poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zakłady Tytoniowe w Lublinie sprzedane za 32 mln zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2011, 12:22
Autor: jsz

Władze firmy liczą, że wejście Francuzów pozwoli wprowadzić do firmy nowe technologie i produkty.
Władze firmy liczą, że wejście Francuzów pozwoli wprowadzić do firmy nowe technologie i produkty.

Francuska spółka Biosyntec kupiła 70 proc. akcji ZTL. Dziś w Ministerstwie Skarbu Państwa podpisano umowę w tej sprawie.

To drugie podejście Francuzów do lubelskiego zakładu. Wcześniej Biosyntec starał się o 60 proc. akcji ZTL, wartych ponad 24 mln złotych. W ubiegłym roku resort skarbu odstąpił jednak od umowy sprzedaży, bo inwestor nie wpłacił należnej kwoty. Wartość dzisiejszej transakcji to ponad 32 mln złotych.

Taką cenę zaproponował Biosyntec w ubiegłorocznym przetargu. W grudniu resort skarbu ogłosił wyniki postępowania. Oferta koncernu okazała się najwyższa. O udziały w ZTL walczyła również spółka Lubelski Chmiel.

O prywatyzacji ZTL mówiło się od ponad dziesięciu lat. Władze firmy liczą, że wejście Francuzów pozwoli wprowadzić do firmy nowe technologie i produkty. Biosyntec zapowiedział już, że zamierza uruchomić w Lublinie pierwszą na świecie linię do produkcji filtrów, ograniczających ryzyko zachorowania na raka. W lubelskim zakładzie mają być produkowane również papierosy z takimi filtrami.

Lubelskie Zakłady Tytoniowe są obecne na rynku od 1934 roku. W głównym zakładzie zatrudniają 150 osób. Kolejnych 250 ludzi, pracuje w spółce córce, w Krasnymstawie. Tamtejsza FTK prowadzi kontraktację i skup oraz przerabia tytoń przemysłowy. Firma zajmuje się nie tylko produkcją papierosów. Wytwarza również gilzy i tytonie. Zajmuje się również dystrybucją cygar i bibułek tytoniowych.

Zakłady mają w tej chwili 20 procent udziałów w krajowym rynku tytoniu. Jeśli chodzi o produkcję papierosów, firma jest daleko poza czołówką. Do lubelskiego zakładu należy zaledwie 0,5 proc. krajowego rynku. Francuski koncern Biosyntec zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem produktów biotechnologicznych, wykorzystywanych w przemyśle.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!