wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Z kirem pod paragraf

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2007, 18:37
Autor: DOMINIK SMAGA

Nawet rok może spędzić w więzieniu kupiec, który na manifestację przed Ratuszem przyniósł biało-czerwone flagi przepasane kirem.

W najlepszym przypadku zapłaci tylko grzywnę. Śledczy sprawdzają,
czy doszło do znieważenia symboli narodowych.

Demonstracja przed Ratuszem odbyła się w ubiegłą niedzielę. Lubelscy kupcy protestowali przeciw budowie hipermarketu na górkach czechowskich. Prezydenta miasta krytykowali za zawarcie porozumienia z właścicielem górek, kielecką spółką Echo Investment. Przed Ratusz przynieśli trumnę i biało-czerwone flagi przepasane kirem.

Po tym, jak zdjęcia z akcji ukazały się w prasie, władze miasta zaczęły się zastanawiać nad zawiadomieniem prokuratury. Rzeczniczka prezydenta twierdziła, że do Ratusza dzwonili mieszkańcy oburzeni formą protestu. Szybszy od prezydenta był prokurator.

- W oparciu o publikacje prasowe wszczęliśmy czynności sprawdzające - mówi Marek Zych, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. - Ustalamy, czy doszło do przestępstwa znieważenia flagi narodowej.

Kupcy są tą decyzją zaskoczeni. - Odwoływaliśmy się tylko do symboli narodowych, do tego, co jest dla nas cenne. Ale oceni to prokuratura - mówi Marta Wcisło, jedna z dowodzących protestem. - Było nas tam wielu i nawet nie wiem, kto te flagi przyniósł, ale oczywiście od odpowiedzialności nie będę się uchylać. Tyle że nie widzę tu niczego, co można by uznać za znieważenie flagi.

•A przepasanie jej kirem?

- To był symbol. Odwoływaliśmy się do symboliki pogrzebowej, przynosząc trumnę dla lubelskiego handlu. Odbierając nam prawa do posługiwania się flagą narodową, odbiera nam się prawa obywatelskie - twierdzi Wcisło.

- Przecież są pogrzeby żołnierzy i wtedy też jest używana flaga - mówi Jerzy Irsak, współorganizator demonstracji. - Tu był symboliczny pogrzeb. Była trumna z tabliczką, że to dla handlu. Ktoś tu przesadza. Jeżeli ja w Święto Niepodległości wywieszam flagę na balkonie to znaczy, że nie mogę wyjść na golasa na balkon albo filmu erotycznego obejrzeć, bo flagę znieważam?

Nie wiadomo jeszcze, jakim wynikiem cała sprawa się zakończy - Jeśli uznamy, że czyn nie wyczerpuje znamion przestępstwa, odmówimy wszczęcia śledztwa i przekażemy sprawę policji - dodaje Zych. Policjanci mieliby wówczas ustalić, czy uczestnicy demonstracji nie dopuścili się wykroczenia, polegającego na złamaniu przepisów dotyczących symboli narodowych. Wtedy winnym groziłaby tylko kara grzywny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Cynik
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Cynik
Cynik (3 grudnia 2007 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żenujące.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!