środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa grozi grzywną. – Górna granica wynosi pięć tysięcy złotych – przestrzega Maria Bilska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Wizyty rachmistrza (z którym umówiliśmy się wcześniej) w naszych domach możemy spodziewać się od dzisiaj do 8 czerwca. Musimy odpowiedzieć na każde z zawartych w formularzu pytań. Dobrowolne są tylko odpowiedzi na pytania dotyczące dzieci już posiadanych i planów urodzenia kolejnych. Odpowie na nie co pięćsetna kobieta w wieku powyżej 15 lat. O dzietność pytać będą tylko rachmistrzowie–kobiety. – To pytania dotyczące bardzo prywatnych, intymnych spraw, ale respondentki deklarowały, że będą na nie odpowiadać – twierdzi rachmistrz Anna Bajor.
Z 70 mieszkań w jej obwodzie 10 wylosowano do badań dzietności.
Formularz spisowy można wypełnić samemu, ale mimo to kontaktu z rachmistrzem nie da się uniknąć. Wcześniej musi nam dostarczyć formularz i instrukcję jak go wypełnić. Rachmistrz odbierze też od nas kwestionariusz i sprawdzi, czy nie ma w nim błędów i czy jest czytelny, wypisany czarnym długopisem i drukowanymi literami. – U mnie tylko cztery osoby zdecydowały się na samospis. I to tylko dlatego, że nie udało nam się ustalić dogodnego terminu spotkania – mówi Mirek Chabros, student, który ma do spisania prawie 150 mieszkań.
Rachmistrz może zadawać tylko pytania zawarte w formularzu. Nie ma prawa żądać dokumentów potwierdzających prawdziwość naszych odpowiedzi. – Ale tylko prawdziwe odpowiedzi pozwolą uzyskać wierną fotografię naszego społeczeństwa – podkreśla Bilska.
Spore obawy respondentów budzi wpisywanie ich nazwisk do formularzy. – Tajemnica statystyczna jest lepiej chroniona niż konta bankowe. Nie ma żadnych szans, aby te informacje wyciekły do innych instytucji – zapewnia Kazimierz Tucki, dyr. Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Dane osobowe będą wykasowane przy wprowadzaniu informacji do komputera, a same formularze zostaną zniszczone po opracowaniu wyników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!