Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 marca 2013 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Wywóz śmieci w Lublinie. Nowe zasady i nowe opłaty (poradnik)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A
Od lipca to gmina będzie zlecać za nas wywóz odpadów. (Hanna Bytniewska / Archiwum)
Od lipca to gmina będzie zlecać za nas wywóz odpadów. (Hanna Bytniewska / Archiwum)

Jednym umowy wypowie firma wywożąca śmieci. Inni mają zrobić to sami. Wszyscy muszą wypełnić druk, który przyśle im gmina – inaczej zapłacą karę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1 lipca nasze śmieci przestaną być nasze, a staną się gminne. Nowe zasady będą obowiązywać w całej Polsce. W życie wejdzie obowiązkowa dla wszystkich "opłata śmieciowa”. Każda gmina sama ustalała jej stawki i tymi pieniędzmi opłaci odbiór odpadów. Nie jest ważne, ile śmieci wyniesiemy do pojemnika: ile by ich nie było, zapłacimy tyle samo.

Od lipca to gmina będzie zlecać za nas wywóz odpadów. To oznacza, że do kosza muszą trafić m.in. dotychczasowe umowy zawarte z firmami wywozowymi przez właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Ale nie wygasną one automatycznie i trzeba je wypowiedzieć z określonym w umowie wyprzedzeniem.

– W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że od połowy roku będą musieli zapłacić podwójnie: gminie i firmie, z którą mają podpisaną umowę – ostrzega Ministerstwo Środowiska.

Część firm wywozowych bierze ten ciężar na siebie. – Nasi klienci nie muszą zajmować się tymi formalnościami – mówi Wojciech Lutek, prezes Kom-Eko, jednej z dwóch największych firm odbierających odpady z terenu Lublina. – Wyślemy stosowne pisma z informacją, że rozwiązujemy umowę z dniem 1 lipca. Takie pisma dostanie z Kom-Eko m.in. 4,5 tys. właścicieli domków jednorodzinnych.
Ale są też obawy. – Pytanie, co będzie, jeśli 1 lipca dotychczasowe umowy z właścicielami domków i spółdzielniami będą już rozwiązane, a przetarg na firmy wywożące odpady na zlecenie gminy nie będzie jeszcze prawomocnie rozstrzygnięty? – zastanawia się Robert Wiciński z MPO Sita.

Już wkrótce samorządy wyślą mieszkańcom do wypełnienia deklaracje, czy będą oddawać śmieci posegregowane, czy zmieszane. To ważny wybór. Zmieszane śmieci są droższe, segregowane tańsze. Tak będzie we wszystkich gminach. – Deklaracje trzeba składać do końca maja - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Teoretycznie nie można zadeklarować sortowania śmieci, a później wrzucać wszystko do jednego pojemnika. Odbiorca odpadów ma powiadomić gminie o takim zdarzeniu, a śmieci potraktować jako droższe odpady zmieszane.

Dokumentu od gminy nie można zlekceważyć. – Niezłożenie deklaracji jest karane tak samo, jak niedostarczenie zeznania podatkowego – informuje ministerstwo. Co więcej, w takim przypadku wójt sam zdecyduje, jaką kwotą obciążyć nieruchomość.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkanka / 7 lipca 2013 o 14:34

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś nie ma na chleb  i leki ? opłaty wyższe a nasze dochody coraz mniejsze . Aby do wyborów to pokazywana pięśc Tuska pęknie mam nadzieję że na zawsze

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś ... rozwiń

Avatar
Bernarda / 7 lipca 2013 o 14:27

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś nie ma na chleb  i leki ? opłaty wyższe a nasze dochody coraz mniejsze . Aby do wyborów to pokazywana pięśc Tuska pęknie mam nadzieję że na zawsze

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś ... rozwiń

Avatar
lokator / 20 maja 2013 o 11:35
teraz płacę niecałe 17zł za 3 osoby,a od lipca mam płacić 39 na początku,bo wiem że będzie drożej,mieszkam w bloku gdzie jest 196mieszkań,nie sądzę by kazdy lokator mojego bloku segregował śmieci.Dlaczego?
Avatar
Małgorzata / 14 maja 2013 o 22:41
[quote name='Wpisz swoje Nazwisko' timestamp='1363348416' post='745534']
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Gdzie tu konstytucyjność, gdzie tu równe traktowanie ludzi. Ciśnie się na ustaw w d*pie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Cytując klasyka "..kretyny,idioci,deb***e.."[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Kto zdecydował i na jakiej podstawie że osoba mieszkająca w domku jednorodzinnym produkuje więcej śmieci niż w bloku. Może to przez to iż jest bardziej majętna. Domek przecież kosztuje więcej niż mieszkanie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Logicznie rzecz ujmując każdy człowiek średnio produkuje tyle samo śmieci.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Śmiem twierdzić że domki jednorodzinne nawet mniej bo papier i drewno są poddawane recyklingowi w piecu C.O i wracają do obiegu materi i energii w przyrodzie. Proszę zobaczyć na ilość makulatry wyrzucanej z domku i bloku.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]A teraz zagadka : Jak sprawdzić że mieszkaniec bloku wrzuca do zsypu smieci posegregowane> Nagroda 1000zł. Umowa bedzie na segregowane ale wyrzucac sie bedzie jak dotąd tak samo. Nawet segregacja nic nie da bo potem i tak na wysypisku wszystko jest na jedna no może dwie sterty i do piachu. BRAWO BRAWO dla stanowiących Prawo albo raczej Lewo się to powinno nazywać.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Nowa ustawa miała polepszyć nam życie w tym wielkim śmietniku zwanym Ziemią. Ale zamiast zacząć zmieniąc zagospodarowanie odpadami to zmienili opłaty udając że bedzie teraz nam się żyło lepiej. [/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Widać w niej pewne podobieństwa do fotoradarów. Oficjalnie poprawiają bezpieczeństwo nieoficjalnie też poprawiają bezpieczeństwo ale finansowe gmin i Ministra Finansów.[/size][/font]


PS a co z odpadem w postaci liści , lub stłuczonego szkła. Bo nawet teraz firmy nie chcą tego zabierać zwłaszcz szkła.
Liści palić nie można zabierać też nie chcą to co ma z nimi zrobić człowiek? kompost chyba pod UM.
[/quote]


twierdzą,że mają zabrać z domków WSZYSTKIE !!
[quote name='Wpisz swoje Nazwisko' timestamp='1363348416' post='745534']
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Gdzie tu konstytucyjność, gdzie tu równe traktowanie ludzi. Ciśnie się na ustaw w d*pie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Cytując klasyka "..kretyny,idioci,deb***e.."[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Kto zdecydował i na jakiej podstawie że osoba mieszkająca w domku jednorodzinnym produkuje więcej śmieci niż w bloku. Może to przez to iż jest bardziej majętna. Domek przecież kosztuje więcej niż mieszkanie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Logicznie rzecz ujmując każdy człowiek średnio produkuje tyle samo śmieci.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Śmiem twierdzić że domki jednorodzinne nawet mniej bo papier i drewno są poddawane recyklingowi w piecu C.O i wracają do obiegu materi i energii w przyrodzie. Proszę zobaczyć na ilość makulatry wyrzucanej z domku i bloku.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]A teraz zagadka : Jak sprawdzić że mieszkaniec bloku wrzuca do zsypu smieci posegregowane> Nagroda 1000zł. Umowa bedzie na segregowane ale wyrzucac sie bedzie jak dotąd tak samo. Nawet segregacja nic nie da bo potem i tak na wysypisku wszystko jest na jedna no może dwie sterty i do piachu. BRAWO BRAWO dla stanowiących Prawo albo raczej Lewo się to powinno nazywać.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Nowa ustawa miała polepszyć nam życie w tym wielkim śmietniku zwanym Ziemią. Ale zamiast zacząć zmieniąc zagospodarowanie odpadami to zmienili opłaty udając że bedzie teraz nam się żyło lepiej. [/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Widać w niej pewne podobieństwa do fotoradarów. Oficjalnie poprawiają bezpieczeństwo nieoficjalnie też poprawiają bezpieczeństwo ale finansowe gmin i Ministra Finansów.[/size][/font]


PS a co z odpadem w postaci liści , lub stłuczonego szkła. Bo nawet teraz firmy nie chcą tego zabierać zwłaszcz szkła.
Liści palić nie można zabierać też nie chcą to co ma z nimi zrobić człowiek? kompost chyba pod UM.
[/quote]

Podobno nają zabierać WSZYSTKIE śmieci...trawę i liście też...nawet gruz po remoncie...????
[quote name='Wpisz swoje Nazwisko' timestamp='1363348416' post='745534']
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Gdzie tu konstytucyjność, gdzie tu równe traktowanie ludzi. Ciśnie się na ustaw w d*pie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Cytując klasyka "..kretyny,idioci,deb***e.."[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Kto zdecydował i na jakiej podstawie że osoba mieszkająca w domku jedn... rozwiń
Avatar
AM / 15 marca 2013 o 16:37
Droga autorko.
Niestety widzę błędy merytoryczne - szczególnie jeśli chodzi o informacje podatkowe przekazywane przez ministerstwo środowiska. Jeśli Pani byłaby dociekliwa sprawdziłaby Pani że to co oni piszą w sprawie ordynacji podatkowej to najczęściej brednie. Myślę że mogłaby Pani zrobić genialny artykuł na temat tych "ekspertów" z w.w. ministerstwa który wykazałby że nie widzą o czym piszą. Bardzo bym Sobie życzył by któryś z tych "ekspertów" dostał dyscyplinarne zwolnienie za brak kompetencji - bo zapewne zarabiają wiele razy więcej niż przeciętny pracownik gminy który wie dużo więcej na temat tej ustawy.
Pozdrawiam i życzę owocnego zgłębiania tematu - najlepiej w kilku gminach by dowiedzieć się coś prawdziwego na temat tej ustawy.
Droga autorko.
Niestety widzę błędy merytoryczne - szczególnie jeśli chodzi o informacje podatkowe przekazywane przez ministerstwo środowiska. Jeśli Pani byłaby dociekliwa sprawdziłaby Pani że to co oni piszą w sprawie ordynacji podatkowej to najczęściej brednie. Myślę że mogłaby Pani zrobić genialny artykuł na temat tych "ekspertów" z w.w. ministerstwa który wykazałby że nie widzą o czym piszą. Bardzo bym Sobie życzył by któryś z tych "ekspertów" dostał dyscyplinarne zwolnienie za brak kompetencji - bo zapewne zara... rozwiń
Avatar
unknow / 15 marca 2013 o 16:13
WIĘC Rodacy do Roboty !
trzeba sie zgrać i oprotestować to wymuszenie. Wystarczy nie dostarczyć im tej deklaracji. Ciekawe co zrobią Gminy, jeśli większość nie dostarczy im tej deklaracji ? czy obciążą karami wszystkich jak leci - jeśli nawet by do tego doszło - w większości siła - można zbiorowo walczyć o swoje prawa z Gminą. W końcu Gmina to obywatele - czyli MY !!!, a nie urzędasy, wyjadacze.
Avatar
Krzysztof / 15 marca 2013 o 15:00
Nowa ustawa jest nielegalna bo wprowadza monopol i łamie wolność gospodarczą. Dlaczego nie będę mógł (jak teraz) sam wybrać firmy? Muszę przyjąć warunki i cenę monopolisty, który właśnie podniósł ją o 100%. A jak od stycznia podniesie kolejne 100%? No to już trzeba będzie zrobić rewolucję bo zgonie z prawem nic im nie zrobimy. Żenada i Komunizm!!!
Avatar
em. / 15 marca 2013 o 14:55
Chciałbym wiedzieć, czy do tej pory firmy wywoziły śmieci dokładając do interesu, skoro teraz nastąpił wzrost cen o 150%, czy prezydent zbiera pieniądze na budowę i utrzymanie stadionów?
Avatar
Andrzej / 15 marca 2013 o 13:52
typowa wierszówka --- nic nie wnoszą jedynie przygotowuje do zmiany znaczącej opłat za wywóz dla domków jednorodzinnych zamieszkałych przez starych często owdowiałych ludzi , którzy i tak nie dogrzewają mieszkań ***** budujcie spalarnie śmieci i kompostownie biologicznie rozkładalnych takie formy utylizacji to jedyne ale łatwiej sięgać do kieszeni i przygotowywać instytucje do ściągania .

emeryt
Avatar
Dorota / 15 marca 2013 o 13:14
Do tej pory segregowałam śmiecie i co mi z tego przyszło?Mam zapłacić 200% podwyżki za to że ich nie segreguję ( bo po to jest ta ustawa żeby ludzi nauczyć porządku ze śmieciami).Więc moja odpowiedz jest prosta przestanę ich segregować.Poza tym mam płacić tak jakbym śmieci wyrzucała 4-krotnie więcej.Urzędasy to nie przejdzie i zrobi się z tego niezła sprawa polityczna.Oj głupia PO szykujesz sobie gwóżdż do trumny
Avatar
mieszkanka / 7 lipca 2013 o 14:34

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś nie ma na chleb  i leki ? opłaty wyższe a nasze dochody coraz mniejsze . Aby do wyborów to pokazywana pięśc Tuska pęknie mam nadzieję że na zawsze

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś ... rozwiń

Avatar
Bernarda / 7 lipca 2013 o 14:27

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś nie ma na chleb  i leki ? opłaty wyższe a nasze dochody coraz mniejsze . Aby do wyborów to pokazywana pięśc Tuska pęknie mam nadzieję że na zawsze

Rząd obarcza Gminy coraz to większymi obowiązkami finansowymi a nie daje na to kasy  bo kupuje sobie garnitury  , a i swoim małżonkom nie skąpią na kiecki , a cygara też kosztują to wymyślili co by to na śmieciach zarabiać , przecież to nie opłata za wywóz śmieci tylko następny podatek i stworzenie kolejnych posad dla swoich .Zobaczcie kto będzie zatrudniony na tych posadach !To nie wójt wymyślił sprawę ze śmieciami tylko nasz Tusk i jego ekipa bo my za pieniądze nasze będziemy utrzymywać kolejną armię urzędasów . A co jak ktoś ... rozwiń

Avatar
lokator / 20 maja 2013 o 11:35
teraz płacę niecałe 17zł za 3 osoby,a od lipca mam płacić 39 na początku,bo wiem że będzie drożej,mieszkam w bloku gdzie jest 196mieszkań,nie sądzę by kazdy lokator mojego bloku segregował śmieci.Dlaczego?
Avatar
Małgorzata / 14 maja 2013 o 22:41
[quote name='Wpisz swoje Nazwisko' timestamp='1363348416' post='745534']
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Gdzie tu konstytucyjność, gdzie tu równe traktowanie ludzi. Ciśnie się na ustaw w d*pie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Cytując klasyka "..kretyny,idioci,deb***e.."[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Kto zdecydował i na jakiej podstawie że osoba mieszkająca w domku jednorodzinnym produkuje więcej śmieci niż w bloku. Może to przez to iż jest bardziej majętna. Domek przecież kosztuje więcej niż mieszkanie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Logicznie rzecz ujmując każdy człowiek średnio produkuje tyle samo śmieci.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Śmiem twierdzić że domki jednorodzinne nawet mniej bo papier i drewno są poddawane recyklingowi w piecu C.O i wracają do obiegu materi i energii w przyrodzie. Proszę zobaczyć na ilość makulatry wyrzucanej z domku i bloku.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]A teraz zagadka : Jak sprawdzić że mieszkaniec bloku wrzuca do zsypu smieci posegregowane> Nagroda 1000zł. Umowa bedzie na segregowane ale wyrzucac sie bedzie jak dotąd tak samo. Nawet segregacja nic nie da bo potem i tak na wysypisku wszystko jest na jedna no może dwie sterty i do piachu. BRAWO BRAWO dla stanowiących Prawo albo raczej Lewo się to powinno nazywać.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Nowa ustawa miała polepszyć nam życie w tym wielkim śmietniku zwanym Ziemią. Ale zamiast zacząć zmieniąc zagospodarowanie odpadami to zmienili opłaty udając że bedzie teraz nam się żyło lepiej. [/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Widać w niej pewne podobieństwa do fotoradarów. Oficjalnie poprawiają bezpieczeństwo nieoficjalnie też poprawiają bezpieczeństwo ale finansowe gmin i Ministra Finansów.[/size][/font]


PS a co z odpadem w postaci liści , lub stłuczonego szkła. Bo nawet teraz firmy nie chcą tego zabierać zwłaszcz szkła.
Liści palić nie można zabierać też nie chcą to co ma z nimi zrobić człowiek? kompost chyba pod UM.
[/quote]


twierdzą,że mają zabrać z domków WSZYSTKIE !!
[quote name='Wpisz swoje Nazwisko' timestamp='1363348416' post='745534']
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Gdzie tu konstytucyjność, gdzie tu równe traktowanie ludzi. Ciśnie się na ustaw w d*pie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Cytując klasyka "..kretyny,idioci,deb***e.."[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Kto zdecydował i na jakiej podstawie że osoba mieszkająca w domku jednorodzinnym produkuje więcej śmieci niż w bloku. Może to przez to iż jest bardziej majętna. Domek przecież kosztuje więcej niż mieszkanie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Logicznie rzecz ujmując każdy człowiek średnio produkuje tyle samo śmieci.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Śmiem twierdzić że domki jednorodzinne nawet mniej bo papier i drewno są poddawane recyklingowi w piecu C.O i wracają do obiegu materi i energii w przyrodzie. Proszę zobaczyć na ilość makulatry wyrzucanej z domku i bloku.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]A teraz zagadka : Jak sprawdzić że mieszkaniec bloku wrzuca do zsypu smieci posegregowane> Nagroda 1000zł. Umowa bedzie na segregowane ale wyrzucac sie bedzie jak dotąd tak samo. Nawet segregacja nic nie da bo potem i tak na wysypisku wszystko jest na jedna no może dwie sterty i do piachu. BRAWO BRAWO dla stanowiących Prawo albo raczej Lewo się to powinno nazywać.[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Nowa ustawa miała polepszyć nam życie w tym wielkim śmietniku zwanym Ziemią. Ale zamiast zacząć zmieniąc zagospodarowanie odpadami to zmienili opłaty udając że bedzie teraz nam się żyło lepiej. [/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Widać w niej pewne podobieństwa do fotoradarów. Oficjalnie poprawiają bezpieczeństwo nieoficjalnie też poprawiają bezpieczeństwo ale finansowe gmin i Ministra Finansów.[/size][/font]


PS a co z odpadem w postaci liści , lub stłuczonego szkła. Bo nawet teraz firmy nie chcą tego zabierać zwłaszcz szkła.
Liści palić nie można zabierać też nie chcą to co ma z nimi zrobić człowiek? kompost chyba pod UM.
[/quote]

Podobno nają zabierać WSZYSTKIE śmieci...trawę i liście też...nawet gruz po remoncie...????
[quote name='Wpisz swoje Nazwisko' timestamp='1363348416' post='745534']
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Gdzie tu konstytucyjność, gdzie tu równe traktowanie ludzi. Ciśnie się na ustaw w d*pie.[/size][/font]
[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Cytując klasyka "..kretyny,idioci,deb***e.."[/size][/font]

[font=lucida sans unicode, lucida grande, sans-serif][size=5]Kto zdecydował i na jakiej podstawie że osoba mieszkająca w domku jedn... rozwiń
Avatar
AM / 15 marca 2013 o 16:37
Droga autorko.
Niestety widzę błędy merytoryczne - szczególnie jeśli chodzi o informacje podatkowe przekazywane przez ministerstwo środowiska. Jeśli Pani byłaby dociekliwa sprawdziłaby Pani że to co oni piszą w sprawie ordynacji podatkowej to najczęściej brednie. Myślę że mogłaby Pani zrobić genialny artykuł na temat tych "ekspertów" z w.w. ministerstwa który wykazałby że nie widzą o czym piszą. Bardzo bym Sobie życzył by któryś z tych "ekspertów" dostał dyscyplinarne zwolnienie za brak kompetencji - bo zapewne zarabiają wiele razy więcej niż przeciętny pracownik gminy który wie dużo więcej na temat tej ustawy.
Pozdrawiam i życzę owocnego zgłębiania tematu - najlepiej w kilku gminach by dowiedzieć się coś prawdziwego na temat tej ustawy.
Droga autorko.
Niestety widzę błędy merytoryczne - szczególnie jeśli chodzi o informacje podatkowe przekazywane przez ministerstwo środowiska. Jeśli Pani byłaby dociekliwa sprawdziłaby Pani że to co oni piszą w sprawie ordynacji podatkowej to najczęściej brednie. Myślę że mogłaby Pani zrobić genialny artykuł na temat tych "ekspertów" z w.w. ministerstwa który wykazałby że nie widzą o czym piszą. Bardzo bym Sobie życzył by któryś z tych "ekspertów" dostał dyscyplinarne zwolnienie za brak kompetencji - bo zapewne zara... rozwiń
Avatar
unknow / 15 marca 2013 o 16:13
WIĘC Rodacy do Roboty !
trzeba sie zgrać i oprotestować to wymuszenie. Wystarczy nie dostarczyć im tej deklaracji. Ciekawe co zrobią Gminy, jeśli większość nie dostarczy im tej deklaracji ? czy obciążą karami wszystkich jak leci - jeśli nawet by do tego doszło - w większości siła - można zbiorowo walczyć o swoje prawa z Gminą. W końcu Gmina to obywatele - czyli MY !!!, a nie urzędasy, wyjadacze.
Avatar
Krzysztof / 15 marca 2013 o 15:00
Nowa ustawa jest nielegalna bo wprowadza monopol i łamie wolność gospodarczą. Dlaczego nie będę mógł (jak teraz) sam wybrać firmy? Muszę przyjąć warunki i cenę monopolisty, który właśnie podniósł ją o 100%. A jak od stycznia podniesie kolejne 100%? No to już trzeba będzie zrobić rewolucję bo zgonie z prawem nic im nie zrobimy. Żenada i Komunizm!!!
Avatar
em. / 15 marca 2013 o 14:55
Chciałbym wiedzieć, czy do tej pory firmy wywoziły śmieci dokładając do interesu, skoro teraz nastąpił wzrost cen o 150%, czy prezydent zbiera pieniądze na budowę i utrzymanie stadionów?
Avatar
Andrzej / 15 marca 2013 o 13:52
typowa wierszówka --- nic nie wnoszą jedynie przygotowuje do zmiany znaczącej opłat za wywóz dla domków jednorodzinnych zamieszkałych przez starych często owdowiałych ludzi , którzy i tak nie dogrzewają mieszkań ***** budujcie spalarnie śmieci i kompostownie biologicznie rozkładalnych takie formy utylizacji to jedyne ale łatwiej sięgać do kieszeni i przygotowywać instytucje do ściągania .

emeryt
Avatar
Dorota / 15 marca 2013 o 13:14
Do tej pory segregowałam śmiecie i co mi z tego przyszło?Mam zapłacić 200% podwyżki za to że ich nie segreguję ( bo po to jest ta ustawa żeby ludzi nauczyć porządku ze śmieciami).Więc moja odpowiedz jest prosta przestanę ich segregować.Poza tym mam płacić tak jakbym śmieci wyrzucała 4-krotnie więcej.Urzędasy to nie przejdzie i zrobi się z tego niezła sprawa polityczna.Oj głupia PO szykujesz sobie gwóżdż do trumny