środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Za rok nowa muszla

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2002, 17:32

Konserwator zabytków zaakceptował bryłę nowej muszli koncertowej. Czeka jeszcze na opinię, jaki wpływ będzie ona wywierać na drzewostan parku. - Nie powinno być z tym problemów - twierdzą projektanci.

Amfiteatr będzie miał lekką, otwartą, elegancką formę przestrzenną, czyli taką jakiej oczekiwał konserwator zabytków. - Wyjaśnienia wymaga natomiast wpływ podpiwniczenia muszli koncertowej na znajdujący się w sąsiedztwie zabytkowy drzewostan - wyjaśnia Dariusz Kopciowski, z-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Oficjalnie wpłynęła do nas tylko opinia hydrologiczna sporządzona przez geologa, co nie spełnia warunków określonych uprzednio w warunkach zabudowy.
Ekspertyza hydrologiczna mówi, że inwestycja nie zaszkodzi drzewom. - Opinia jest miarodajna do przyjętego projektu - twierdzi Zbigniew Choduń, kierownik referatu planowania inwestycji Wydz. Strategii i Rozwoju.
Podobnie uważa projektant muszli, architekt Marian Makarski. - Budynek amfiteatru został przesunięty w kierunku widowni, tym samym zwiększyła się odległość od drzew, które mogłyby ucierpieć w wyniku budowy zaplecza obiektu - podkreśla Makarski.
Zapewnienia inwestorów i projektantów nie zadawalają konserwatora. - Oczekujemy całościowej opinii hydrologiczno-dendrologicznej - dodaje Kopciowski.
- Przedstawimy ją jeszcze w tym tygodniu - zapewnia Choduń.
Opinia trafi do niezależnych ekspertów. - Jeśli ich opinia potwierdzi, że nie ma zagrożeń dla drzew, to wydamy zgodę na realizację inwestycji - dodaje Kopciowski.
Nowy amfiteatr, zarówno sam obiekt jak też widownia, będą mniejsze od poprzedniego. Scena będzie wykonana z klejonego drewna listewkowego. Ma mieć ok. ok. 200 mkw. powierzchni. Będzie w całości zadaszona, kopuła ma być wykonana z przezroczystej pleksi. W najwyższym punkcie odległość od poziomu sceny do zadaszenia ma wynieść 8 m.
Z tyłu obiektu mają mieścić się garderoby dla ok. 100 wykonawców, natryski, toalety. - Dach nad zapleczem będzie pełnić jednocześnie funkcję tarasu widokowego - dodaje Makarski.
Widownia ma liczyć ok. 700 miejsc. Stare drewniane ławeczki zastąpią krzesełka z tworzywa sztucznego.
Budowa nowego amfiteatru ruszy prawdopodobnie jesienią. - Inwestycję można zrealizować w ciągu roku. Pod warunkiem, że będą na to wystarczające środki - zastrzega Choduń.
W tegorocznym budżecie miasto zarezerwowało na ten cel 400 tys. zł. Potrzeba co najmniej dwa razy więcej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!