niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Zalew przyciąga turystów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 sierpnia 2002, 14:27

Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Chodel chce by chodelski zalew stał się magnesem przyciągającym turystów. Spółka zarządza obszarem o powierzchni 80 ha, z czego około 70 ha stanowią lasy. Reszta to nieużytki. W centrum gruntów należących do Wspólnoty znajduje się zalew o powierzchni 5,6 ha. – Z uroków zalewu korzystają nie tylko miejscowi, przyjeżdżają tu również ludzie z Lublina i Kraśnika. Są dni, kiedy nad zalewem parkuje nawet około 600 samochodów – mówi Stanisław Chlebicki, wójt gminy Chodel.
Za wjazd na tereny wspólnoty okalające zalew, spółka pobiera opłaty w wysokości 5 zł od samochodu, bez względu na ilość osób wewnątrz auta. – Opłatę pobieramy tylko w weekendy. W pozostałe dni tygodnia wstęp jest bezpłatny – wyjaśnia Edward Zarzycki, prezes Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Chodel.
Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Chodel powstała w 1999 r. Od tego czasu opiekuje się ona terenem nad zalewem. Na liście jej udziałowców znajduje się około 40 osób. – Wspólnota istniała już wcześniej, ale nie miała osobowości prawnej. Gdy zaczynaliśmy w 1999 r. przejęliśmy wspólnotę z długiem wobec gminy na około 2 tys. zł. Dług już spłaciliśmy i zaczynamy powoli zarabiać na biletach i wydzierżawianiu miejsc przedsiębiorcom pod małą gastronomię. – mówi prezes Zarzycki.
Największym problemem wspólnoty jest utrzymanie porządku. Wywiezienie kontenera śmieci kosztuje 350 zł. Jeszcze kilka lat temu jeden wystarczał na miesiąc. Teraz zapełniany jest w ciągu tygodnia. Rozdawać worków kończyło tym, że były one zostawiane przez przyjezdnych na plaży.
– Najważniejsze to zrobić drogę do zalewu. Potem możemy pomyśleć o podciągnięciu oświetlenia, wydzieleniu miejsca pod pole namiotowe i parking ze stróżówką, ale najpierw musimy zgromadzić fundusze. Na razie mamy około 15 tys. zł. Na wiele to nie wystarczy – tłumaczy Edward Zarzycki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!