środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

"Zatrzymać w Pamięci". Koncert z okazji 73 rocznicy likwidacji getta

Dodano: 11 listopada 2015, 17:41
Autor: ask

Z okazji 73 rocznicy likwidacji lubelskiego getta w Trybunale Koronnym odbył się koncert „Zatrzymać w Pamięci” będącym symbolicznym upamiętnieniem ofiar.

Likwidacja getta w Lublinie przebiegała etapami. Pierwszą akcję władze niemieckie zorganizowały miedzy 17 marca, a 11 kwietnia. Większość zamieszkujących w getcie na Podzamczu Żydów przewieziono wtedy do obozu w Bełżcu, a pozostałe 4 tys. do przejściowego getta na Majdanie Tatarskim. Do 9 listopada 1942 r. dotrwało tam tylko ok. 3 tys. osób. Tego dnia, o świcie Niemcy rozpoczęli deportowanie ich do obozu koncentracyjnego na Majdanek. Dzieci, osoby starsze i chore stracono, a zdolnych do pracy przydzielono do różnych komand roboczych.

- Aby upamiętnić rocznicę tych wydarzeń Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Lublinie zaprosił młodzież i nauczycieli z lubelskich szkół oraz mieszkańców miasta do udziału w obchodach tej smutnej daty – podkreśla Janusz Stasiak, wicedyrektor ZS 1. - Chcemy kultywować historyczną pamięć o tragicznych wydarzeniach związanych z Lublinem z okresu II wojny światowej, zapoznać młodzież z kulturą żydowską oraz budować więzi między mieszkańcami Lublina a lokalną społecznością żydowską.

Po koncercie pod Pomnikiem Eksterminacji Ludności Żydowskiej (Ofiar Getta) złożono kwiaty i modlono się.

Czytaj więcej o: historia
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!