Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 czerwca 2013 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Wywóz śmieci po nowemu. Będziemy płacić co miesiąc, a nie raz na kwartał

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Będą zmiany w systemie opłat za wywóz śmieci – zapowiada Ratusz. Płacić mamy nie raz na kwartał, ale co miesiąc. O takie zmiany dopominała się opozycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1 lipca w życie w całej Polsce ma wejść nowy system odbioru odpadów. Właścicielem naszych śmieci stanie się miasto i to ono będzie zlecać ich wywóz. Koszty pokryje pieniędzmi pobranymi w formie opłaty śmieciowej.

Choć stawki opłaty są miesięczne, to pieniądze mają być pobierane za trzy miesiące z góry. – To niespotykane, że płaci się za usługę przed jej wykonaniem – mówi Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. Jego klub zapowiedział wczoraj, że znów zechce przeforsować na sesji Rady Miasta swój projekt uchwały zmieniającej system rozliczeniowy z kwartalnego na miesięczny. – Chcemy, aby opłata była wnoszona po wykonaniu usługi – mówi Sylwester Tułajew, szef klubu PiS.

O taką zmianę do Rady Miasta zaapelował też Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych. – Taki system płatności umożliwia płynność finansową spółdzielni (…) a także spowoduje równomierne obciążenia budżetów domowych – napisali wspólnie prezes związku Bolesław Rykwa i jego zastępca, Józef Furtak. Podkreślają, że mieszkańcy spółdzielni stanowią ponad 70 proc. lublinian.

Opozycja podkreśla, że kwartalny system rozliczania przysporzy spółdzielniom kłopotu. – Na wywóz śmieci trzeba będzie brać kredyt – podkreśla Pitucha.

– Taka zmiana będzie wprowadzona – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Za śmieci będziemy rozliczać się w systemie miesięcznym, ale nie wiadomo od kiedy. – Na pewno od 1 stycznia, a nad tym, czy da się to zrobić wcześniej zastanawiają się prawnicy – dodaje prezydent. Twierdzi też, że nie da się tego zrobić od 1 lipca, tylko już w trakcie funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami.

Możliwe, że w związku z przejściem z systemu kwartalnego na miesięczny konieczne będzie ponowne wysłanie deklaracji. – Naszym zdaniem nie będzie to konieczne – mówi Pitucha. Uważa, że wystarczy, by magistrat jednostronnie poinformował tych, którzy złożyli deklarację o zmianie systemu rozliczania. – O to jest spór między prawnikami, ja uważam, że może to nastąpić bez wypełniania deklaracji – mówi Żuk. Prawnicy mają w tej sprawie ustalić ostateczną wersję.

Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się 27 czerwca.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewka23 / 7 czerwca 2013 o 19:45

Co się dzieje w Lublinie? Sprawdź!

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Avatar
jadwiga / 7 czerwca 2013 o 09:12

a  kto za płaci za  sublakotarów tych dziedzicow, ktorzy maja po kilka  posiadłosci   i wynajmuja  je  studentom, bez meldowania oczywiscie i bez zgloszenia ich w deklaracji,  czy oni nie beda tworzyc  smieci? taki stan rzeczy w miescie Lublinie   jest w  50 %  nieruchomosci

Avatar
Paweł / 7 czerwca 2013 o 09:11

Śmieci pod ratusz wywozimy 1 lipca bo gdzie mam je składować jak zabrali mi pojemnik???

Avatar
Sasza / 7 czerwca 2013 o 08:13

Po co było psuć to co było dobre i poprawnie funkcjonowało. Za co się nie wezmą to   " poprawią".

Avatar
adrian / 7 czerwca 2013 o 07:55

I dobrze w pewnym stopniu  sami sobie jesteśmy winni;/ Kraj brudasów i smieciarzy, praktycznie w każym lesie bądź przy drogach lezą smieci.Teraz    będziemy płacić szkoda, że tak drogo bo w rzeczywiście na jednych taka suma nie robi wrażenia a dla innych to dużo, a kto zarobi na smieciach???Ktoś napewno,  bo nie oszukujmy się w naszym kraju praktycznie za każdą ustawą,  która  nakazuje obywatelom dawać kase dla państwa stoi jakieś lobby.  

Avatar
wojti / 6 czerwca 2013 o 23:17

Jak mozna najpierw ludziom wyliczyc ile placą za śmieci  a potem robić przetarg? Przecież to kpina w bialby dzień.

Avatar
mieszkaniec rur / 6 czerwca 2013 o 22:08

jasnie dziedzic z ok. Siennicy był łaskaw wyrazić zgodę by plebs mógł płacić co miesiąc

Avatar
depozyt / 6 czerwca 2013 o 21:42

To kiedy wywozimy śmieci pod Ratusz? na początek tak symbolicznie niebieski woreczek 100l

Avatar
Gość / 6 czerwca 2013 o 21:30

wyjdźmy na ulicę bo to się nie da żyć w tym popieprzonym kraju, rządzą nam ..........

Avatar
~~Lubelak / 6 czerwca 2013 o 21:08

Okradają ludzi w bialy dzień, bandziory !!!

Nie będzie żadnego recyklingu, śmieci pojadą na wysypisko jak to bylo wcześniej razem na jedną kupę.

Ekologia to tylko ściema, nie ma żadnego systemu, nie ma zakladów w Polsce od przetwarzania odpadów, nic nie ma. Ale doi się frajerów póki się da, i miliony pln. popłyną do kieszeni partyjnych kacyków i ich rodzin, a ty zdychaj i płać.

Avatar
ewka23 / 7 czerwca 2013 o 19:45

Co się dzieje w Lublinie? Sprawdź!

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Avatar
jadwiga / 7 czerwca 2013 o 09:12

a  kto za płaci za  sublakotarów tych dziedzicow, ktorzy maja po kilka  posiadłosci   i wynajmuja  je  studentom, bez meldowania oczywiscie i bez zgloszenia ich w deklaracji,  czy oni nie beda tworzyc  smieci? taki stan rzeczy w miescie Lublinie   jest w  50 %  nieruchomosci

Avatar
Paweł / 7 czerwca 2013 o 09:11

Śmieci pod ratusz wywozimy 1 lipca bo gdzie mam je składować jak zabrali mi pojemnik???

Avatar
Sasza / 7 czerwca 2013 o 08:13

Po co było psuć to co było dobre i poprawnie funkcjonowało. Za co się nie wezmą to   " poprawią".

Avatar
adrian / 7 czerwca 2013 o 07:55

I dobrze w pewnym stopniu  sami sobie jesteśmy winni;/ Kraj brudasów i smieciarzy, praktycznie w każym lesie bądź przy drogach lezą smieci.Teraz    będziemy płacić szkoda, że tak drogo bo w rzeczywiście na jednych taka suma nie robi wrażenia a dla innych to dużo, a kto zarobi na smieciach???Ktoś napewno,  bo nie oszukujmy się w naszym kraju praktycznie za każdą ustawą,  która  nakazuje obywatelom dawać kase dla państwa stoi jakieś lobby.  

Avatar
wojti / 6 czerwca 2013 o 23:17

Jak mozna najpierw ludziom wyliczyc ile placą za śmieci  a potem robić przetarg? Przecież to kpina w bialby dzień.

Avatar
mieszkaniec rur / 6 czerwca 2013 o 22:08

jasnie dziedzic z ok. Siennicy był łaskaw wyrazić zgodę by plebs mógł płacić co miesiąc

Avatar
depozyt / 6 czerwca 2013 o 21:42

To kiedy wywozimy śmieci pod Ratusz? na początek tak symbolicznie niebieski woreczek 100l

Avatar
Gość / 6 czerwca 2013 o 21:30

wyjdźmy na ulicę bo to się nie da żyć w tym popieprzonym kraju, rządzą nam ..........

Avatar
~~Lubelak / 6 czerwca 2013 o 21:08

Okradają ludzi w bialy dzień, bandziory !!!

Nie będzie żadnego recyklingu, śmieci pojadą na wysypisko jak to bylo wcześniej razem na jedną kupę.

Ekologia to tylko ściema, nie ma żadnego systemu, nie ma zakladów w Polsce od przetwarzania odpadów, nic nie ma. Ale doi się frajerów póki się da, i miliony pln. popłyną do kieszeni partyjnych kacyków i ich rodzin, a ty zdychaj i płać.

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 1

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 11

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 3

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 1 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 1 8

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 3

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 7

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!