środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Żądają zmian na mapie Lublina

Dodano: 25 listopada 2016, 10:42
Autor: Dominik Smaga

Ulica Obrońców Pokoju w Lublinie, fot. Google Maps
Ulica Obrońców Pokoju w Lublinie, fot. Google Maps

Sprawą przemianowania ul. Obrońców Pokoju i ul. Lucyny Herc zająć ma się we wtorek specjalny zespół działający przy prezydencie miasta. Ma on ocenić, czy patroni tych ulic nie podpadają przypadkiem pod tzw. ustawę dekomunizacyjną

O zmianę nazwy ul. Obrońców Pokoju stara się lubelski oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna. Towarzystwo uważa, że ta obecna to pamiątka po komunizmie. Ulicy tej patronował niegdyś Józef Piechota (przedwojenny prezydent Lublina), ale w 1951 roku przemianowano ją na ul. Obrońców Pokoju.

Tłumacząc, że to nazwa komunistyczna, Towarzystwo przytacza fragment uzasadnienia uchwały z 1951 r. mówiący, że nową nazwę nadaje się „dla uczczenia ruchu obrońców pokoju i bojowników o wolność jak Ludwik Waryński, Jarosław Dąbrowski, Walery Wróblewski, Hanka Sawicka”. A padające tu nazwiska to wręcz ikony poprzedniego ustroju.

Autorzy wniosku chcą, by ulica została przemianowana na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która nakazuje samorządom usunąć z mapy nazwy symbolizujące komunizm. Samorządy mają na to czas do 1 września przyszłego roku. Po tym dniu zakazane z ustawą nazwy będą mogli wykreślać wojewodowie.

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna ma własny pomysł na nową nazwę ulicy: ul. Obrońców Grodna.
– Grodno było jedynym polskim miastem, które we wrześniu 1939 roku tak długo stawiało opór wobec agresji sowieckiej –piszą we wniosku do władz miasta działacze TPGiW. – Zacięta obrona trwała od 20 do 22 września, była oparta prawie wyłącznie na ochotnikach i przyszło jej stawić czoła ogromnej przewadze wroga. W ten sposób Grodno zapisało kolejną chlubną kartę historii Polski.

Wniosek ma być rozpatrywany w najbliższy wtorek na posiedzeniu Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych w Mieście Lublin. Jest to doradczy zespół działający przy prezydencie miasta. Decydujący głos w sprawie nazw ulic ma Rada Miasta.

Na wtorkowym posiedzeniu rozpatrywany ma być również wniosek o zmianę nazwy ul. Lucyny Herc na ul. Leonarda Zub-Zdanowicza. O taką zmianę wnioskuje Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Roszady na mapie

Imię Józefa Piechoty, który 65 lat temu przestał być patronem dzisiejszej ul. Obrońców Pokoju, nosi obecnie peryferyjna uliczka na Węglinie Północnym. Zameldowanych przy niej jest 47 osób, przy ul. Obrońców Pokoju zameldowanych jest 207.

Czytaj więcej o: Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
stary solidaruch
Henio
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 listopada 2016 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może "Kaczora Donalda" będzie światowo i dwie opcje polityczne za jednym zamachem..tylko która z nich za to zapłaci?
Rozwiń
stary solidaruch
stary solidaruch (27 listopada 2016 o 00:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nazwa Plac Wolności jak dla mnie też trąci minionym systemem...
Rozwiń
Henio
Henio (26 listopada 2016 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jasne! Obrońców Pokoju zmienić na: Dążących do Wojny Obrońców Pokoju można też przemianować na Napastników Kuchni. 
Rozwiń
Gość
Gość (26 listopada 2016 o 21:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obrońców Pokoju ! to obroncow pokoju i co to komu przeszkadza ? , niech sobie Pan z towarzystwa zmieni swoja nazwe ulicy na ktorej zamieszkuje !, jak mu sie nudzi !, bo juz naprawde zawracanie d... i jeszcze komisja ma rozpatrywac, smiech na sali. , zenada !
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2016 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nazwy nazwami ale tą Lucyny Herc to już można by przy okazji podzielić na dwie lub nawet trzy. W obecnej chwili jest podzielona al. Witosa i nie można jej przeciąć i przejechac z jednej na drugą stronę tylko trzeba jechać do któregoś z rond dla osoby z poza Lublina to spora zagadka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!