowotworem.

Opalanie w solarium połączone z zażywaniem niektórych leków może powodować silne alergie. Ale personel nie pyta klientki, co zażywa, bo liczy się zysk. Zresztą wiele lamp to wypalony demobil z Zachodu, sprowadzany za grosze lub wręcz za darmo, ze śmieci.

W żadnym przypadku inspektorzy nie zamknęli solarium, ale tylko dlatego, że właściciele takich placówek błyskawicznie wymienili świetlówki na takie, które spełniają normy "


A ta Inspekcja Handlowa (która skontrolowała solaria) wlepiła w ogóle jakieś kary czy mandaty czy tylko pogroziła paluszkiem ?
" Okazało się, że na 157 zbadanych urządzeń do opalania tylko 17 spełniało normy dotyczące dawki promieniowania ultrafioletowego. W 9 województwach normy przekraczały wszystkie zbadane urządzenia. Wśród tych regionów znalazła się Lubelszczyzna.

Wszystkie urządzenia przekraczały normę, niektóre prawie 4-krotnie.

W pierwszej kolejności może to wywołać rozległe oparzenia. Po roku korzystania przyspiesza starzenie się skóry, a później grozi nowotworem.

Opalanie w solarium połączone z zażywanie... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2010 o 22:05
Podobne oddziaływanie do solariów mają świetlówki w pomieszczeniach biurowych, dlatego ze również emitują promieniowanie UV bardzo niebezpieczne przy długotrwałym oddziaływaniu na oczy i skóre człowieka. Ten problem w stosunku do pracowników jest zamiatany pod dywan, a wszyscy widzą solaria
Avatar
WuJo / 29 grudnia 2010 o 16:04
Skłonny byłbym się założyć, że po wyjściu kontrolerów lampy wymieniono ponownie.
Avatar
bambosh / 29 grudnia 2010 o 11:43
Raka możesz dostać gratis? -a krewetki też dają?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2010 o 10:50
Ziemia Chełmska jest częścią województwa lubelskiego,a nie lubelszczyzny,a Chełm tej ziemi jest stolicą od wielu wieków.
Avatar
joooo / 29 grudnia 2010 o 10:38
[quote name='Gość' timestamp='1293597723' post='412854']

A ta Inspekcja Handlowa (która skontrolowała solaria) wlepiła w ogóle jakieś kary czy mandaty czy tylko pogroziła paluszkiem ?
[/quote]


a jak myślisz Mądralo?
Avatar
crx / 29 grudnia 2010 o 09:47
Przecież wiadomo,że teren pomiędzy Odrą i Bugiem jest śmietnikiem "Zachodu"!Spójrzcie na statystkę "nowotworową" Lubelszczyzny,wówczas jednostki wyciągną ciekawe wnioski...........!!!
Avatar
ce / 29 grudnia 2010 o 09:18
solarium jest be
Avatar
Gość / 29 grudnia 2010 o 05:42
" Okazało się, że na 157 zbadanych urządzeń do opalania tylko 17 spełniało normy dotyczące dawki promieniowania ultrafioletowego. W 9 województwach normy przekraczały wszystkie zbadane urządzenia. Wśród tych regionów znalazła się Lubelszczyzna.

Wszystkie urządzenia przekraczały normę, niektóre prawie 4-krotnie.

W pierwszej kolejności może to wywołać rozległe oparzenia. Po roku korzystania przyspiesza starzenie się skóry, a później grozi nowotworem.

Opalanie w solarium połączone z zażywaniem niektórych leków może powodować silne alergie. Ale personel nie pyta klientki, co zażywa, bo liczy się zysk. Zresztą wiele lamp to wypalony demobil z Zachodu, sprowadzany za grosze lub wręcz za darmo, ze śmieci.

W żadnym przypadku inspektorzy nie zamknęli solarium, ale tylko dlatego, że właściciele takich placówek błyskawicznie wymienili świetlówki na takie, które spełniają normy "


A ta Inspekcja Handlowa (która skontrolowała solaria) wlepiła w ogóle jakieś kary czy mandaty czy tylko pogroziła paluszkiem ?
" Okazało się, że na 157 zbadanych urządzeń do opalania tylko 17 spełniało normy dotyczące dawki promieniowania ultrafioletowego. W 9 województwach normy przekraczały wszystkie zbadane urządzenia. Wśród tych regionów znalazła się Lubelszczyzna.

Wszystkie urządzenia przekraczały normę, niektóre prawie 4-krotnie.

W pierwszej kolejności może to wywołać rozległe oparzenia. Po roku korzystania przyspiesza starzenie się skóry, a później grozi nowotworem.

Opalanie w solarium połączone z zażywanie... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2010 o 22:05
Podobne oddziaływanie do solariów mają świetlówki w pomieszczeniach biurowych, dlatego ze również emitują promieniowanie UV bardzo niebezpieczne przy długotrwałym oddziaływaniu na oczy i skóre człowieka. Ten problem w stosunku do pracowników jest zamiatany pod dywan, a wszyscy widzą solaria

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u?
MAGAZYN

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u? 0 1

Przez wiele lat samochód był dla wielu Polaków szczytem marzeń. Władysław Gomułka uważał zresztą, że samochody są dla burżujów, dlatego stawiał na transport zbiorowy. I jeździliśmy stłoczeni w wagonowej toalecie lub na korytarzu albo byliśmy skazani na łaskę i niełaskę kierowcy PKS-u, który mógł nas nie wpuścić do autobusu. Dziś większość z nas korzysta z własnego samochodu. I stoimy w korkach...

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na wernisaż wystawy prac nagrodzonych w V Miejskim Konkursie Plastycznym Archipelag Wysp Przedziwnych. Otwarcie ekspozycji już w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 17.

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień 0 0

Zapowiada się piękny, wiosenny dzień w naszym regionie.

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław 5 1

Jak nie z JKS, to z kim? Motor w sobotę o godz. 17 zagra na wyjeździe z ostatnim zespołem w tabeli. Po raz pierwszy po zwolnieniu Marcina Sasala rolę pierwszego trenera będzie pełnił Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił dotychczasowego szko-leniowca.

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie"

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie" 9 1

- Prosimy o rozważną jazdę na drogach, ponieważ żółwie błotne (samce) rozpoczęły swoją migrację - apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej
21 kwietnia 2018, 12:00

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Krańcowa (DDK Bronowice, ul. Krańcowa 106) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mój Świat. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu
PROBLEM

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu 0 11

Gmina Ludwin Jak co roku, wrócił problem śmieci nad jeziorami. Nie wszyscy właściciele działek rekreacyjnych podpisali umowy na wywóz odpadów, więc śmieci wyrzucają do lasów i rowów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła 9 10

PIŁKARSKA NICE I LIGA Zespół trenera Bogusława Baniaka mimo dobrej gry i kilku dogodnych okazji do zdobycia bramki przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Katem „zielono-czarnych” okazał się Kamil Zapolnik, który zdobył obie bramki dla gospodarzy

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze 28 19

Pod znakiem zapytania stanęła przebudowa ronda przy Gali wraz z mostem na ul. Fabrycznej. W piątek okazało się, że w miejskiej kasie jest za mało pieniędzy na tę inwestycję. Najtańsza firma zażyczyła sobie prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż ma do wydania Ratusz

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony
KUCHNIA

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony 7 0

Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti

Program TV: Filmowy weekend 20 - 22 kwietnia. Co warto zobaczyć?

Program TV: Filmowy weekend 20 - 22 kwietnia. Co warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. Horrory, ciekawe dramaty, widowiskowe kino akcji, filmy familijne. W ten weekend każdy powinien znaleźć coś dla siebie w ramówce naziemnych stacji telewizyjnych. Przedstawiamy subiektywny wybór kilku filmów, które warto zobaczyć w tych dniach w telewizji.

Sprawdzili jakość paliw. Nie jest źle, ale może być lepiej

Sprawdzili jakość paliw. Nie jest źle, ale może być lepiej 4 6

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 2,34 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych u wybranych losowo przedsiębiorców. To minimalnie mniej niż w 2016 r.

Kolejna przysięga "terytorialsów" już w ten weekend

Kolejna przysięga "terytorialsów" już w ten weekend 0 10

W najbliższą niedzielę 54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę w Biłgoraju. Będą służyć w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”