niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Zarząd pod ścianą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2002, 21:16
Autor: Lidia Dzierba

Zamieszanie w lubelskim Ratuszu. Zarząd Miasta nie uzyskał absolutorium – twierdzi opozycja i domaga się powtórnego głosowania. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem – ripostuje Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej.

Za wnioskiem Komisji Rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium głosowało 21 radnych, przeciw było 27, pięciu wstrzymało się. Zbigniew Targoński, członek Zarządu Lublina przez przypadek nie wziął udziału w głosowaniu.
W czasie gdy Zarząd Miasta przyjmował gratulacje o przyjęciu absolutorium, radni z SLD i radny Sobczak głośno protestowali. – Powinno odbyć się drugie głosowanie – tłumaczył radny Jacek Sobczak. – Zarząd musi otrzymać bezwzględną liczbę głosów, czyli 28. Tego nie było. Owszem wniosek o nieudzielenie absolutorium nie przeszedł, ale równocześnie nie było głosowania nad wnioskiem o udzielenie absolutorium. Ustawodawca wyraźnie powiedział, że ta bezwzględna liczba jest do tego konieczna.
– Głosowanie powinno być powtórzone – potwierdza Zdzisław Bielski, radny z klubu SLD.
Klub prezydencki i wspierający go podczas głosowania klub Centroprawicy nie słuchali jednak protestów opozycji.
– To pat ustawodawczy – uważa radny Sobczak. – Moim zdaniem zarząd nie uzyskał absolutorium. Sprawę dogłębnie zbada Regionalna Izba Obrachunkowa. Powinien się także wypowiedzieć NSA.
– Opozycja głosuje przeciw nie po raz pierwszy. To co robi radny Sobczak jest niczym innym jak rozpoczęciem kampanii wyborczej – mówi wiceprezydent Zbigniew Wojciechowski.
Helena Pietraszkiewicz nie ma wątpliwości. – Wniosek był postawiony zgodnie z prawem i tak głosowany. To było bardzo ważne jak został sformułowany, od tego zależał sposób liczenia głosów. Na życzenie radnego Sobczaka kilkakrotnie czytałam treść przygotowanego do głosowania wniosku. Zaznaczyłam, że głosowanie w tej sprawie może być tylko jedno.
Według przewodniczącej, wniosek został odrzucony większością głosów. Gdyby zdobył bezwzględną ilość głosów za jego przyjęciem, czyli 28, wówczas zarząd nie zdobyłby absolutorium. – Głosowania nie możemy powtarzać. Absolutorium jest przyjęte. Nie mam żadnych wątpliwości i mam odpowiednie wykładnie prawne – skomentowała przewodnicząca.
– Uchwała RM powinna wpłynąć do nas w ciągu 7 dni – mówi Barbara Kozyra, wiceprezes Regionalnej Izby Obrachunkowej. – Mamy 30 dni na ocenienie jej pod względem zgodności z prawem. Decyzję podejmie kolegium RIO. Przysługuje od niej odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jacek Szczot prawnik z Wydziału Prawa KUL

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wniosek o nieudzieleniu absolutorium nie został przyjęty, a tym samym zarząd absolutorium otrzymał. Było mniej głosów przeciwników, niż wynosi połowa ustawowej liczby radnych. Moim zdaniem głosy wstrzymujące należy traktować jako popierające zarząd i wykonanie przez niego budżetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!