Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2021 r.
7:58

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?

0 3 A A
Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński
Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński (fot. Maciej Kaczanowski)

Miał 9 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej. Teraz może zostać najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. 14-letni Kamil Wroński kompletuje już zespół do swojej firmy. – Jest też dużo inwestorów, którzy chcą wykupywać udziały – mówi jego tata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ciągu ostatnich pięciu lat w moim życiu dużo się zmieniło. Przede wszystkim nawiązałem współpracę z firmą STMicroelectronics. To jedna z największych firm technologicznych na świecie. Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński, który jako dziewięciolatek o wybitnym talencie do nauk ścisłych zaczął w 2016 r. zajęcia na Politechnice Lubelskiej. Stał się wtedy najmłodszym w Polsce studentem.

– Kamilowi wystarczy, że o czymś posłucha i on to już umie – mówi Joanna Wrońska, mama geniusza, który lada dzień skończy podstawówkę. – Na świadectwie będzie miał 7 szóstek i 10 piątek. I idzie do liceum ogólnokształcącego, do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Już od roku nasz syn współpracuje z jednym z liceów w ramach indywidualnego toku nauczania.

– Zamierzamy kontynuować nauczanie indywidualne w zakresie przedmiotów ścisłych, natomiast na pozostałe przedmioty Kamil będzie chodzić razem z innymi uczniami – tłumaczy mama wszechstronnie uzdolnionego chłopca. – Jest bardzo dobry ze wszystkiego za co się zabierze. Czy to jest chemia, matematyka, fizyka, historia czy język polski. Jemu to wszystko bardzo łatwo przychodzi.

Po skończeniu liceum i zdaniu matury chłopak będzie mógł oficjalnie wybrać kierunek studiów, choć już zalicza na uczelni poszczególne przedmioty. – Priorytetem jest zaliczanie kolejnych szczebli edukacji – opowiada pani Joanna. Gdy jej syn zda maturę, będzie mógł uzupełnić brakujące zajęcia na uczelni. – Wcześniej tego zrobić nie może.

Wybitny 14-latek ma już kolejne wyzwanie. – Planuję otworzyć start-up, aby nauczyć się wdrażać projekty na rynek. Mimo to cały czas moim głównym projektem jest napęd do samochodu elektrycznego. Na tym teraz przede wszystkim się skupiam – opowiada Kamil. – Nie wiem kiedy to skończę, takich rzeczy nie da się przewidzieć.

Na Politechnice Lubelskiej Kamil pracuje nad budową systemu kontroli i sterowania układem pomiaru przepływów dwufazowych.

– Kamil bardzo lubi techniczną stronę pracy badawczej, posiada w tym zakresie dużą wiedzę i umiejętności. Stworzył oprogramowanie mikrokontrolera oraz zbudował urządzenia elektroniczne, które odczytują wyniki pomiarów z czujników i sterują zaworami – przyznaje prof. Andrzej Rysak z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, który współpracuje z nastolatkiem. – Wygląda to naprawdę interesująco. Jestem pełen podziwu i bardzo wysoko oceniam jego zaangażowanie i wkład pracy.

Firma, którą chce teraz założyć nastolatek, ma się zajmować urządzeniem ustawiającym panele słoneczne w stronę słońca. – Dzięki temu znacznie zwiększa się ich wydajność – wyjaśnia Kamil. Współpracowników do tego projektu szukał na Facebooku.

– Mieszkańcy Lublina praktycznie nie zareagowali. Odezwało się natomiast bardzo dużo osób z innych miast m.in. z Wrocławia, Poznania, Warszawy i Krakowa. Niektóre listy motywacyjne i CV były przewspaniałe, od osób z naprawdę ogromnym doświadczeniem. To jest bardzo pozytywne – mówi Patryk Wroński, tata Kamila. – Jest też bardzo dużo firm, które chcą już wykupywać udziały i proponują naprawdę spore pieniądze.

– Nasz syn otrzymuje też propozycje współpracy od różnych firm i uczelni – zdradza mama nastolatka. – Między innymi dostał propozycję robienia doktoratu. Dopóki nie ma matury, to jest z tym problem, choć pojawiło się pewne rozwiązanie. Nasz syn może robić tzw. doktorat z wolnej stopy.

W takim przypadku nie obowiązuje program studiów doktoranckich i asystentura. Praca doktorska wymaga jednak przeprowadzenia badań, za które samemu trzeba zapłacić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

Nasza biało-czerwona. Dzień Flagi u marszałka
ZDJĘCIA
galeria

Nasza biało-czerwona. Dzień Flagi u marszałka

Władze miejskie oraz wojewódzkie oraz mieszkańcy wzięli udział w obchodach Dnia Flagi RP pod Urzędem Marszałkowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty