niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Żaglowiec Fryderyk Chopin stracił maszty, na pokładzie kapitan z Lublina

  Edytuj ten wpis

Żaglowiec Fryderyk Chopin, na pokładzie, którego jest kapitan z Lublina i uczeń z Międzyrzeca Podlaskiego, stracił oba maszty koło Wysp Brytyjskich. Jacht czeka na pomoc, ma być odholowany do portu.

Na żaglowcu przebywa obecnie 47 osób, ok. 30 dzieci w wieku ok. 14 lat. Wśród nich jest uczeń z Międzyrzeca Podlaskiego, a także kapitan okrętu – najsłynniejszy lubelski żeglarz Ziemowit Barański.

Fryderyk Chopin został uszkodzony w wyniku sztormu ok. 160 km od Wysp Brytyjskich. Do tej pory nie zgłoszono, żeby ktokolwiek odniósł obrażenia. Jacht oczekuje na pomoc i hol. Śmigłowce i trzy statki są w drodze.

Kpt. Ziemowit Barański prowadzi na żaglowcu kolejną edycję słynnej "Szkoły pod Żaglami”. Razem z 30 nastolatkami z całej Polski 1 października wypłynął w 4-miesięczny rejs na Karaiby.

– Mamy młodzież głównie z mniejszych miejscowości, często z biedniejszych rodzin. Ten rejs to dla nich, dosłownie i w przenośni, szansa wypłynięcia w szeroki świat – mówił na naszych łamach kpt. Krzysztof Baranowski, pomysłodawca i szef "Szkoły pod Żaglami”. – Wśród uczestników będzie jedna osoba z Lubelszczyzny: z Międzyrzeca Podlaskiego.

Kadra "Szkoły pod Żaglami” to nauczyciele poszczególnych przedmiotów, trzech oficerów i oczywiście najważniejszy na pokładzie – kapitan. Tym razem to Ziemowit Barański, najsłynniejszy żeglarz z Lublina.

76-letni Barański żegluje po całym świecie od 60 lat. Dwukrotnie okrążył przylądek Horn. To on poprowadził pierwszą edycję "SpŻ”. Teraz stoi na czele Rady Fundacji Lubelskiego Centrum Żeglarstwa (która chce zbudować nowoczesny ośrodek żeglarski nad lubelskim Zalewem Zemborzyckim) i poprowadzi kolejną edycję szkoły.

– Emocje za każdym razem są duże, bo za każdym razem załoga jest inna. Tym bardziej, że w większości to załoga bez żeglarskiego doświadczenia – mówił tuż przed początkiem rejsu kapitan Ziemowit Barański. – Poza tym w październiku pogoda na Morzu Północnym, gdzie się wybieramy, jest niepewna. Więc nie wiadomo, co nas czeka po wypłynięciu.

Premier Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej w Brukseli, że nie było potrzeby ewakuacji statku. Dodał, że żaglowiec stracił oba maszty. Takie same informacje otrzymali polscy konsulowie w Wielkiej Brytanii.

Żaglowiec wysłał sygnał SOS do wszystkich jednostek w pobliżu swojej pozycji. Trzy statki odpowiedziały na sygnał. Szef straży przybrzeżnej Rod Johnson powiedział BBC, że nie zgłoszono rannych na pokładzie.

Jego zdaniem statek trzeba będzie odholować do portu. Na wszelki wypadek w stan gotowości postawiono załogi śmigłowców ratowniczych.

STS Fryderyk Chopin

Jest najmłodszym polskim żaglowcem i jedynym z masztami sześciorejowymi. Został zbudowany w latach 1990-92 w gdyńskiej stoczni Dora na zlecenie fundacji kpt. Krzysztofa Baranowskiego.

Jest jednym z największych żaglowców tego typu na świecie. Rozwija prędkość nawet do 16 węzłów. 4 marca 1992 r. żaglowiec wyruszył w pierwszy rejs, oczywiście ze "Szkołą pod Żaglami”.

Kapitanem był Ziemowit Barański, a trasa prowadziła z Gdańska do Portugalii i Hiszpanii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
tadeusz
stefan
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2010 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tadeusz' timestamp='1288683147' post='371562']
jako 66-letni kapitan zeglugi wielkiej po szkole morskiej i po przplywaniu 39 lat na wszysctkich oceanach stwierdzam ze takich DZIADKOW JAK KPT Z.BARANSKI NIE WOLNO JUZ OKRETOWAC NA MORZE. TP.
[/quote]
Tadziu!.Nie wszyscy po 60tce mają delirkę od chlania, bo nie wszyscy piją. To prawdziwy cud że tak "sędziwego" wieku dożyłeś
Rozwiń
tadeusz
tadeusz (2 listopada 2010 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jako 66-letni kapitan zeglugi wielkiej po szkole morskiej i po przplywaniu 39 lat na wszysctkich oceanach stwierdzam ze takich DZIADKOW JAK KPT Z.BARANSKI NIE WOLNO JUZ OKRETOWAC NA MORZE. TP.
Rozwiń
stefan
stefan (1 listopada 2010 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ziemek, pozdrawiam Cię.Załuję, że nie byłem z Tobą.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (30 października 2010 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Andrzej' timestamp='1288470928' post='370576']
Nie wilczek. Lecz po 50-tce wilk.
Szczurku.
[/quote]
I cieszący się z tego że osobiście poznałem Pana Kapitana jak i wielu innych ludzi z tej "branży" między innymi Kapitana Henryka Jaskółę. Jak to nazwisko coś ci mówi.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (30 października 2010 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='siklawa' timestamp='1288470449' post='370569']
ame='Andrzej' timestamp='1288469444' post='370561']


Czyżby "wilczek" morski?
[/quote]
Nie wilczek. Lecz po 50-tce wilk.
Szczurku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!