Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2013 r.
17:38
Edytuj ten wpis

Zagraniczny inwestor dzwoni do urzędu w Lublinie. Czy się dogada?

0 23 A A

Poziom obsługi zachodnich inwestorów jest tragiczny – alarmuje nasz Czytelnik. Jak twierdzi, urzędnicy mają kłopot rozmową w obcym języku. Sprawdziliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jako przedsiębiorca brałem udział w jednej z zagranicznych misji gospodarczych, organizowanych przez marszałka – mówi pan Adam*) z Lublina. – To, co mnie uderzyło, to całkowity brak znajomości podstaw języków obcych. W jaki sposób województwo czy miasto ma ściągnąć inwestorów, jeżeli jedyne, co mówią urzędnicy to Kali mieć, Kali być.

Nasz Czytelnik wskazuje na Departament Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego oraz wydział Strategii i Obsługi Inwestorów lubelskiego Ratusza.

– Wiem, że zagraniczni inwestorzy się skarżą, bo nie są w stanie umówić się ani nic załatwić przez telefon. A na odpowiedź na pytania zadane w e-mailu czekają do 2 tygodni – dodaje pan Adam.

Sprawdziliśmy, jak to wygląda.

Odwiedzamy stronę internetową województwa i przełączamy się na wersję anglojęzyczną. W zakładce Urzędu Marszałkowskiego widniej jednak… pusta strona. Jesteśmy więc skazani na język polski.

Zagraniczny inwestor musi się więc zdać na własną intuicję i odnaleźć spis telefonów. Przy odrobinie szczęścia trafi na kontakt do Departamentu Gospodarki i Innowacji. Dzwonimy jako konsultant poszukujący informacji o możliwych lokalizacjach dla parku logistycznego. Sekretarka, szybko przełącza nas do kolejnej osoby. Dowiadujemy się, tym razem po angielsku, że pracownik zajmujący się nieruchomościami będzie dostępny za kilka dni.

– Za obsługę inwestorów odpowiada 10 osób. Wszyscy władają językiem angielskim, z czego połowa biegle – zapewnia Beata Górka, rzecznik marszałka. – Są też osoby, które posługują się nawet czterema językami.

Trudno jednak do nich dotrzeć, jeśli korzystamy ze strony urzędu. Bardziej przydatna okazuje się wyszukiwarka Google, która kieruje nas na stronę www.invest.lubelskie.pl. Tu znajdujemy potrzebne informacje.

– Rzeczywiście, na witrynie urzędowej brakuje odpowiednich numerów kontaktowych – przyznaje Górka. – Postaramy się to jak najszybciej poprawić. Znajdzie się tam również odnośnik do specjalnej strony dla zagranicznych inwestorów.

W Ratuszu nie ma większych problemów ze zdobyciem informacji. Anglojęzyczna wersja miejskiego portalu szybko przenosi nas na stronę z odpowiednimi kontaktami.

Dzwonimy. Pracownik referatu ds. obsługi inwestorów szybko przechodzi na język angielski i informuje o możliwościach inwestowania przy ul. Mełgiewskiej lub w strefie ekonomicznej na Felinie.

Dowiadujemy się również, że jeśli inwestor zdecyduje się na działkę objętą planem zagospodarowania, to na pozwolenie na budowę będzie czekał zaledwie dwa miesiące. Okazuje się też, że już za parę dni możemy umówić się na spotkanie z przedstawicielami Ratusza.

– Do pracy związanej z obsługą inwestorów niezbędna jest znajomość języków obcych – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. – To podstawowy warunek przy rekrutacji.

W Ratuszu zapewniają, że zagraniczni inwestorzy mogą liczyć nie tylko na rozmowę w języku angielskim, ale również niemieckim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim, a nawet chińskim.

*) Imię bohatera zmienione, dane personalne do wiadomości redakcji.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
a koreański? / 14 stycznia 2013 o 16:39
za rok, jezeli ew. pojawia sie inwestorzy np. z Korei, bedzie kolejny artykul: dlaczego w urzedzie nie znają koreańskiego, zakład?
Avatar
Marcin / 14 stycznia 2013 o 16:23
te dziennikarzyny... a jak zadzwoniłem do Francjii to samo...tu jest Polska-czyli urząd polski, język polski. Jak zawsze wszystko wg. co niektórych dziennikarzy dziennika be, a tak poważnie to każdy sznujący się biznesmen , jak chce coś w obcym kraju załątwić to i tak ma porzedstawicieli znających język lub tłumaczy....oj kolejny artykuł bezsensu...
Avatar
umpa-umpa / 14 stycznia 2013 o 14:06
tytuł artykułu brzmi: "Zagraniczny inwestor dzwoni do urzędu w Lublinie. Czy się dogada?"
odpowiedź jest prosta: oczywiście, że się dogada, bo jezeli naprawde chce inwestowac swoje pieniadze, to skorzysta z pomocy tlumacza-profesjonalisty. Nie spotkałem jeszcze poważnego czlowieka, który dzwoniłby za granice do urzedu i liczył, ze byc może trafi na kogos władającego jego jezykiem. Taki ktoś to albo biznesmen-amator, albo dziennikarz, ktory robi sobie jaja dla udowodnienia z góry zalozonej i nieprawdziwej tezy - bo akurat jest kolejny sezon ogókowy w mediach - a pisanie o sniegu i mrozie juz sie znudziło
tytuł artykułu brzmi: "Zagraniczny inwestor dzwoni do urzędu w Lublinie. Czy się dogada?"
odpowiedź jest prosta: oczywiście, że się dogada, bo jezeli naprawde chce inwestowac swoje pieniadze, to skorzysta z pomocy tlumacza-profesjonalisty. Nie spotkałem jeszcze poważnego czlowieka, który dzwoniłby za granice do urzedu i liczył, ze byc może trafi na kogos władającego jego jezykiem. Taki ktoś to albo biznesmen-amator, albo dziennikarz, ktory robi sobie jaja dla udowodnienia z góry zalozonej i nieprawdziwej tezy - bo akurat jest... rozwiń
Avatar
ewka / 14 stycznia 2013 o 13:16
Czym innym jest chęć podjęcia współpracy z obcym klientem dla własnych korzyści finansowych, a czym innym zarejestrowanie własnej działalności, czy załatwianie spraw urzędowych w obcym kraju. W pierwszym przypadku to przede wszystkim nam zależy, a w drugim to komuś zależy, aby w naszym kraju zarabiać, czy coś innego załatwić. To, że j. ang. mówi spora część społeczeństwa nie oznacza, iż wszyscy polscy urzędnicy mają ten język znać. Tak samo nie muszą go znać obywatele innych krajów również chcących załatwić w Polsce sprawy w urzędzie. Szacunek dla kraju w którym chce się zarabiać, czy mieszkać, wymaga albo nauki języka urzędowego danego kraju, albo przyprowadzenia tłumacza, bo trudno, aby polscy podatnicy ponosili dodatkowe koszty tylko dlatego, że obcokrajowiec chce u nas coś załatwić. Poza tym tam, gdzie chodzi o poważne inwestycje i na ogół spore pieniądze obcokrajowiec woli kogoś zaufanego, kto mu właściwie i dobrze wszystko przetłumaczy, jeżeli sam nie zna języka kraju, w którym zamierza działać, niż opierać się na tłumaczeniu osoby postronnej. Na ogół też ma pracownika do takich spraw, a nie biega po urzędach. No chyba, że mówimy o otwarciu budki z kebabem, ale wtedy tym bardziej właściciel takiej budki musi nauczyć się podstaw j. pol. bo jak zrozumie, czego chce klient?
Przypuszczam też, że w każdym urzędzie jest chociaż jedna osoba, która zna jakiś język obcy i to właśnie najczęściej j. angielski, zatem nie ma co znowu robić rewolucji. Wystarczą nam ogłoszenia - wymagany język angielski i co najmniej średnie wykształcenie do sprzątania toalety w Pścimowie Dolnym.
Czym innym jest chęć podjęcia współpracy z obcym klientem dla własnych korzyści finansowych, a czym innym zarejestrowanie własnej działalności, czy załatwianie spraw urzędowych w obcym kraju. W pierwszym przypadku to przede wszystkim nam zależy, a w drugim to komuś zależy, aby w naszym kraju zarabiać, czy coś innego załatwić. To, że j. ang. mówi spora część społeczeństwa nie oznacza, iż wszyscy polscy urzędnicy mają ten język znać. Tak samo nie muszą go znać obywatele innych krajów również chcących załatwić w Polsce sprawy w urzędzie. Szacun... rozwiń
Avatar
pepe / 14 stycznia 2013 o 11:23
[quote name='imka' timestamp='1358157066' post='720129']
Chyba czytać ze zrozumieniem nie potrafisz! Gdzie napisał że powinno się posługiwać językiem kraju w którym się przebywa? Zwrócił tylko uwagę że po angielsku można dogadać się praktycznie wszędzie, więc nie obrażajmy się że i w Polsce cudzoziemcy chcieliby ten język w urzędach usłyszeć...
[/quote]

nie rozumiesz, to nie komentuj i to pod innym nickiem a czytanie ze zrozumieniem.... jak widać szwankuje
[quote name='imka' timestamp='1358157066' post='720129']
Chyba czytać ze zrozumieniem nie potrafisz! Gdzie napisał że powinno się posługiwać językiem kraju w którym się przebywa? Zwrócił tylko uwagę że po angielsku można dogadać się praktycznie wszędzie, więc nie obrażajmy się że i w Polsce cudzoziemcy chcieliby ten język w urzędach usłyszeć...
[/quote]

nie rozumiesz, to nie komentuj i to pod innym nickiem a czytanie ze zrozumieniem.... jak widać szwankuje rozwiń
Avatar
imka / 14 stycznia 2013 o 10:51
[quote name='uwazny' timestamp='1358155979' post='720113']
sam sobie zaprzeczasz i potwierdzasz teze, ze obcokrajowiec w danym kraju powienien poslugiwac sie jezykiem tegoz kraju
[/quote]

Chyba czytać ze zrozumieniem nie potrafisz! Gdzie napisał że powinno się posługiwać językiem kraju w którym się przebywa? Zwrócił tylko uwagę że po angielsku można dogadać się praktycznie wszędzie, więc nie obrażajmy się że i w Polsce cudzoziemcy chcieliby ten język w urzędach usłyszeć...
Avatar
:) / 14 stycznia 2013 o 10:47
[quote name='wilo' timestamp='1358148707' post='720045']
Nie rób wiochy, ja handluje z wieloma zagranicznymi firmami i czy dzwonie na wschód, południe czy zachód ze wszystkimi rozmawiam po angielsku bo niby w jakim innym języku mam się porozumiewać?To samo tyczy się nas, jak ktoś ma się z nami dogadać, założyć firmę, jak nie może się z nikim dogadać.ŻENADA
Ale żeby nie było tak kolorowo o ile na zachodzie i w Skandynawii nie ma problemów z angielskim o tyle za wschodnią granicą jedna,góra kilka osób mówi po angielsku.
Ale nie oznacza to że jak gdzieś jest gorzej to nie ma się czym przejmować, bo powinniśmy się wzorować na lepszych a nie równać do gorszych.
Pozdrawiam
[/quote]

Handlujesz z firmami, które zajmują się handlem międzynarodowym więc to oczywiste, że mają logistyków, handlowców i spedytorów znających angielski. Spróbuj się dogadać z firmami np. z Francji, które nie prowadza handlu międzynarodowego żebyś sie nie zdziwił. Nie handlujesz z urzędami tamtych krajów.
[quote name='wilo' timestamp='1358148707' post='720045']
Nie rób wiochy, ja handluje z wieloma zagranicznymi firmami i czy dzwonie na wschód, południe czy zachód ze wszystkimi rozmawiam po angielsku bo niby w jakim innym języku mam się porozumiewać?To samo tyczy się nas, jak ktoś ma się z nami dogadać, założyć firmę, jak nie może się z nikim dogadać.ŻENADA
Ale żeby nie było tak kolorowo o ile na zachodzie i w Skandynawii nie ma problemów z angielskim o tyle za wschodnią granicą jedna,góra kilka osób mówi p... rozwiń
Avatar
pff / 14 stycznia 2013 o 10:39
[quote name='kam. to ja' timestamp='1358145591' post='720026']
to ludzie bez ,wyksztalcenia , tak zwani ,buraki, bez zadnego jezyka, z polecenia, pana tuska.
[/quote]

Zarabiają 1200 netto (referent). Czego wymagac za takie pieniadze?
Avatar
ziewam / 14 stycznia 2013 o 10:37
Ciekawe czy jak Chińczyk dzwoni do urzędu w kraju zagranicznego inwestora, to czy urzędnik po chińsku do niego mówi. Wszak więcej ludzi na Ziemi mówi po chińsku niż po angielsku A może my zaczniemy dzwonić do ich urzędów i nawijać po polsku? Taka Wielka Brytania jest w końcu największa polską "kolonią"... W urzędach nie powinni mieć problemów z obsłużeniem polskiego klienta.
Avatar
uwazny / 14 stycznia 2013 o 10:32
[quote name='lingwista' timestamp='1358148987' post='720048']
czyżby sami "urzędnicy" siedzieli na forum? nie porównujcie języka angielskiego, którym posługuje się ok. 1 miliarda ludzi (jako język ojczysty, urzędowy lub drugi język) do polskiego, który znają jedynie mieszkańcy naszego kraju. czy będąc za granicą na wakacjach zaczepiacie każdego po polsku czy raczej staracie się sklecić kilka zdań po angielsku? język angielski jest językiem, w którym można porozumieć się praktycznie w każdym kraju na świecie, więc zamiast się oburzać zacznijcie ... uczyć się języków, bo awanturowaniem się na forum swoich kompleksów nie wyleczycie!
[/quote]

sam sobie zaprzeczasz i potwierdzasz teze, ze obcokrajowiec w danym kraju powienien poslugiwac sie jezykiem tegoz kraju
[quote name='lingwista' timestamp='1358148987' post='720048']
czyżby sami "urzędnicy" siedzieli na forum? nie porównujcie języka angielskiego, którym posługuje się ok. 1 miliarda ludzi (jako język ojczysty, urzędowy lub drugi język) do polskiego, który znają jedynie mieszkańcy naszego kraju. czy będąc za granicą na wakacjach zaczepiacie każdego po polsku czy raczej staracie się sklecić kilka zdań po angielsku? język angielski jest językiem, w którym można porozumieć się praktycznie w każdym kraju na św... rozwiń
Avatar
a koreański? / 14 stycznia 2013 o 16:39
za rok, jezeli ew. pojawia sie inwestorzy np. z Korei, bedzie kolejny artykul: dlaczego w urzedzie nie znają koreańskiego, zakład?
Avatar
Marcin / 14 stycznia 2013 o 16:23
te dziennikarzyny... a jak zadzwoniłem do Francjii to samo...tu jest Polska-czyli urząd polski, język polski. Jak zawsze wszystko wg. co niektórych dziennikarzy dziennika be, a tak poważnie to każdy sznujący się biznesmen , jak chce coś w obcym kraju załątwić to i tak ma porzedstawicieli znających język lub tłumaczy....oj kolejny artykuł bezsensu...
Avatar
umpa-umpa / 14 stycznia 2013 o 14:06
tytuł artykułu brzmi: "Zagraniczny inwestor dzwoni do urzędu w Lublinie. Czy się dogada?"
odpowiedź jest prosta: oczywiście, że się dogada, bo jezeli naprawde chce inwestowac swoje pieniadze, to skorzysta z pomocy tlumacza-profesjonalisty. Nie spotkałem jeszcze poważnego czlowieka, który dzwoniłby za granice do urzedu i liczył, ze byc może trafi na kogos władającego jego jezykiem. Taki ktoś to albo biznesmen-amator, albo dziennikarz, ktory robi sobie jaja dla udowodnienia z góry zalozonej i nieprawdziwej tezy - bo akurat jest kolejny sezon ogókowy w mediach - a pisanie o sniegu i mrozie juz sie znudziło
tytuł artykułu brzmi: "Zagraniczny inwestor dzwoni do urzędu w Lublinie. Czy się dogada?"
odpowiedź jest prosta: oczywiście, że się dogada, bo jezeli naprawde chce inwestowac swoje pieniadze, to skorzysta z pomocy tlumacza-profesjonalisty. Nie spotkałem jeszcze poważnego czlowieka, który dzwoniłby za granice do urzedu i liczył, ze byc może trafi na kogos władającego jego jezykiem. Taki ktoś to albo biznesmen-amator, albo dziennikarz, ktory robi sobie jaja dla udowodnienia z góry zalozonej i nieprawdziwej tezy - bo akurat jest... rozwiń
Avatar
ewka / 14 stycznia 2013 o 13:16
Czym innym jest chęć podjęcia współpracy z obcym klientem dla własnych korzyści finansowych, a czym innym zarejestrowanie własnej działalności, czy załatwianie spraw urzędowych w obcym kraju. W pierwszym przypadku to przede wszystkim nam zależy, a w drugim to komuś zależy, aby w naszym kraju zarabiać, czy coś innego załatwić. To, że j. ang. mówi spora część społeczeństwa nie oznacza, iż wszyscy polscy urzędnicy mają ten język znać. Tak samo nie muszą go znać obywatele innych krajów również chcących załatwić w Polsce sprawy w urzędzie. Szacunek dla kraju w którym chce się zarabiać, czy mieszkać, wymaga albo nauki języka urzędowego danego kraju, albo przyprowadzenia tłumacza, bo trudno, aby polscy podatnicy ponosili dodatkowe koszty tylko dlatego, że obcokrajowiec chce u nas coś załatwić. Poza tym tam, gdzie chodzi o poważne inwestycje i na ogół spore pieniądze obcokrajowiec woli kogoś zaufanego, kto mu właściwie i dobrze wszystko przetłumaczy, jeżeli sam nie zna języka kraju, w którym zamierza działać, niż opierać się na tłumaczeniu osoby postronnej. Na ogół też ma pracownika do takich spraw, a nie biega po urzędach. No chyba, że mówimy o otwarciu budki z kebabem, ale wtedy tym bardziej właściciel takiej budki musi nauczyć się podstaw j. pol. bo jak zrozumie, czego chce klient?
Przypuszczam też, że w każdym urzędzie jest chociaż jedna osoba, która zna jakiś język obcy i to właśnie najczęściej j. angielski, zatem nie ma co znowu robić rewolucji. Wystarczą nam ogłoszenia - wymagany język angielski i co najmniej średnie wykształcenie do sprzątania toalety w Pścimowie Dolnym.
Czym innym jest chęć podjęcia współpracy z obcym klientem dla własnych korzyści finansowych, a czym innym zarejestrowanie własnej działalności, czy załatwianie spraw urzędowych w obcym kraju. W pierwszym przypadku to przede wszystkim nam zależy, a w drugim to komuś zależy, aby w naszym kraju zarabiać, czy coś innego załatwić. To, że j. ang. mówi spora część społeczeństwa nie oznacza, iż wszyscy polscy urzędnicy mają ten język znać. Tak samo nie muszą go znać obywatele innych krajów również chcących załatwić w Polsce sprawy w urzędzie. Szacun... rozwiń
Avatar
pepe / 14 stycznia 2013 o 11:23
[quote name='imka' timestamp='1358157066' post='720129']
Chyba czytać ze zrozumieniem nie potrafisz! Gdzie napisał że powinno się posługiwać językiem kraju w którym się przebywa? Zwrócił tylko uwagę że po angielsku można dogadać się praktycznie wszędzie, więc nie obrażajmy się że i w Polsce cudzoziemcy chcieliby ten język w urzędach usłyszeć...
[/quote]

nie rozumiesz, to nie komentuj i to pod innym nickiem a czytanie ze zrozumieniem.... jak widać szwankuje
[quote name='imka' timestamp='1358157066' post='720129']
Chyba czytać ze zrozumieniem nie potrafisz! Gdzie napisał że powinno się posługiwać językiem kraju w którym się przebywa? Zwrócił tylko uwagę że po angielsku można dogadać się praktycznie wszędzie, więc nie obrażajmy się że i w Polsce cudzoziemcy chcieliby ten język w urzędach usłyszeć...
[/quote]

nie rozumiesz, to nie komentuj i to pod innym nickiem a czytanie ze zrozumieniem.... jak widać szwankuje rozwiń
Avatar
imka / 14 stycznia 2013 o 10:51
[quote name='uwazny' timestamp='1358155979' post='720113']
sam sobie zaprzeczasz i potwierdzasz teze, ze obcokrajowiec w danym kraju powienien poslugiwac sie jezykiem tegoz kraju
[/quote]

Chyba czytać ze zrozumieniem nie potrafisz! Gdzie napisał że powinno się posługiwać językiem kraju w którym się przebywa? Zwrócił tylko uwagę że po angielsku można dogadać się praktycznie wszędzie, więc nie obrażajmy się że i w Polsce cudzoziemcy chcieliby ten język w urzędach usłyszeć...
Avatar
:) / 14 stycznia 2013 o 10:47
[quote name='wilo' timestamp='1358148707' post='720045']
Nie rób wiochy, ja handluje z wieloma zagranicznymi firmami i czy dzwonie na wschód, południe czy zachód ze wszystkimi rozmawiam po angielsku bo niby w jakim innym języku mam się porozumiewać?To samo tyczy się nas, jak ktoś ma się z nami dogadać, założyć firmę, jak nie może się z nikim dogadać.ŻENADA
Ale żeby nie było tak kolorowo o ile na zachodzie i w Skandynawii nie ma problemów z angielskim o tyle za wschodnią granicą jedna,góra kilka osób mówi po angielsku.
Ale nie oznacza to że jak gdzieś jest gorzej to nie ma się czym przejmować, bo powinniśmy się wzorować na lepszych a nie równać do gorszych.
Pozdrawiam
[/quote]

Handlujesz z firmami, które zajmują się handlem międzynarodowym więc to oczywiste, że mają logistyków, handlowców i spedytorów znających angielski. Spróbuj się dogadać z firmami np. z Francji, które nie prowadza handlu międzynarodowego żebyś sie nie zdziwił. Nie handlujesz z urzędami tamtych krajów.
[quote name='wilo' timestamp='1358148707' post='720045']
Nie rób wiochy, ja handluje z wieloma zagranicznymi firmami i czy dzwonie na wschód, południe czy zachód ze wszystkimi rozmawiam po angielsku bo niby w jakim innym języku mam się porozumiewać?To samo tyczy się nas, jak ktoś ma się z nami dogadać, założyć firmę, jak nie może się z nikim dogadać.ŻENADA
Ale żeby nie było tak kolorowo o ile na zachodzie i w Skandynawii nie ma problemów z angielskim o tyle za wschodnią granicą jedna,góra kilka osób mówi p... rozwiń
Avatar
pff / 14 stycznia 2013 o 10:39
[quote name='kam. to ja' timestamp='1358145591' post='720026']
to ludzie bez ,wyksztalcenia , tak zwani ,buraki, bez zadnego jezyka, z polecenia, pana tuska.
[/quote]

Zarabiają 1200 netto (referent). Czego wymagac za takie pieniadze?
Avatar
ziewam / 14 stycznia 2013 o 10:37
Ciekawe czy jak Chińczyk dzwoni do urzędu w kraju zagranicznego inwestora, to czy urzędnik po chińsku do niego mówi. Wszak więcej ludzi na Ziemi mówi po chińsku niż po angielsku A może my zaczniemy dzwonić do ich urzędów i nawijać po polsku? Taka Wielka Brytania jest w końcu największa polską "kolonią"... W urzędach nie powinni mieć problemów z obsłużeniem polskiego klienta.
Avatar
uwazny / 14 stycznia 2013 o 10:32
[quote name='lingwista' timestamp='1358148987' post='720048']
czyżby sami "urzędnicy" siedzieli na forum? nie porównujcie języka angielskiego, którym posługuje się ok. 1 miliarda ludzi (jako język ojczysty, urzędowy lub drugi język) do polskiego, który znają jedynie mieszkańcy naszego kraju. czy będąc za granicą na wakacjach zaczepiacie każdego po polsku czy raczej staracie się sklecić kilka zdań po angielsku? język angielski jest językiem, w którym można porozumieć się praktycznie w każdym kraju na świecie, więc zamiast się oburzać zacznijcie ... uczyć się języków, bo awanturowaniem się na forum swoich kompleksów nie wyleczycie!
[/quote]

sam sobie zaprzeczasz i potwierdzasz teze, ze obcokrajowiec w danym kraju powienien poslugiwac sie jezykiem tegoz kraju
[quote name='lingwista' timestamp='1358148987' post='720048']
czyżby sami "urzędnicy" siedzieli na forum? nie porównujcie języka angielskiego, którym posługuje się ok. 1 miliarda ludzi (jako język ojczysty, urzędowy lub drugi język) do polskiego, który znają jedynie mieszkańcy naszego kraju. czy będąc za granicą na wakacjach zaczepiacie każdego po polsku czy raczej staracie się sklecić kilka zdań po angielsku? język angielski jest językiem, w którym można porozumieć się praktycznie w każdym kraju na św... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 0 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 0 6

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 0 28

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 0 5

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 0 7

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 0 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 0 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 0 9

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 7

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 5