sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Zabytek w ruinie. Starym folwarkiem rządzą wandale

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2011, 19:30
Autor: IZI

Będzie nakaz zabezpieczenia zabytkowej rudery z Ponikwody ( Jacek Świerczyński)
Będzie nakaz zabezpieczenia zabytkowej rudery z Ponikwody ( Jacek Świerczyński)

Budynki przy ul. Malwowej 4 wchodzą w skład zabytkowego dawnego zespołu podworskiego, ale w niczym nie przypominają zabytku. W przerdzewiałym ogrodzeniu wokół folwarku ktoś zrobił przejście. W budynku i w zaroślach wokół leżą stosy śmieci. Ściany pełne są wulgarnych napisów, nie ma okien.

Mieszkańcy boją się nawet obok przechodzić, bo budynek często odwiedzają wandale. – Tam się dzieją cuda! – oburza się pani Barbara, mieszkanka Ponikwody. – Piją, krzyczą, demolują. Chciałam im ostatnio zwrócić uwagę, już nawet miałam dzwonić na policję, ale posypały się wyzwiska w moją stronę i odeszłam.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie wie, co dzieje się z budynkami folwarku. W 2005 roku kontrolował jego właściciela, a w 2008

i w 2010 przeprowadzał tam wizytacje. – Nieruchomość należała do Ministerstwa Obrony Narodowej. MON złożył wniosek o wykreślenie jej z rejestru zabytków, ale minister kultury odmówił. Teraz właścicielem jest prywatna osoba, która mieszka w Chicago – informuje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Teraz kontrola zakończy się wydaniem nakazu zabezpieczenia nieruchomości przed dostępem osób trzecich i ewentualnie innych doraźnych prac naprawczych – zapowiada Dariusz Kopciowski.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Historyk
Ag
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Historyk
Historyk (11 sierpnia 2011 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cytat z powyższego artykułu:
Budynki przy ul. Malwowej 4 wchodzą w skład zabytkowego dawnego zespołu podworskiego, ale w niczym nie przypominają zabytku.
A co to znaczy "przypominać zabytek"? Jak miałyby wyglądać, żeby "przypominać zabytek"?
Te budynki są zabytkami i nic nie muszą przypominać.
Zawsze wydawało mi się, że ludzie żyjący z pisania, w tym dziennikarze, powinni posługiwać się wprawnie językiem którym piszą.
Wydawało mi się.
Rozwiń
Ag
Ag (11 sierpnia 2011 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chciałem napisać komentarz wg tematu, ale napotkałem news - [**] - i nagle wszystkie moje myśli rozpierzchły się: 800 tys. zł.!!! Ależ zajefajnego ten łajdak miał farta! Sądzę, że nie warto mu było o tym wszystkim rozpowiadać - inni wygrywają i sobie milczą żeby nie płacić podatków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!