sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Zaczęli ciąć etaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2003, 16:51

Pierwsze wypowiedzenia zmniejszające wymiar zatrudnienia, a w konsekwencji pensje już trafiły do rąk pracowników przychodni. Redukcje dotykają personel średni, pracowników diagnostyki i rejestracji.

Zatrudnienie zostanie zmniejszone o 100 etatów. Niektórzy stracą pracę. Inni ją zachowają, ale stracą całe etaty. Wypowiedzenia zmniejszające wymiar zatrudnienia do trzech-czwartych etatu otrzymali już niektórzy pracownicy laboratorium. Ich dotychczasowe zarobki i tak były śmiesznie małe. Teraz będą tragicznie małe. – Są osoby, które zarabiały 800 zł brutto. Po obcięciu etatu ich pensja zmniejszy się o 200 zł – mówi Maria Sygara, kierownik laboratorium. – Jeden pracownik został zwolniony. Atmosfera jest fatalna. Ludzie boją się, co będzie dalej.
W rentgenie nastroje są równie złe. Wczoraj rozmawialiśmy z jednym z techników tam pracujących. – Do tej pory zarabialiśmy od 800 zł do 1100 zł – powiedział nam, prosząc o anonimowość. – Stracimy 25 proc. zarobków. Gdybyśmy protestowali, stracilibyśmy nie tylko pieniądze, ale pracę w ogóle. Wybraliśmy mniejsze zło.
Lek. med. Jadwiga Wójcicka, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w SP ZOZ przyznaje, że ludzie i związki zawodowe nie mają wyboru. – Chodzi o to, czy istnieć, czy nie istnieć – powiedziała.
Redukcje w etatach są wynikiem zapaści finansowej, w jaką popadł SP ZOZ. Wisi nad nim 8-milionowy dług z tytułu wypłaty ustawowej podwyżki o 203 złote. Dlatego dyrekcja szuka oszczędności w kosztach personalnych, które stanowią 70-80 proc. kosztów funkcjonowania zakładu. – W pierwszej kolejności do zwolnienia lub na mniejszy etat pójdą osoby, które są w wieku przedemerytalnym. Ale tylko z tych działów, w których są nadwyżki personalne – mówi Jacek Malmon, dyr. SP ZOZ. –Do takich należy diagnostyka laboratoryjna, rentgenowska, rejestracja. Okrojony zostanie personel średni większości pionów. Większych cięć nie będzie wśród lekarzy rehabilitacji, ortodoncji, reumatologii, ortopedii, ponieważ tam mamy niedobory kadrowe.
Dyrektor zapowiada, że procedura wręczania wypowiedzeń potrwa przez najbliższe trzy tygodnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!