poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zbadaj, czy dobrze widzisz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2013, 20:19

Rozmowa z dr n. med. Anną Święch-Zubilewicz z Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego UM w Lublinie.

• Czy z wiekiem każdy z nas będzie miał problemy z ostrością widzenia?
– Z upływem lat oko stopniowo traci zdolność do akomodacji, czyli dostosowywania się do dobrego widzenia na każdą odległość. Zjawisko to zwane jest prezbiopią. Prezbiopia zwykle pojawia się około 40. roku życia i postępuje, by po upływie 10-20 lat osiągnąć poziom stabilizacji. Ujawnia się wcześniej u osób nadwzrocznych czyli takich, które stosowały plusową korekcję okularową. U krótkowidzów pojawia się później.

• Dlaczego tak się dzieje?
– To następstwo fizjologicznego procesu utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu stopniowego twardnienia soczewki i zmniejszania się jej elastyczności. Osoby młode nie mają problemu z widzeniem przedmiotów z bliska, jak i z daleka. To dzięki dobrej zdolności akomodacyjnej. Ale z wiekiem ta zdolność maleje.

• Jak można temu zaradzić?
– Stosuje się odpowiednio dobraną korekcję okularową, co przywraca komfort w patrzeniu na bliską odległość. Można zaproponować okulary dwuogniskowe, okulary progresywne, soczewki kontaktowe, a nawet metody chirurgiczne. Te ostatnie nie są jednak powszechnie stosowane.

• Czy okulary progresywne są skuteczne w walce z prezbiopią?
– W dzisiejszych czasach są najskuteczniejszą korekcją prezbiopii. Okulary tego typu zapewniają dobrą ostrość widzenia zarówno do dali, jak i do bliży oraz na odległości pośrednie. Znacznie poprawiają komfort życia, zastępując dwie pary okularów, bez konieczności ich zmiany w zależności od tego, czy chcemy dobrze widzieć z bliska, czy z daleka. Ważne są też walory estetyczne okularów progresywnych – nie widać na nich zmieniającej się mocy, ponieważ następuje to płynnie.

• Czy lepiej sprawdzają się okulary, czy soczewki kontaktowe?
– Uważam, że zdecydowanie okulary, szczególnie progresywne, o których już wspomniałam. Stosujące je osoby są zwykle bardzo zadowolone z jakości widzenia.

• Co można doradzić tym, którzy zorientowali się, że mają prezbiopię?
– Żeby przesadnie się tym nie martwili. Powinni zgłosić się na badanie ostrości wzroku. Wyposażeni w dobre okulary znów odzyskają młodzieńczy wzrok.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!