niedziela, 28 maja 2017 r.

Lublin

Udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa grozi grzywną. – Górna granica wynosi pięć tysięcy złotych – przestrzega Maria Bilska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Wizyty rachmistrza (z którym umówiliśmy się wcześniej) w naszych domach możemy spodziewać się od dzisiaj do 8 czerwca. Musimy odpowiedzieć na każde z zawartych w formularzu pytań. Dobrowolne są tylko odpowiedzi na pytania dotyczące dzieci już posiadanych i planów urodzenia kolejnych. Odpowie na nie co pięćsetna kobieta w wieku powyżej 15 lat. O dzietność pytać będą tylko rachmistrzowie–kobiety. – To pytania dotyczące bardzo prywatnych, intymnych spraw, ale respondentki deklarowały, że będą na nie odpowiadać – twierdzi rachmistrz Anna Bajor.
Z 70 mieszkań w jej obwodzie 10 wylosowano do badań dzietności.
Formularz spisowy można wypełnić samemu, ale mimo to kontaktu z rachmistrzem nie da się uniknąć. Wcześniej musi nam dostarczyć formularz i instrukcję jak go wypełnić. Rachmistrz odbierze też od nas kwestionariusz i sprawdzi, czy nie ma w nim błędów i czy jest czytelny, wypisany czarnym długopisem i drukowanymi literami. – U mnie tylko cztery osoby zdecydowały się na samospis. I to tylko dlatego, że nie udało nam się ustalić dogodnego terminu spotkania – mówi Mirek Chabros, student, który ma do spisania prawie 150 mieszkań.
Rachmistrz może zadawać tylko pytania zawarte w formularzu. Nie ma prawa żądać dokumentów potwierdzających prawdziwość naszych odpowiedzi. – Ale tylko prawdziwe odpowiedzi pozwolą uzyskać wierną fotografię naszego społeczeństwa – podkreśla Bilska.
Spore obawy respondentów budzi wpisywanie ich nazwisk do formularzy. – Tajemnica statystyczna jest lepiej chroniona niż konta bankowe. Nie ma żadnych szans, aby te informacje wyciekły do innych instytucji – zapewnia Kazimierz Tucki, dyr. Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Dane osobowe będą wykasowane przy wprowadzaniu informacji do komputera, a same formularze zostaną zniszczone po opracowaniu wyników.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!