czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Jazda po pijanemu, fałszerstwa dokumentów, zaniedbania służbowe – za to karani są dyscyplinarnie lubelscy sędziowie, adwokaci i prokuratorzy. Bywają też poważniejsze wpadki: łapownictwo, ciężkie wypadki drogowe. Niektórzy musieli przez to odejść z pracy.

Najwięcej wiadomo o wpadkach sędziów, bo od kilku miesięcy postępowanie przed ich sądami dyscyplinarnymi jest jawne i każdy może przysłuchiwać się rozprawom. W miniony piątek (o czym pisaliśmy w Dzienniku) naganą ukarano sędziego Czesława M. z Sądu Rejonowego w Lublinie, który podmienił wyroki w aktach sprawy.
W połowie stycznia immunitet uchylono sędzi z Lubartowa, która w protokole posiedzenia wpisała, że prokurator wnosił o zwrócenie oskarżonemu samochodu. Tymczasem prokurator o niczym nie wiedział. Immunitet straciła też sędzia z Wydziału Ksiąg Wieczystych SR w Lublinie, która opatrzyła datą wcześniejszą niż faktyczna wpis w dokumentach sądowych.
W lutym przed sądem dyscyplinarnym stanie sędzia T. z Sądu Okręgowego w Lublinie podejrzewany o podrobienie podpisu zwierzchnika na piśmie zlecającym sprawdzenie swojego samochodu.
Według Krzysztofa Zawadzkiego, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, w ubiegłym roku było na różnych etapach postępowania kilkanaście spraw dyscyplinarnych. Najwięcej dotyczyło sędziów, którzy nagminnie nie dotrzymują terminów sporządzania orzeczeń bądź długo nie wyznaczają rozpraw w prowadzanych sprawach.
Najpoważniejszą karą dyscyplinarną wymierzoną w ostatnich latach prokuratorowi było przeniesienie do pracy w innej prokuraturze. Prokurator z Białej Podlaskiej, który jeździł samochodem odebranym na granicy, został przeniesiony do Koszalina. Ryszard Pusz, rzecznik dyscyplinarny, kieruje do sądu dyscyplinarnego rocznie kilka spraw, głównie za popełnienie wykroczeń, zaniedbania służbowe, a niekiedy za jazdę po pijanemu. W połowie ub. roku immunitet stracił Maciej S., prokurator z Lubartowa, oskarżony o sprzedanie akt ze śledztwa. Prokuratorem nie jest już Urszula Ś. z Białej Podlaskiej, która odpowiada za korupcję.
Swój sąd dyscyplinarny mają też adwokaci. Co roku trafia do niego kilka aktów oskarżenia. Dotyczą m.in. niedopilnowania terminów procesowych, sporadycznie trafiają się sprawy związane z nadużywaniem alkoholu. Zawieszony został mecenas Adam K., który odpowiada przed sądem za utrudnianie śledztwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!