sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zagraniczni studenci wybierają Lublin. Studiuje u nas 3037 obcokrajowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2014, 20:50
Autor: Dominik Smaga

Lublin znalazł się na trzecim miejscu w Polsce pod względem popularności wśród zagranicznych studentów. To się miastu opłaca. Każdy student Uniwersytetu Medycznego wydaje tutaj średnio 4000 zł miesięcznie.

W mieście studiuje 3037 obcokrajowców. W ciągu roku ich liczba wzrosła o jedną trzecią. Największe wzięcie ma Uniwersytet Medyczny, gdzie co siódmy student ma zagraniczny paszport. - Najliczniejsza grupa to studenci z USA i Kanady. Jest też liczna grupa z Tajwanu - wylicza Wojciech Załuska, dziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym. Lista jest o wiele dłuższa, a uczelnia ma już na oku m.in. Tajlandię i Niemcy. Przyjezdni interesują się głównie kierunkami medycznymi i stomatologią. - Kształcenie stomatologiczne w Europie jest bardzo drogie - podkreśla Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego. - Staramy się, by nasz wydział był na dobrym poziomie i mamy coraz więcej chętnych. - Wybrałem kraj należący do Unii, to było dla mnie szczególnie istotne. Lublin okazał się miłym i przyjaznym miastem. Jest tu drożej niż w moim kraju, ale taniej niż w innych europejskich państwach. Jestem zadowolony, także z poziomu nauki - mówi Clark Hung z Tejpej w Tajwanie, student stomatologii UM. Student z zagranicy to dla uczelni czysty zysk. Czesne na pierwszym roku UM wynosi 40 tys. zł. To również pieniądze wpompowane w stancje, sklepy, bary i punkty ksero. - Zagraniczny student UM wydaje miesięcznie, nie licząc opłat za uczelnię, ponad 4000 zł. Polski, spoza Lublina, ok. 900-1000 złotych - wylicza Mariusz Sagan z Urzędu Miasta.

Ratusz od kilku lat stara się ściągać zagranicznych studentów. - Dziś wyraźnie wygrywamy z Poznaniem i Wrocławiem. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się przegonić Kraków - mówi Sagan. Teraz rusza na podbój Rosji, Gruzji i Kazachstanu. O ile w Uniwersytecie Medycznym wśród obcokrajowców dominują ci z USA, o tyle w skali całego miasta przodują Ukraińcy (50,5 proc.). To oni są najliczniejszą grupą na UMCS. - Najpopularniejszy jest Wydział Politologii, tam jest ponad 100 osób - stwierdza Stanisław Michałowski, rektor UMCS. UMCS jest w Lublinie drugi po Uniwersytecie Medycznym pod względem liczby zagranicznych studentów. Ale jeśli chodzi o proporcje obcokrajowców i Polaków druga jest niepubliczna Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola, gdzie co ósmy student jest z zagranicy. - W tym z tak egzotycznych krajów, jak Nepal, czy Sri-Lanka - podkreśla Henryk Stefanek, kanclerz WSSP. Szczególnie chwali sobie współpracę z Nigerią. - Ich rządowa agencja opłaca studentom czesne i akademik - mówi Stefanek. (toma)
  Edytuj ten wpis
max14
folkatka
alebeczka
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

max14
max14 (6 lutego 2015 o 08:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajnie tylko ja słyszałem że dostaja dotacje od niższego państwa tylko nie wiem zupełnie dlaczego bo nie mamy z tego żadnych korzyści a biedni Polacy niebiosa studiować bo nasz rząd ma nas w powtarzanie każdy obcokrajowiec mieszka w apartamencie wynajem kosztuje średnio 2/3 tys zł miesięcznie zamawia codziennie jedzenie i je w restauracjach to jest 1.5 tys to jest prawie 5 i co każdy chińczyk i ciapaty ma tyle kasy?? Wątpię jak większość jest z biedniejszych krajów od naszego w dodatku wkurza mnie to że większość z nich wymaga żebyś my mówili po ang jakim niby prawem są w Polsce to na niech się uczą polskiego!!!!
Rozwiń
folkatka
folkatka (22 stycznia 2014 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Polska dla Polaków"

to strasznie smutne, że jakiś deb*** (deb***e, bo takich komentarzy jest więcej) wypisuje takie hasła.

nie ma sensu argumentować, że to dobrze, że ci studenci wybierają Lublin, nie ma sensu wchodzić w dyskusję. piszący to nie zrozumie nic, bo najwyraźniej jest na jakiekolwiek zrozumienie świata za głupi.

dziwię się tylko redakcji, że pozwala na takie wpisy. to się nadaje od ręki do usunięcia i powinno być usuwane.

 Zazwyczaj uzuwam tego typu wpisy. Tutaj tego nie zrobiłam, dzieki negatywnym reakcjom, jakie wzbudził. Może przemówi to autorowi do rozsadku?

Rozwiń
alebeczka
alebeczka (22 stycznia 2014 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego student z za granicy dostaje czesne około 2000 a polski student musi biedować?? W końcu to my czy oni płacą tutaj podatki? Z naszych podatków utrzymywani są zagraniczni studenci.

Mieszkałem z dwiema studentkam z ukrainy, dostawały tyle, ze im zostawało i wysyłały pieniądze rodzicom na ukraine.


ale wy  poważnie z tymi stypendiami dla Ukrainców? jakim cudem oni dostają  tak duże stypendia? Kto to finansuje? Ich rzad? Jakis program Unijny? Mam nadziej, ze nie dostają je z naszych podatków.to sie nadaje do gazety! :) Znam kilka osób które  5-10 lat temu zrezygnowały ze studiów z powodu biedy, nie stac ich było na stancje i normalne zycia studiując dziennie- stypendia naukowe - nie kazdy moze dostac a i tak sa małe , to samo stypendia socjalne- nie pozwalają normalnie fukncjaonowac. to były czas gdy rynek pracy dla Pokalów w UK  był zmkniety i nie bardzo dało rade dorobic w wakacje.  to jest jakis nonsens, a moze ma tutaj czyli w Lublinie  byc wyludnienie i zajmą te tereny Ukraincy :Dhaha

Rozwiń
trolololo
trolololo (22 stycznia 2014 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

szkoda tylko, że Azjaci i Amerykanie prezentują tak słaby poziom wiedzy, że ich zajęcia i zaliczenia wyglądają jak dla przedszkolaków. a poźniej się dziwią, że nikt nie chce zatrudniać ich w ojczystych krajach :P normą jest, że w 5 osobowej grupie Azjatów tylko 1-2 umieją się porozumieć po angielsku. ja nie wiem kto ich rekrutuje. chyba ich pieniądze...

Rozwiń
Michał
Michał (22 stycznia 2014 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego student z za granicy dostaje czesne około 2000 a polski student musi biedować?? W końcu to my czy oni płacą tutaj podatki? Z naszych podatków utrzymywani są zagraniczni studenci.

Mieszkałem z dwiema studentkam z ukrainy, dostawały tyle, ze im zostawało i wysyłały pieniądze rodzicom na ukraine.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!