sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Zabytkowy baldachim odnalazł się na strychu

Dodano: 28 lutego 2016, 08:05

– Renowację tego typu zabytków prowadzą w Polsce jedynie dwie pracownie – w Warszawie i Krakowie. Nasz baldachim z kościoła pobrygidkowskiego pojedzie do Krakowa – mówi ks. rektor Dariusz Bondyra (fot. AS)
– Renowację tego typu zabytków prowadzą w Polsce jedynie dwie pracownie – w Warszawie i Krakowie. Nasz baldachim z kościoła pobrygidkowskiego pojedzie do Krakowa – mówi ks. rektor Dariusz Bondyra (fot. AS)

Był zapisany w księgach inwentarzowych, ale nikt nie wiedział, gdzie jest. Chodzi o neorenesansowy baldachim paschalny z kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie. XVIII-wieczny zabytek odnalazł na strychu rektor świątyni.

– Baldachim znajdował się na strychu pomiędzy innymi materiałami, które służyły jako dekoracja do szopki bożonarodzeniowej i Grobu Pańskiego – mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, który odnalazł „zgubę”.

Neorenesansowy baldachim paschalny był „na stanie” świątyni od dawna. Jeszcze za poprzednich rektorów kościoła. – Był wpisany do rejestru zabytków w latach 70. ubiegłego wieku – podaje Barbara Stolarz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Używano go okazjonalnie w czasie procesji rezurekcyjnej czy podczas Bożego Ciała. Wtedy baldachim, czyli baldach – oznaczający niebo, podniebie jako osłona Najświętszego Sakramentu noszonego w czasie procesji – nie był tak często wymieniany. Ten baldachim najwyraźniej został w pewnym momencie spisany ze stanu używalności i znajdował się w kościele. Jednak podczas ostatnich naszych kontroli ciągle był wykazywany w tzw. brakach.

Kiedy rektor kościoła odnalazł baldachim, porównano go z wykonanymi wcześniej fotografiami. – Okazało się, że jest to poszukiwany przez nas obiekt – dodaje Barbara Stolarz.

Datowany na XVIII i XIX wiek zabytek został odnaleziony i rozpoznany podczas porządkowania pomieszczeń po zakończeniu remontu kościoła prowadzonego w latach 2011–2012.

– Myślę, że XVII-wieczne są raczej elementy podniebia i lambrekin obiegający. Późniejsze są zaś konstrukcje drewniane. Baldachim jest o tyle ciekawy, że mamy tu krzyżykowy haft na płótnie, z motywami liści akantu (ten motyw był charakterystyczny w zdobnictwie renesansowym – red.) – podkreśla Stolarz. – Dodatkowo jest też uzupełniany haftem – koralikami-cekinami, naprzemienne są niektóre liście. Ponadto w podniebiu takimi koralikami są też wykonane elementy punktowe sugerujące gwiazdy na niebie. Te elementy są też w narożnikach. Dodane są również srebrno-złote frędzle i srebrny galon. Pierwotnie ten baldachim był bardzo ozdobny.
– Odnaleziony baldachim pokazujemy po raz pierwszy – przyznaje rektor kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam dotację na odnowienie tego zabytku, ale to jest ok. 45 procent potrzebnej kwoty. Prace renowacyjne będą kosztować ok. 60 tys. zł. Dlatego chcemy nie tylko pokazać ten baldachim, ale również zwrócić się z prośbą o pomoc w zbiórce pieniędzy na prace renowacyjne.
Baldachim będzie prezentowany w świątyni jeszcze przez 2 tygodnie.

Jak pomóc?

Można przekazać 1 procent podatku na renowację zabytków kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie, KRS 0000582162 

Powizytkowski Ośrodek Kultury (jest wewnętrzną jednostką organizacyjną Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie), ul. Gabriela Narutowicza 6, 20-004 Lublin.

W tym roku poza renowacją baldachimu paschalnego zaplanowano też prace konserwatorskie przy XIX-wiecznym obrazie ukazującym św. Małgorzatę Marię Alacoque.

qen
Gość
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qen
qen (29 lutego 2016 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

60 tys zł za renowacje jakiego porwanego, wytartego i zagrzybialego materiału

czy nie ma wazniejszych wydatków. tyle biednych i potrzebujacych wkoło

Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2016 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale tam bajzel mają !
Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (28 lutego 2016 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

DW

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli NIEULECZALNA CHOROBA ŚW.(irniętych) NADLUDZI W OKRESIE WIELKIEGO (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mnieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kólkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazala jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA.

Tylko w lutym 2016 r. internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „GAZETA KRAKOWSKA” z dn. 26.II.2016 r. w artyKULe: Mural na ŚDM. Przed dziełem graficiarza z Sącza klęczą wierni” oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „GAETA WROCŁAWSKA” z dn. 27.II.2016 r. w artyKULe: Ksiądz słono zapłaci za drzewa” oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „FAKT” z dn. 27.II.2016 r. w artyKULe: 1} Tragedia w centrum handlowym. Zmarła zakonnica”; 2} Gafa w Watykanie. Nie wpuścili Ronaldo na spotkanie z Papieżem”; oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

4) „DZIENNIK WSCHODNI” z dn. 28.II.2016 r. w artyKULe: Zabytkowy baldachim odnalazł się na strychuoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( … ) RESZTA NA FACEBOOK ' u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich ksieŻULI uznać należy za DEALERÓW (Słowa Bożego), a LUD BOZY za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami jak również Z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

Z-O-S-T-A-Ń-C-I-E - Z - B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2016 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy do tej pory nikomu nie zdarzyło się być na strychu, żeby odnaleźć baldachim? Mecenat nad polską sztuką religijną pozostawia wiele do życzenia,
Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2016 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A jak myślisz ,dostaje tyle ile trzeba ? Chyba zdajesz sobie sprawę że w Polsce gro zabytków które istnieje jest związane z kościołem - innych zabytków tj. świeckich jest b.mało.

Wszyscy wiedzą, że dostaje za mało. Dlatego jego przedstawiciele żyją w ubóstwie i ledwo wiążą koniec z końcem, a wszystko co mają oddają biednym i potrzebującym. Prawda? 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!