niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Zabezpieczą drewniane kościoły na Lubelszczyźnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2010, 19:00

Są pieniądze na zabezpieczenie cennych, drewnianych kościołów na Lubelszczyźnie. Zabytki będą chronione przez nowoczesne systemy przeciwpożarowe i antywłamaniowe. Kilka kościołów już otrzymało dotacje na ten cel.

– To jedyny taki program w Polsce – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Drewniane kościoły, to często perełki architektury. Jednocześnie są wyjątkowo narażone na pożary i kradzieże. Zwykle opiekują się nimi małe parafie, które nie mają pieniędzy na konieczne zabezpieczenia.

Teraz to się zmieni. Kościoły z naszego regionu zakwalifikowały się do ogólnopolskiego programu realizowanego przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Powstała lista obiektów, które wymagają natychmiastowej ochrony. Sporządzono ją we współpracy ze służbami ochrony zabytków, władzami kościelnymi, strażą pożarną i policją. W wykazie znalazło się siedem obiektów z naszego regionu.

M.in. klasycystyczny kościół w Borowicy, projektu Jakuba Kubickiego. Ten słynny XVIII-wieczny architekt zaprojektował także Belweder i Arkady na Zamku Królewskim w Warszawie. Na liście są też kościółki w Świerszczowie, Targowisku, Dłużniowie, czy Chłopiatynie.

Do tego należy dodać dwa wyjątkowo cenne obiekty. Pierwszy to XVII-wieczny kościół w Borowie, dawna cerkiew prawosławna. Drugi to świątynia z Górecka Kościelnego, o bogatym barokowym wnętrzu.

– Pięć obiektów już otrzymało dotacje – dodaje Kopciowski. – Dwa kolejne wnioski czekają na rozpatrzenie. Mówimy o kwotach od 55 do 80 tys. zł. Z pozoru to niewiele, ale to bardzo ważne wsparcie. Pozwoli ochronić cenne obiekty.

W każdym z kościołów zamontowany zostanie system przeciwpożarowy. Czujniki mają chronić całe wnętrze, łącznie z drewnianym dachem. System będzie połączony z najbliższą jednostką straży pożarnej. Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku układów antywłamaniowych, tyle że w tym przypadku system jest połączony z policją.

Służby ochrony zabytków zapewniają, że na siedmiu obiektach się nie skończy. W przygotowaniu jest już kolejny wykaz kościołów do zabezpieczenia. W całym kraju mamy 1700 drewnianych świątyń. Osiem z nich trafiło na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. (jsz)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
tacowy
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tacowy
tacowy (11 stycznia 2010 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to niektórym księżom (a i lubelskiemu arcy) trochę kasy odpadnie.Drewniane kościółki bedą pod ochroną,więc nie bedzie zbiórki pieniędzy na budowę kościoła!"Budowniczowie" w sutannach zbiednieję i kuriewni też (nie będzie z czego uszczknąć jak to zwykle bywa przy okazji budowy kościołów.Trochę na kurię,trochę dla budowniczego i jego rodziny,a co zostanie,to dopiero na budowę.A gawiedź i tak pzyjdzie na szarwark).
Ale słusznie.Drewniane kościółki to już zabytki i należy ich chronić w odróżnieniu od tech które jeszcze nie powstały lub są w trakcie budowy-a już uznane za zabytek lub "dobro kultury"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!