poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zapłacą od wyrostka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2002, 23:27
Autor: Ewa Stępień

Do tej pory szpital dostawał pieniądze za to, że pacjent leżał w szpitalu. Nieważne było, jakie miał zabiegi i czy w ogóle je miał. Teraz kasa chorych zapłaci za konkretne leczenie.
– Szpitale wolały tzw. łatwych pacjentów, nie wymagających kosztownych zabiegów, którzy poleżeli kilka dni i szli do domu – mówi Adam Borowicz, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych. – Ciężko chorzy byli kłopotem. Od nowego roku płacimy za konkretne procedury medyczne. Dlatego będzie się opłacało leczyć skomplikowane przypadki.
Czy dla opłacalności szpitale nie będą na potęgę wycinać pacjentom czego się da, choćby zdrowych wyrostków? – Nie będziemy limitować zabiegów, ale są przecież rozsądne granice i dane z lat ubiegłych pokazujące, ile zabiegów wykonuje się w szpitalach – uspokaja Borowicz.
Nowe zasady kontraktowania wprowadziły wszystkie kasy chorych. – Ministerstwo zdrowia chce ujednolicić procedury – mówi szef lubelskiej kasy chorych.
Zmiany te wymuszą również reorganizację zatrudnienia w kasie. W 2000 r. w LRKCh pracowało aż 30 kierowników. Tylu naliczyła NIK podczas kontroli. Ciągły wzrost zatrudnienia (na początku 2000 r. 183 osoby, pod koniec – 223) był zdaniem NIK nieuzasadniony i doprowadził do przekroczenia planu wynagrodzeń o pół miliona. Najwięcej ludzi przybyło w Departamencie Kontroli Kasy. – Ostatnio zlikwidowaliśmy ten departament – powiedział A. Borowicz. – W kasie mamy 215 etatów. Będzie 210.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!