poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Wywóz śmieci po nowemu. Będziemy płacić co miesiąc, a nie raz na kwartał

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2013, 18:23
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Będą zmiany w systemie opłat za wywóz śmieci – zapowiada Ratusz. Płacić mamy nie raz na kwartał, ale co miesiąc. O takie zmiany dopominała się opozycja

1 lipca w życie w całej Polsce ma wejść nowy system odbioru odpadów. Właścicielem naszych śmieci stanie się miasto i to ono będzie zlecać ich wywóz. Koszty pokryje pieniędzmi pobranymi w formie opłaty śmieciowej.

Choć stawki opłaty są miesięczne, to pieniądze mają być pobierane za trzy miesiące z góry. – To niespotykane, że płaci się za usługę przed jej wykonaniem – mówi Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. Jego klub zapowiedział wczoraj, że znów zechce przeforsować na sesji Rady Miasta swój projekt uchwały zmieniającej system rozliczeniowy z kwartalnego na miesięczny. – Chcemy, aby opłata była wnoszona po wykonaniu usługi – mówi Sylwester Tułajew, szef klubu PiS.

O taką zmianę do Rady Miasta zaapelował też Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych. – Taki system płatności umożliwia płynność finansową spółdzielni (…) a także spowoduje równomierne obciążenia budżetów domowych – napisali wspólnie prezes związku Bolesław Rykwa i jego zastępca, Józef Furtak. Podkreślają, że mieszkańcy spółdzielni stanowią ponad 70 proc. lublinian.

Opozycja podkreśla, że kwartalny system rozliczania przysporzy spółdzielniom kłopotu. – Na wywóz śmieci trzeba będzie brać kredyt – podkreśla Pitucha.

– Taka zmiana będzie wprowadzona – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Za śmieci będziemy rozliczać się w systemie miesięcznym, ale nie wiadomo od kiedy. – Na pewno od 1 stycznia, a nad tym, czy da się to zrobić wcześniej zastanawiają się prawnicy – dodaje prezydent. Twierdzi też, że nie da się tego zrobić od 1 lipca, tylko już w trakcie funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami.

Możliwe, że w związku z przejściem z systemu kwartalnego na miesięczny konieczne będzie ponowne wysłanie deklaracji. – Naszym zdaniem nie będzie to konieczne – mówi Pitucha. Uważa, że wystarczy, by magistrat jednostronnie poinformował tych, którzy złożyli deklarację o zmianie systemu rozliczania. – O to jest spór między prawnikami, ja uważam, że może to nastąpić bez wypełniania deklaracji – mówi Żuk. Prawnicy mają w tej sprawie ustalić ostateczną wersję.

Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się 27 czerwca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ewka23
jadwiga
Paweł
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ewka23
ewka23 (7 czerwca 2013 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co się dzieje w Lublinie? Sprawdź!

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Rozwiń
jadwiga
jadwiga (7 czerwca 2013 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a  kto za płaci za  sublakotarów tych dziedzicow, ktorzy maja po kilka  posiadłosci   i wynajmuja  je  studentom, bez meldowania oczywiscie i bez zgloszenia ich w deklaracji,  czy oni nie beda tworzyc  smieci? taki stan rzeczy w miescie Lublinie   jest w  50 %  nieruchomosci

Rozwiń
Paweł
Paweł (7 czerwca 2013 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Śmieci pod ratusz wywozimy 1 lipca bo gdzie mam je składować jak zabrali mi pojemnik???

Rozwiń
Sasza
Sasza (7 czerwca 2013 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co było psuć to co było dobre i poprawnie funkcjonowało. Za co się nie wezmą to   " poprawią".

Rozwiń
adrian
adrian (7 czerwca 2013 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I dobrze w pewnym stopniu  sami sobie jesteśmy winni;/ Kraj brudasów i smieciarzy, praktycznie w każym lesie bądź przy drogach lezą smieci.Teraz    będziemy płacić szkoda, że tak drogo bo w rzeczywiście na jednych taka suma nie robi wrażenia a dla innych to dużo, a kto zarobi na smieciach???Ktoś napewno,  bo nie oszukujmy się w naszym kraju praktycznie za każdą ustawą,  która  nakazuje obywatelom dawać kase dla państwa stoi jakieś lobby.  

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!