sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zadłużony szpital zapłaci 416 tys. zł wynajętym prawnikom. Mimo że ma swoich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2012, 19:09

Szpital nie szczędzi pieniędzy na prawników, choć jest w tragicznej sytuacji ekonomicznej. (Archiwum
Szpital nie szczędzi pieniędzy na prawników, choć jest w tragicznej sytuacji ekonomicznej. (Archiwum

Ponad 416 tys. zł może zapłacić kancelarii radców prawnych szpital przy al. Kraśnickiej za sprawę przeciwko NFZ. Tylko po co zatrudnia trzech własnych prawników?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie dochodził od NFZ na drodze sądowej zapłaty za tzw. nadwykonania w 2010 i 2011, czyli świadczenia medyczne wykonane ponad limit określony w kontrakcie z Funduszem.

Placówkę będzie reprezentowała kancelaria radców prawnych M. Mazur, R. Kościelska-Mazur. Szpital udzielił zamówienia z wolnej ręki, czyli bez przetargu. Za usługi prawników może zapłacić nawet 3 procent od 14 mln 430 tys. zł, bo na tyle wycenił nadwykonania. Jeśli taką kwotę od NFZ zasądzi sąd, to kancelaria zainkasuje nieco ponad 416 tys. zł.

Szpital nie szczędzi pieniędzy na prawników, choć jest w tragicznej sytuacji ekonomicznej – tnie etaty, boryka się z zadłużeniem sięgającym 115,4 mln zł (z tego 34 mln zł to zobowiązania wymagalne). – Robiliśmy rozeznanie rynku i inne kancelarie życzą sobie większych pieniędzy. Proponują wynagrodzenie w wysokości nawet 10 proc. przedmiotu sporu plus inne opłaty – mówi Ryszard Śmiech, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

Szpitala nie reprezentują w sądzie jego prawnicy, bo nie mają wymaganych uprawnień. A zatrudnienia kolejnego prawnika zamiast kancelarii dyrektor nie planuje. – Ta kancelaria specjalizuje się w tego typu sprawach. Zatrudnienie uniwersalnego radcy prawnego mogłoby nie rozwiązać problemu. Tak jak lekarz nie może specjalizować się w każdym kierunku, tak samo prawnicy – tłumaczy Śmiech.

– Nie znam sprawy. Zapytam o to dyrektora – mówi Tomasz Pękalski z Zarządu Województwa, który odpowiada za służbę zdrowia.

– Przekazujemy szpitalowi pieniądze na zakup sprzętu. Natomiast za inne kwestie finansowe odpowiada wyłącznie dyrektor. Ma prawo korzystać z obsługi prawnej w sposób, jaki uzna za stosowny – mówi Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. I dodaje. – Nie wiedzieliśmy o wynajęciu tej kancelarii. Sprawdzimy, czy było to działania uzasadnione.

Tę samą kancelarię szpital wybrał wcześniej do poprowadzenia sądowej batalii o nadwykonania z lat 2008 i 2009. Sprawy są w toku.
Kancelaria M. Mazur, R. Kościelska-Mazur cieszy się wielkim zaufaniem Urzędu Marszałkowskiego. W czerwcu opisaliśmy, jak marszałek Krzysztof Hetman (PSL) wynajął ją do monitorowania spraw związanych z gazem łupkowym, choć urząd ma 15 radców prawnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
radca prawny
Waldek
mecenas
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

radca prawny
radca prawny (3 października 2012 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Bartosz' timestamp='1349086894' post='679346']
Dodać trzeba że adwokaci a tylko oni mogą reprezentować przed sondem, nie zatrudniają się w firmach a pracują na własny rachunek. Radcowie zaś są do tego by radzić w firmach i pracują na etatach.
Tak to już jest poukładane i nie ma co robić afery z niczego bo tylko podburzacie ludzi kreując fałszywe opinie.
[/quote]Mądrości narodu zwykle jeszcze bardziej powalają niż nawet takie niusy, jak powyżej.
Każdy radca prawny ma uprawnienia do prowadzenia przed "sondem" każdej sprawy z wyjątkiem - co jest również jedynie kwestią czasu - występowania jako obrońca w procesie karnym. Sprawa, o której tu mowa, to zwykła sprawa o zapłatę. Każdy, bez wyjątku, radca prawny może ją prowadzić, tak samo, jak może, oprócz zatrudnienia na etacie, prowadzić własną kancelarię w ramach wykonywania działalności gospodarczej. Oczywiście, pani Kościelska-Mazur również jest radcą prawnym.
Rozwiń
Waldek
Waldek (1 października 2012 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
400tys w przypadku ODZYSKANIA 14mln za nadwykoniania !
Mało - dużo - nie znając szczegółow trudno osądzać ...

Amber Gold - na ogłoszenie prokuratury w sprawie oferty na badanie przepływów (krętów) finasowych wpłynęło 1 zgłoszenie - cena ? 2mln zł ! ... lepiej ?
Rozwiń
mecenas
mecenas (1 października 2012 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Bartosz' timestamp='1349086384' post='679343']
Bo to pewnie są radcy prawni a nie adwokaci. To zasadnicza róznica.
[/quote]Wszystkim czipa i kasę fiskalną,od razu państwo ruszy do przodu.
Rozwiń
haha
haha (1 października 2012 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe ile pani kadrowa wzięła za wciskanie ludziom nowych umów do przymusowego podpisania.Miały być zwolnienia w kadrach a wyszło jak zwykle....brygadzista-nowy etat w szpitalu,kupa Śmiechu.......
Rozwiń
all
all (1 października 2012 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='wycior' timestamp='1349081204' post='679317']
...... musi na czrno robio tam i nie mogo papugować...
[/quote]

Po porost pracodawca nie dał im upoważnienia i ot cała filozofia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!