poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Zamiast przedszkola jest ruina. "To wstyd dla Lublina"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2011, 16:20

Zaniedbana elewacja przedszkola przy ul. Kruczej (WOJCIECH NIEŚPIAŁOWSKI )
Zaniedbana elewacja przedszkola przy ul. Kruczej (WOJCIECH NIEŚPIAŁOWSKI )

Stan tego budynku woła o pomstę do nieba – alarmują rodzice, których dzieci chodzą do Przedszkola nr 28 przy ul. Kruczej. Zdesperowani zebrali podpisy pod petycją do prezydenta. – Coś wreszcie trzeba z tym zrobić – podkreślają.

Niewielka ul. Krucza to samo centrum Lublina – pomiędzy ul. Narutowicza i Chopina. W dawnym budynku policyjnym z lat 50. ubiegłego wieku działa tam Przedszkole nr 28. – W żadnych dokumentach nie znalazłam śladu o kompleksowym remoncie tej nieruchomości – podkreśla dyrektor przedszkola Elżbieta Krzyżanowska.

Efekt? Elewacja odpada całymi płatami, w niektórych miejscach nie ma jej już wcale. Podobnie z gzymsami. A te fragmenty tynku, które pozostały, są zamalowane – często wulgarnymi – napisami. – Pamiętajmy, że to przedszkole! Do którego chodzi setka malutkich dzieci – podkreśla Małgorzata Zawadzka, codziennie posyłająca tam syna.

– Przedszkole jest świetnie prowadzone. Znakomita kadra, bardzo dobra kuchnia. Panie, które tam pracują, są dla dzieci jak ciocie. Maluchy uwielbiają tam chodzić – zaznacza Iwona Wojdat, której syn również jest podopiecznym przedszkola. – Tylko ten budynek...

Zdaniem rodziców, to wstyd dla miasta, żeby tak wyglądało miejskie przedszkole w samym centrum. – Stan tego budynku woła o pomstę do nieba – podkreśla Wojdat.

Dyrektor placówki od lat pisze do miasta w tej sprawie. – I co roku dostaję tę samą odpowiedź: Ze względu na brak środków, prosimy zwrócić się w przyszłym roku – mówi Elżbieta Krzyżanowska.
Z pieniędzy, które kilka lat temu zostały rozdzielone między miejskie przedszkola, na Kruczej wyremontowało sale, w których przebywają dzieci. – Udało się też zrobić jedną toaletę – dodaje Krzyżanowska. – Ale pozostałe są wręcz "zabytkowe”.

Skoro prośby dyrektorki nie pomogły, w sprawę zaangażowali się rodzice. Właśnie zebrali podpisy większości osób, których dzieci chodzą do przedszkola. Razem z apelem o pomoc i zdjęciami zrujnowanego budynku zamierzają je zanieść do prezydenta Lublina. – Musimy interweniować. Coś wreszcie trzeba z tym zrobić – podkreśla Iwona Wojdat.

Rodzice liczą, że pieniądze na remont znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta, nad którym teraz debatuje Ratusz i Rada Miasta (budżet ma być przyjęty pod koniec grudnia). Szansa jest.

– Mamy podobny problem w kilkudziesięciu obiektach w mieście. Każdy z nich mam przed oczami. Przedszkole z ul. Kruczej też – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Zobaczymy, czy uda się je zmieścić w przyszłorocznym budżecie. Na pewno będziemy je mieli na uwadze.

Rodzice liczą na pomoc nie tylko od miasta, ale szukają również prywatnych sponsorów. Niedawno PZU ufundowało za 6 tys. zł huśtawkę na plac zabaw obok przedszkola. – Być może znajdą się sklepy czy firmy budowlane, które zechcą nas wesprzeć – mówi Małgorzata Zawadzka. – Każda pomoc się przyda.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
osman
jasiek
dokamila
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

osman
osman (28 listopada 2011 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jasiek' timestamp='1322475392' post='563793']
Gościu piszesz nie na temat-co mają Świątynie do przedszkoli?
[/quote]
pali-Kamil ma katolowa fobie a pokazal denny poziom.Chyba myslal o swaityni dumania w swoim slamsie
Rozwiń
jasiek
jasiek (28 listopada 2011 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kamil' timestamp='1322469552' post='563723']
Po co nam przedszkola świątynie remontujmy.
[/quote]
Gościu piszesz nie na temat-co mają Świątynie do przedszkoli?
Rozwiń
dokamila
dokamila (28 listopada 2011 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kamil' timestamp='1322469552' post='563723']
Po co nam przedszkola .
[/quote]
świątynie dumania remontujmy w twojej chacie abyś po tych wypocinach mógł sie zesrac
Rozwiń
cftk
cftk (28 listopada 2011 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w latach 80 chodziłem do tego przedszkola
Rozwiń
Kamil
Kamil (28 listopada 2011 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co nam przedszkola świątynie remontujmy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!