poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Zasłużeni dla Lubelszczyzny. Lista laureatów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2011, 18:01
Autor: (mm)

Mirek Olszówka został pośmiertnie wyróżniony tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Jacek Świerczyń
Mirek Olszówka został pośmiertnie wyróżniony tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Jacek Świerczyń

Dziś na uroczystej gali w Hotelu Unia poznaliśmy 12 laureatów konkursu Bene Meritus Terrae Lublinensi, czyli Dobrze Zasłużonych dla Lubelszczyzny.

Nagroda jest przyznawana od 6 lat. Co roku z tej okazji jest wydawany specjalny kalendarz. Tym razem jury doceniło ludzi związanych ze sztuką.

Wśród odznaczonych znalazł się zmarły pod koniec ub. roku Mirek Olszówka. Był producentem muzycznym, a wymyślony przez niego festiwal "Inne Brzmienia” okazał się nie tylko sukcesem, ale wyjątkową imprezą na mapie muzycznego Lublina.

WSZYSCY LAUREACI

* Jan Bernad – jego misją jest uczenie, czym dla nas była i jest muzyka tradycyjna. Dwadzieścia lat temu założył Fundację Muzyka Kresów, którą kieruje do dzisiaj. Dzięki niemu w Lublinie odbywa się festiwal "Najstarsze Pieśni Europy”.

* o. Tomasz Dostatni – urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka w Lublinie. Dominikanin, w wykształcenia jest teologiem i filozofem, w przeszłości był m.in. korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Prasowej. Nie boi się poruszać trudnych tematów w czasie debat z cyklu "Przekraczać mury” na UMCS, których jest gospodarzem. W 2010 roku, wspólnie z Szewachem Weissem, wydał książkę "W dwóch światach”.

* Mietek Jurecki – znany multiinstrumentalista. Szerokiej publiczności jest znany jako basista "Budki Suflera”. Wymyślił festiwal "Solo życia”, w trakcie którego młodzi ludzie grają solo instrumentalne.

* Piotr Kotowski – o dobrych, ambitnych filmach wie wszystko. Jest szefem kina studyjnego "Chatka Żaka” i prezesem DKF "Bariera”. Dzięki niemu lublinianie mogą obejrzeć w kinie – na przykład w trakcie Konfrontacji Filmowych – najlepsze filmy z całego świata. Kotowski jest także pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

* Teresa Księska-Falger – pianistka i wieloletnia dyrektorka Filharmonii Lubelskiej. Niestrudzona organizatorka koncertów muzyki poważnej. Obecnie jest prezesem Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

* Grzegorz Kuprianowicz – historyk wykładający na UMCS. Jest prezesem Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Kuprianowicz napisał książkę "1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu”.

* Anna Nawrot – od 1985 roku wspólnie z mężem Janem Gryką prowadzi w Lublinie, docenianą w kraju, autorską "Galerię Białą”. Dyplom z malarstwa zrobiła w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS.

* Tomasz Pietrasiewicz – dziełem jego życia jest Ośrodek Brama–Grodzka Teatr NN, miejsce magiczne nie tylko dla lublinian. Pietrasiewicz od lat przywraca nam pamięć o polsko-żydowskim Lublinie.

* Mirosław Olszówka – zmarły w ub. roku człowiek-instytucja. Zaczynał od teatru – najpierw był Teatr Wizji i Ruchu Jerzego Leszczyńskiego, a potem już własna Scena Ruchu, którą założył wspólnie z Małgorzatą Mazurkiewicz. Był świetnym producentem muzycznym, a wymyślony przez niego festiwal "Inne Brzmienia” okazał się nie tylko sukcesem, ale wyjątkową imprezą na mapie muzycznego Lublina.

* Janusz Opryński – twórca i charyzmatyczny reżyser lubelskiego Teatru Provisorium. Efektem współpracy tej sceny z Kompanią Teatr Witolda Mazurkiewicza są niezwykłe przedstawienia, m.in. obsypane nagrodami i pokazywane na całym świecie "Ferdydurke”.

* Piotr Zieliński – założyciel i szef lubelskiej galerii Wirydarz. Zieliński pokazywał w Lublinie m.in. prace Jerzego Dudy Gracza, Kiejstuta Bereźnickiego, Adama Myjaka i Tadeusza Kantora, czy fotografie Edwarda Hartwiga.

* Anna Żak – tancerka, choreografka i pedagog. Najpierw występowała w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, obecnie jest tancerką Lubelskiego Teatru Tańca i współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wiesiek
baton
kanty
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wiesiek
wiesiek (13 stycznia 2011 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin - życie jest jak teatr ( najlepiej gdy jest spod zanku NN )a poza tą kulturą Ani Mru mru. I nie wierzę, że jest w Lublinie porządny muzyk. Dobry muzyk to musi być .....
Rozwiń
baton
baton (13 stycznia 2011 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak zwykle. nabożnie i z kulturą. a co z gospodarką. bo samą kulturą i świeżym powietrzem to długo nie pociągniemy
Rozwiń
kanty
kanty (13 stycznia 2011 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Grzegorz' timestamp='1294906085' post='421944']
Bezwzględnie na tej liscie brak Jerzego Leszczyńskiego, twórcy Teatru Studio Wizji i Ruchu. Teatr Jurka był zjawiskiem na mapie polskiej kultury. Złota Fregata na festiwalu Eurowizji w Knocke.
[/quote]
Ale Pietrasiewicz mniej by błyszczał i ta jego otoczka z długopejsych protegowanych a i namaszczonych przez Wysockiego.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2011 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje Franciszka Piątkowskiego.
Rozwiń
radek
radek (13 stycznia 2011 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje również Jacka Ossowskiego dzięki któremu odbywają się w Lublinie miedzy narodowe konkursy młodych skrzypków znane na cały świat jak funkcjonuje Towarzystwo Muzyczne im Henryka Wienawskiego a razem z nim sporo instytucji związanych z kształceniem młodych osób.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!