czwartek, 25 maja 2017 r.

Lublin

Z prawem na lewo

Dodano: 5 lutego 2002, 19:53

Jazda po pijanemu, fałszerstwa dokumentów, zaniedbania służbowe – za to karani są dyscyplinarnie lubelscy sędziowie, adwokaci i prokuratorzy. Bywają też poważniejsze wpadki: łapownictwo, ciężkie wypadki drogowe. Niektórzy musieli przez to odejść z pracy.

Najwięcej wiadomo o wpadkach sędziów, bo od kilku miesięcy postępowanie przed ich sądami dyscyplinarnymi jest jawne i każdy może przysłuchiwać się rozprawom. W miniony piątek (o czym pisaliśmy w Dzienniku) naganą ukarano sędziego Czesława M. z Sądu Rejonowego w Lublinie, który podmienił wyroki w aktach sprawy.
W połowie stycznia immunitet uchylono sędzi z Lubartowa, która w protokole posiedzenia wpisała, że prokurator wnosił o zwrócenie oskarżonemu samochodu. Tymczasem prokurator o niczym nie wiedział. Immunitet straciła też sędzia z Wydziału Ksiąg Wieczystych SR w Lublinie, która opatrzyła datą wcześniejszą niż faktyczna wpis w dokumentach sądowych.
W lutym przed sądem dyscyplinarnym stanie sędzia T. z Sądu Okręgowego w Lublinie podejrzewany o podrobienie podpisu zwierzchnika na piśmie zlecającym sprawdzenie swojego samochodu.
Według Krzysztofa Zawadzkiego, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, w ubiegłym roku było na różnych etapach postępowania kilkanaście spraw dyscyplinarnych. Najwięcej dotyczyło sędziów, którzy nagminnie nie dotrzymują terminów sporządzania orzeczeń bądź długo nie wyznaczają rozpraw w prowadzanych sprawach.
Najpoważniejszą karą dyscyplinarną wymierzoną w ostatnich latach prokuratorowi było przeniesienie do pracy w innej prokuraturze. Prokurator z Białej Podlaskiej, który jeździł samochodem odebranym na granicy, został przeniesiony do Koszalina. Ryszard Pusz, rzecznik dyscyplinarny, kieruje do sądu dyscyplinarnego rocznie kilka spraw, głównie za popełnienie wykroczeń, zaniedbania służbowe, a niekiedy za jazdę po pijanemu. W połowie ub. roku immunitet stracił Maciej S., prokurator z Lubartowa, oskarżony o sprzedanie akt ze śledztwa. Prokuratorem nie jest już Urszula Ś. z Białej Podlaskiej, która odpowiada za korupcję.
Swój sąd dyscyplinarny mają też adwokaci. Co roku trafia do niego kilka aktów oskarżenia. Dotyczą m.in. niedopilnowania terminów procesowych, sporadycznie trafiają się sprawy związane z nadużywaniem alkoholu. Zawieszony został mecenas Adam K., który odpowiada przed sądem za utrudnianie śledztwa.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24