niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lublin

Zalew przyciąga turystów

Dodano: 13 sierpnia 2002, 14:27

Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Chodel chce by chodelski zalew stał się magnesem przyciągającym turystów. Spółka zarządza obszarem o powierzchni 80 ha, z czego około 70 ha stanowią lasy. Reszta to nieużytki. W centrum gruntów należących do Wspólnoty znajduje się zalew o powierzchni 5,6 ha. – Z uroków zalewu korzystają nie tylko miejscowi, przyjeżdżają tu również ludzie z Lublina i Kraśnika. Są dni, kiedy nad zalewem parkuje nawet około 600 samochodów – mówi Stanisław Chlebicki, wójt gminy Chodel.
Za wjazd na tereny wspólnoty okalające zalew, spółka pobiera opłaty w wysokości 5 zł od samochodu, bez względu na ilość osób wewnątrz auta. – Opłatę pobieramy tylko w weekendy. W pozostałe dni tygodnia wstęp jest bezpłatny – wyjaśnia Edward Zarzycki, prezes Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Chodel.
Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Chodel powstała w 1999 r. Od tego czasu opiekuje się ona terenem nad zalewem. Na liście jej udziałowców znajduje się około 40 osób. – Wspólnota istniała już wcześniej, ale nie miała osobowości prawnej. Gdy zaczynaliśmy w 1999 r. przejęliśmy wspólnotę z długiem wobec gminy na około 2 tys. zł. Dług już spłaciliśmy i zaczynamy powoli zarabiać na biletach i wydzierżawianiu miejsc przedsiębiorcom pod małą gastronomię. – mówi prezes Zarzycki.
Największym problemem wspólnoty jest utrzymanie porządku. Wywiezienie kontenera śmieci kosztuje 350 zł. Jeszcze kilka lat temu jeden wystarczał na miesiąc. Teraz zapełniany jest w ciągu tygodnia. Rozdawać worków kończyło tym, że były one zostawiane przez przyjezdnych na plaży.
– Najważniejsze to zrobić drogę do zalewu. Potem możemy pomyśleć o podciągnięciu oświetlenia, wydzieleniu miejsca pod pole namiotowe i parking ze stróżówką, ale najpierw musimy zgromadzić fundusze. Na razie mamy około 15 tys. zł. Na wiele to nie wystarczy – tłumaczy Edward Zarzycki.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24