środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Zamoy. Napięcie rośnie, 100-lecie się zbliża

Dodano: 12 listopada 2015, 19:39
Autor: am

W spektaklu, który będzie pokazany w sobotę podczas uroczystości jubileuszowych (ok. godz. 13–14), gra 22 uczniów Fot. Wojciech Nieśpiałowski<br />
W spektaklu, który będzie pokazany w sobotę podczas uroczystości jubileuszowych (ok. godz. 13–14), gra 22 uczniów Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Na dolnej sali gimnastycznej śpiewa chór, na górnej trwają próby spektaklu. Przed uczniami jeszcze strojenie sal lekcyjnych – to w piątek, bo już w sobotę wielkie święto. W sobotę II Liceum Ogólnokształcące obchodzi jubileusz 100-lecia.

– To spektakl, który dzieje się w murach naszej szkoły. Pojawiają się w nim: Józef Czechowicz, Julia Hartwig, ks. Kazimierz Gostyński – mówi Wiktoria Sekuła z II f, asystent reżysera.

Główną rolę – młodego poety Józefa Łobodowskiego gra Paweł Bednarczyk. – Łobodowski to zwykły chłopak, gimnazjalista, który wyszedł z inicjatywą założenia szkolnej gazety. Miał problemy z matematyką, za co nawet został wydalony ze szkoły. Jego mentorem był Józef Czechowicz, ale Łobodowski lubił stawiać na swoim. Był porywczy, cyniczny, pewny siebie – mówi Bednarczyk.

W spektaklu, który będzie pokazany w sobotę podczas uroczystości jubileuszowych (ok. godz. 13–14), gra 22 uczniów. Prace nad sztuką trwały od września, a intensywne próby rozpoczęły się miesiąc temu. Opowieść o szkole i poetach wyreżyserowała nauczycielka Katarzyna Jóźwik.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 mszą w archikatedrze. Ale szkoła przy ul. Ogrodowej 16 będzie otwarta już od godz. 9. W programie m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej, występ szkolnego chóru i uzdolnionych muzycznie absolwentów Zamoy’a (m.in. Paulina Okoń, Ela Gabryel).

Wielu absolwentów przyjedzie jednak głównie po to, by po latach spotkać kolegów. Z myślą o nich na korytarzach pojawią się barki z jedzeniem i napojami, a klasy zamienią się w kawiarnie.

– Hades, czyli sala w podziemiach, będzie w stylu lat 80. Mamy nawet wielką dyskotekową kulę. Będzie też kilka sal w stylu PRL, lat 60. i teatralna z motywami naszego festiwalu Zwierciadła – mówi nauczycielka Anna Maliszewska-Pokrzywa.

Rejestracja na zjazd absolwentów zakończyła się kilka dni temu.

– Zarejestrowało się ponad 1600 osób, ale na pewno przyjedzie o wiele więcej – dodaje Maliszewska. – Dlatego jak tylko zakończą się oficjalne uroczystości dużą salę gimnastyczną również zamienimy na kawiarnię.

Podobnie jak podczas poprzednich zjazdów, sale lekcyjne będa oznaczone rocznikami. Tak, by łatwiej znaleźć w tłumie kolegów z klasy.

- Staraliśmy się tak to ułożyć, by te łatwiej dostępne klasy były miejscem spotkań dla starszych roczników, a te położone dalej, jak np. w Hadesie, dla młodszych - tłumaczy polonistka.

Dyrekcja II LO zapowiada, że 14 listopada szkoła będzie otwarta do późnych godzin nocnych.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 listopada 2015 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto to pisał??? Same błędy!
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawwwe jak oni NA te sale gimnastyczne weszli ... NA gorna to jeszcze, ale na dolna ?? ... ja bym to zrobil W salach ...
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2015 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, czy jakiś mecenas będzie się lansował i rozdawał wizytówki.
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2015 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Paulina Okon i Ela Gabryel to jeszcze uczennice Zamoya (tegoroczne maturzystki) :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!