Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2017 r.
21:13

Zamiast niszczyć barszcz Sosnowskiego, ogradzają go. Nie ma chętnych do walki z rośliną

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
74 19 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto ma problem ze znalezieniem firmy, której zleci niszczenie barszczu Sosnowskiego. Dlatego walka z groźnym chwastem ogranicza się do ogrodzenia miejsc gdzie występuje roślina. Czy uda się ją zniszczyć, zanim zacznie się rozsiewać po okolicy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O barszczu rosnącym przy Wądolnej (na zdjęciu) informowałam Straż Miejską już dwa miesiące temu – skarży nam się Czytelniczka. – Straż tylko ogrodziła rośliny. Proszę przyjechać, popatrzeć jak kwitną.

– Mieliśmy siedem zgłoszeń od mieszkańców z ul. Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Zygmunta Augusta i Nadbystrzyckiej – wylicza Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej. – Na barszcz natknęliśmy się też przy Wąwozowej, Zawilcowej, Agronomicznej i al. Andersa.

Strażnicy zastrzegają, że nie mogą sami niszczyć groźnej rośliny. Nie tylko dlatego, że nie mają odpowiednich strojów i innych zabezpieczeń. – Samo wyrwanie rośliny tu nie wystarczy – podkreśla Bańka. – Powinien się tym zająć specjalista, który usunie barszcz w sposób trwały.

Specjalistyczną firmę do tych zadań corocznie wynajmował Urząd Miasta. Ale w tym roku ma z tym problem. – Nikt nie chce przyjąć zlecenia – tłumaczy Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni. – Wysyłaliśmy już zapytania do firm, nikt się nie zgłosił. Próbujemy ponownie, zamieściliśmy ogłoszenie.

Tymczasem mieszkańcy Wądolnej patrzą na barszcz z coraz większym niepokojem. – Boję się, że zacznie się rozsiewać – mówi nasza Czytelniczka. Ratusz uspokaja, że na razie nie ma takiego zagrożenia.

– Barszcz rozsiewa się w drugiej połowie sierpnia – mówi Wrona. Ale zastrzega, że roślina cały czas jest niebezpieczna. – Nie wolno jej dotykać, nie wolno się do niej zbliżać, nawet jej wąchanie jest szkodliwe.

Olejki eteryczne wydzielane przez barszcz Sosnowskiego unoszą się w powietrzu i są groźne dla ludzi. Gdy osiądą na skórze mogą powodować bardzo silne oparzenia i powstawanie trudno gojących się ran, a nawet oparzenia górnych dróg oddechowych. Roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów.
Nie można też wpadać w panikę na widok każdej dużej rośliny, a takie przypadki też się zdarzają. Barszcz Sosnowskiego i jego równie niebezpieczny krewniak, barszcz Mantegazziego bywają mylone z dziką pietruszką, arcydzięglem, a nawet wrotyczem pospolitym.

Dodajmy, że Ratusz – o ile znajdzie wykonawcę usługi – będzie zlecać niszczenie barszczu tylko na terenach miejskich. Na nieruchomościach prywatnych powinien się tym zająć właściciel działki.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 lipca 2017 o 02:37
komuchy w PRL uwierzyły towarzyszom radzieckim, że barszcz sosnowskiego ze względu na dużą ilość zielonki to doskonała pasza dla krówek i sprowadzili to gówno z ZSRR. Hodowano to eksperymentalnie na poletkach doświadczalnych na Felinie, a teraz dziwota że rośnie tam i rozsiewa się bez kontroli dalej. Nawet nie wiem czy skarmiano tym bydło. Faktem jest że ta trucizna rośnie dziś w miejscach gdzie dawniej były PGR-y
Avatar
ja / 30 czerwca 2017 o 10:41
a z maryją to walczą pedały ***e w *** *** wam w *** *** ***e pedały jjncdtvcinbcjvxxhjbvhbv4v8b;/
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:54
Chikara 250 WG + Roundup 360 SL i po gościu , skuteczny w 98%-tach.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:47
Oblać napalmem i wypalić!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:10
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś po***ona, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że c*** go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. ja mu mówię, że to jego po***ona dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. on wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi c***u zupę bo cię cwelu zajebie, a z zawodu jestem bokserem". dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej albert sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xd patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". więc myślę, że ten s***el specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 07:23
sadzic palic zalegalizowac, po barszczu musi byc faza lepsza niz po dupalaczach.
Avatar
Jan / 30 czerwca 2017 o 06:49
A kontrolowanie podpalić to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:24
200 zł za m/kw bez faktury i zniszczę . Wszystkie wskazane ogniska barszczu.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:22
He he nakazać jest komu, ukarać jest komu ale zrobić Oooooooooooo to całkiem do d.......
Avatar
kol90 / 30 czerwca 2017 o 02:05
Wziąść przenośny miotacz ognia i wypalić chwasta ! Nie bawić się w jakiś ochronne ubrania. 
Avatar
Gość / 21 lipca 2017 o 02:37
komuchy w PRL uwierzyły towarzyszom radzieckim, że barszcz sosnowskiego ze względu na dużą ilość zielonki to doskonała pasza dla krówek i sprowadzili to gówno z ZSRR. Hodowano to eksperymentalnie na poletkach doświadczalnych na Felinie, a teraz dziwota że rośnie tam i rozsiewa się bez kontroli dalej. Nawet nie wiem czy skarmiano tym bydło. Faktem jest że ta trucizna rośnie dziś w miejscach gdzie dawniej były PGR-y
Avatar
ja / 30 czerwca 2017 o 10:41
a z maryją to walczą pedały ***e w *** *** wam w *** *** ***e pedały jjncdtvcinbcjvxxhjbvhbv4v8b;/
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:54
Chikara 250 WG + Roundup 360 SL i po gościu , skuteczny w 98%-tach.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:47
Oblać napalmem i wypalić!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:10
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś po***ona, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że c*** go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. ja mu mówię, że to jego po***ona dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. on wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi c***u zupę bo cię cwelu zajebie, a z zawodu jestem bokserem". dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej albert sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xd patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". więc myślę, że ten s***el specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 07:23
sadzic palic zalegalizowac, po barszczu musi byc faza lepsza niz po dupalaczach.
Avatar
Jan / 30 czerwca 2017 o 06:49
A kontrolowanie podpalić to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:24
200 zł za m/kw bez faktury i zniszczę . Wszystkie wskazane ogniska barszczu.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:22
He he nakazać jest komu, ukarać jest komu ale zrobić Oooooooooooo to całkiem do d.......
Avatar
kol90 / 30 czerwca 2017 o 02:05
Wziąść przenośny miotacz ognia i wypalić chwasta ! Nie bawić się w jakiś ochronne ubrania. 
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 0

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 19 3

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 1

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 10 30

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 28 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 2

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 66 23

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!