środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Wystawa "Zbrodnia katyńska" na Placu Litewskim w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2010, 15:39

Otwarciem wystawy "Zbrodnia katyńska” rozpoczęły się dziś w Lublinie uroczyste obchody 70. rocznicy wymordowania polskich oficerów w Katyniu. Uroczystości trwają w całym regionie. Towarzyszy im refleksja o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem.

– To ważna i tragiczna lekcja naszej historii – mówi Anna Lech, uczennica III LO w Lublinie. Wczoraj z całą klasą przyszła na plac Litewski obejrzeć wystawę "Zbrodnia katyńska”. – Tym tragiczniejsza, że ta historia wróciła do nas w tak strasznych okolicznościach.

– Wrażenie jest wstrząsające – dodaje Marlena Krawczyk. – Patrzę na listy osób wymordowanych w Katyniu 70 lat temu i myślę także o tych wszystkich, którzy zginęli cztery dni temu.

Nie było zaplanowanych wcześniej przemówień, ani odczytywania listy katyńskiej. Otwarcie wystawy "Zbrodnia katyńska” i rozpoczęcie Lubelskich Dni Pamięci o Ofiarach Katynia odbyło się w ciszy i skupieniu.

Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył


– Tej ciszy i głębokiej refleksji wymaga od nas pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem – mówi Agata Fijuth z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotował wystawę. Ekspozycję można oglądać na placu Litewskim do 24 kwietnia. Przybliża okoliczności mordu na Polakach w 1940 roku, a także przypomina nazwiska poległych osób związanych z Lubelszczyzną (576 nazwisk).

Jutro kolejne uroczystości. O godz. 11 w siedzibie KUL przy ul. Męczenników Majdanka 70 (dawne koszary wojskowe) odbędzie się uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego upamiętniającego por. rez. WP Henryka Życzyńskiego, prof. KUL.

W Galerii I otwarta zostanie wystawa "Eksponaty z Dołów Śmierci” przygotowana przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Lublin. W czwartek o godz. 10 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. odprawiona zostanie msza św. z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry Garnizonu Lublin. O godz. 11.30 pod Pomnikiem Ofiar Katynia złożony zostanie meldunek dowódcy kompanii honorowej.

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)

– Od lat robimy wszystko, by ocalić pamięć o Katyniu – mówi Danuta Malonowa, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin. – Niestety, wiele osób – moich bliskich znajomych i przyjaciół, które działały na rzecz zachowania tej pamięci zginęło podczas katastrofy prezydenckiego samolotu. Trudno mi dziś nie myśleć, że smoleńska ziemia nie daje o sobie zapomnieć i pochłania nowe ofiary.

Obchody katyńskiej zbrodni trwają w całym regionie

W Chełmie w Sali Lustrzanej ChDK otwarta została wystawa "Katyń, Charków, Miednoje – 70 rocznica zbrodni katyńskiej”. W Krasnymstawie obchody upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej zaplanowano na piątek.

Głównym punktem uroczystości będzie zasadzenie Dębów Pamięci ku czci majora Wojska Polskiego Józefa Sidora zamordowanego w Katyniu oraz pomordowanych w Miednoje aspirantów Policji Państwowej.

W Zamościu uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 11 w kościele p.w. św. Katarzyny w Zamościu. W Tomaszowie Lubelskim uroczystości zaplanowano na 9 maja. W miejscowym wydziale zamiejscowym KUL odbędzie się sesja naukowa, której prelegentami mieli być Stefan Melak, prezes Komitetu Katyńskiego oraz Zenona Momontowicz-Łojek, przedstawicielka Rodzin Katyńskich.

– Niestety, te osoby zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem – mówi z żalem Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. (BAR, SAD, BN, MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!