niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Zamykają dworcowe skrytki. Żeby nikt nie schował tam bomby

Dodano: 11 lipca 2016, 06:33

Nadzwyczajne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży odczujemy także w Lublinie. Część pociągów nie wyjedzie, by wystarczyło miejsc dla pielgrzymów. Dworcowe skrytki będą pozamykane, a śmietniki... wymienione na przezroczyste. Służby dmuchają na zimne.

– Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów – odpowiada Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP S.A. pytana, dlaczego nieczynne mają być skrytki bagażowe na lubelskim dworcu. O tym, że od 15 lipca do 5 sierpnia nie schowamy tu nic, informują pasażerów ogłoszenia. Wiszą one już nie tylko w Lublinie.

– Spółka na czas ŚDM prewencyjnie wyłącza z użytku skrytki bagażowe na największych dworcach w Polsce – wyjaśnia Jankowska. Lubelski dworzec jest wśród tych najważniejszych, dlatego zmiana dotknie tu nawet... śmietników. Kosze mają być przezroczyste, by podejrzany ładunek łatwo było zauważyć. Koleje zapewniają, że na wszystko mają odpowiednie procedury. – Pracownicy dworców odpowiedzialni za bezpieczeństwo są odpowiednio przeszkoleni – dodaje rzeczniczka.

Podobnie na Światowe Dni Młodzieży szykuje się główny dworzec autobusowy w Lublinie. – Zostanie wzmocniona ochrona. W dniach od 15 lipca do 5 sierpnia nie będzie można korzystać również ze skrytek bagażowych i przechowalni bagażu – podaje Magdalena Kaczanowska, rzecznik prasowy Lubelskich Dworców.

Lublin będzie jednym z bardziej obleganych miejsc, bo jeszcze przed krakowskimi Światowymi Dniami Młodzieży (od 25 do 31 lipca) odbędą się obchody archidiecezjalne, które zaczną się 20 lipca. Ich organizatorzy spodziewają się nawet kilkunastu tysięcy uczestników, w tym około 3 tys. z zagranicy. Mimo to na lotnisku w Świdniku nie będzie dodatkowych zabezpieczeń ponad te stosowane na co dzień. – Nie ma czegoś, czego dotychczas nie było – mówi Piotr Jankowski, rzecznik portu.

Utrudnione mogą być za to pod koniec lipca podróże koleją. Obsługująca dalekobieżne połączenia spółka PKP Intercity musi zawiesić 22 pociągi, w tym trzy z naszego regionu, by wystarczyło jej taboru do wożenia pielgrzymów do Krakowa. I to pomimo przyspieszenia remontów i wypożyczenia wagonów od czeskich kolei.

Na liście zawieszonych połączeń jest pociąg TLK Bolko, który z Lublina do Wrocławia nie będzie kursować między 24 lipca a 1 sierpnia, zaś z Wrocławia do Lublina nie pojedzie od 25 lipca do 2 sierpnia włącznie. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży od 24 lipca do 2 sierpnia nie będą też kursować pociągi TLK Kraszewski i TLK Skaryna z Terespola przez Białą Podlaską do Warszawy Zachodniej i z powrotem.

Telefon bezpieczeństwa

Wszelkie niepokojące sytuacje dostrzeżone na dworcach można zgłaszać, dzwoniąc na specjalny telefon bezpieczeństwa 22 474 00 00. Telefon bezpieczeństwa jest czynny całodobowo. W czasie ŚDM dzwoniąc pod ten numer, będzie można się porozumieć w języku polskim i angielskim.

asd
Chwileczka
asd
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

asd
asd (15 lipca 2016 o 06:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwileczka napisał:
No to spróbuj mnie uświadomić skoro tak mało wiem...
ŻYCIE CIĘ UŚWIADOMI - WYSTARCZY TYLKO POCZEKAĆ. Ale może to nie być miłe doświadczenie.
Rozwiń
Chwileczka
Chwileczka (13 lipca 2016 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to spróbuj mnie uświadomić skoro tak mało wiem...
Rozwiń
asd
asd (12 lipca 2016 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwileczka napisał:
A Ty wiesz wszystko? To może się tą wiedzą podziel. Bo ja zawsze sądziłam  że tolerancja wynika ze świadomości zmienności ludzi i  świata
No i tu jesteś w błędzie. Aby to zrozumieć ja też potrzebowałem dużo czasu. Tak więc nie dziwi mnie że tego obecnie nie rozumiesz. Ale wystarczy jeden  (ciekawy ?) osobnik na twojej drodze życiowej ,i natychmiast zrozumiesz że - Tolerancja jest tylko wynikiem twojej niewiedzy
Rozwiń
Chwileczka
Chwileczka (12 lipca 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Ty wiesz wszystko? To może się tą wiedzą podziel. Bo ja zawsze sądziłam  że tolerancja wynika ze świadomości zmienności ludzi i  świata 
Rozwiń
ASD
ASD (12 lipca 2016 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwileczka napisał:
Powtarzasz się - czyli tak naprawdę nie masz argumentów :) Tak samo mogłabym powiedzieć że jestm antymuzyczna, wiec dlaczego mam znosić jakieś utrudnienia bo wielki koncert. To że ty jesteś niewierzący to twoja sprawa, ja jestem apolityczna i też mi tym cudem oczy kolą co chwilę. Trochę tolerancji i w ogóle nie byłoby problemów.
Tolerancja jest tylko wynikiem niewiedzy .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!