czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Zabytkowa studnia czeka na odnowę. Jest pozwolenie

Dodano: 12 lutego 2018, 16:42
Autor: drs

Jest pozwolenie budowlane na odnowę zabytkowej, murowanej studni przy ul. Ruskiej, która jest pozostałością po dzielnicy żydowskiej zburzonej podczas II wojny światowej na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych.

Studnia stojąca na terenie dworca autobusowego będzie odrestaurowana, w jej wnętrzu znów będzie widać wodę.

Ma to nastąpić do połowy roku, taki termin podaje Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, który pilotuje remont i uzyskał już od Urzędu Miasta pozwolenie na budowę. Równocześnie wyładnieć ma najbliższe otoczenie studni, bo spółka zarządzająca dworcem zapowiada ułożenie tu tzw. starobruku oraz poszerzenie chodnika kosztem jezdni ul. Cerkiewnej.

Uliczny zdrój powstał w XIX w., gdy zamontowano tu samoobsługową pompę. Później został tu doprowadzony wodociąg. W 1942 r. cała dzielnica żydowska została wysiedlona, jej mieszkańcy zostali wywiezieni przez Niemców na śmierć do obozu zagłady w Bełżcu za Tomaszowem Lubelskim. Potem okupanci kazali zburzyć całą dzielnicę, obejmującą m.in. dzisiejszy pl. Zamkowy i sięgającą aż do Bramy Grodzkiej, która była granicą między chrześcijańską a żydowską częścią Lublina.

Czytaj więcej o: zabytki studnia
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!