wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Za wysokie progi na inwalidów wózki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2007, 20:18

Poruszająca się na wózku Małgorzata Koter-Mórgowska wybrała się wczoraj
do lubelskiego Ratusza po medal od prezydenta i nie została wpuszczona na parking przy urzędzie. Choć były tam wolne miejsca.

Choć były tam wolne miejsca.

Prezydent Adam Wasilewski zaprosił wczoraj do Ratusza osoby niepełnosprawne, przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych działających na ich rzecz. Nagrodził osoby szczególnie zasłużone. Wyróżnienia otrzymali: dr Artur Kochański, psychiatra i społecznik z Akademii Medycznej i Mateusz Bartnik, niepełnosprawny uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej nr 30. Bohaterką dnia była jednak dr Małgorzata Koter-Mórgowska z UMCS, współzałożycielka Lubelskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu. Sama jeździ na wózku inwalidzkim i doskonale wie, z jakimi problemami borykają się takie jak ona osoby. Za to, co dla nich robi, została wczoraj uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta.
Ale mało brakowało, a na uroczystość by nie dotarła, lub się spóźniła. - Przyjechałam samochodem. Chciałam wjechać na ratuszowy parking, gdzie są miejsca dla niepełnosprawnych. Czekałam przed szlabanem chyba dziesięć minut. Ale nikt mnie nie wpuścił - o swoim problemie laureatka opowiedziała nam po uroczystości.
Koter-Mórgowska musiała więc odjechać sprzed szlabanu blokującego wjazd na parking. Znalazła miejsce na chodniku, kilkadziesiąt metrów dalej. Zostawiła jednak samochód w miejscu niedozwolonym. Wyjęła wózek inwalidzki i tak dostała się na miejsce spotkania z prezydentem.
Obsługa Ratusza o wszystkim dowiedziała się od nas. Oficjalnie nikt wczoraj nie chciał tego komentować. Usłyszeliśmy jedynie, że wkrótce przy wjeździe na parking urzędu pojawi się kamera, dzięki której ochrona będzie dokładnie widziała, kto chce tam wjechać.
Obietnic było wczoraj więcej. Prezydent Wasilewski zapewnił niepełnosprawnych, że wkrótce w Ratuszu pojawi się winda, dzięki której będą mogli dostać się do gabinetu jego i zastępców. Mówił też o planowanych ułatwieniach dla inwalidów w całym mieście: miejscach dla wózków w autobusach MPK, sygnalizacji dźwiękowej przy przejściach dla pieszych i usuwaniu barier architektonicznych. - To piękne słowa, ale rzeczywistość jest inna - mówi poruszający się na wózku Rafał, który także był wczoraj w Ratuszu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!