poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wyprzedź nowotwór

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2008, 18:51
Autor: Rafał Panas

Rząd chce zmusić kobiety do obowiązkowych badań wykrywających raka. Lubelscy lekarze są "za”.

Bo choć dziś badania są bezpłatne, mało kto je robi. A nowotwory zabijają coraz częściej.

Rządowy projekt był wczoraj żywo komentowany na spotkaniu onkologów w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. Chodzi o to, żeby - jak chcą lekarze - od przyszłego roku badania wykrywające raka szyjki macicy były obowiązkowe.

Zaświadczenie o ich wykonaniu kobiety starające się o pracę musiałyby pokazać pracodawcy, choć nie poznałby on wyników badań. Możliwe, że również mammografia piersi byłaby obligatoryjna.

- To dobry pomysł. Są powiaty na Lubelszczyźnie, gdzie żadna akcja nie jest w stanie zmobilizować kobiet do zrobienia badań. Na kilkaset pań robi je zaledwie kilka - mówi dr Dariusz Surdyka, kierownik wojewódzkiego ośrodka koordynującego program wczesnego wykrywania raka piersi.

W sumie z darmowych badań korzysta 40 proc. kobiet, które koniecznie powinny je wykonywać (po 50 roku życia). - A potem wszyscy ponosimy koszty leczenia i rehabilitacji - przypomina dr Surdyka.

- Już dwa lata temu onkolodzy apelowali, żeby badania mammograficzne i cytologiczne włączyć do zestawu badań obowiązkowych - dodaje dr Andrzej Nowakowski, zastępca kierownika wojewódzkiego ośrodka koordynującego program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. W programie uczestniczy 50-60 procent kobiet.

Problem z nowotworami jest tak duży, że pojawiają się drastyczne pomysły. - Np. taki, żeby ludzie, którzy nie robią badań płacili większą składkę ubezpieczenia zdrowotnego - mówi dr Nowakowski.

Na Lubelszczyźnie w 2005 roku na raka zachorowało ponad 4500 mężczyzn i 4000 kobiet. Ryzyko rośnie gwałtownie po 40 roku życia. Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc i jelita grubego. Kobiety na raka piersi, jelita grubego, narządu rodnego.

- Jest też nowe zjawisko. Panowie po "40” przestają palić, zaczynają dbać o zdrowie. Tymczasem kobiety sięgają po papierosy i chorują na raka płuc - mówi dr Beata Kościańska, szefowa Wojewódzkiego Rejestru Nowotworów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ODR
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ODR
ODR (20 września 2008 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest bardzo niska świadomość społeczeństwa w materii profilaktyki chorób nowotworowych. Bardzo dużo mogą zrobić lekarze rodzinni, lecz wcale ich to nie obchodzi , bo nie ma z tego kasy.Pomysł zmuszenia kobiet do badań mammografii , czy cytologii poprzez zapis w obowiązku badań pracowniczych - okresowych ( tak jak np. rtg klp ) jest absolutnie słuszny. Skoro są na to środki finasowe trzeba je wykorzystać , nie mówiąc już o skali wielkich oszczędności leczenia nowotworu w fazie początkowej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!