poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Żeby nad Czerniejówką i Bystrzycą było miło i przyjemnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2010, 08:14
Autor: (mb)

Nowy plac zabaw, fontanna, oczko wodne, boisko. Wszystko to może powstać w każdej lubelskiej dzielnicy położonej w dolinach Czerniejówki i Bystrzycy. Miasto zaprasza mieszkańców i rady dzielnic do składania propozycji. Do końca roku ma powstać pełny plan rewitalizacji tych terenów.

– Nakładają się dwa rodzaje projektów, które możemy wspólnie zrealizować: duże, w skali całego miasta, i małe: dzielnicowe i osiedlowe – tłumaczy wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk, pytany dlaczego teraz miasto szuka nadrzecznych pomysłów.

Wśród pierwszych jest największa w historii miasta rozbudowa i przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Prace już ruszyły i potrwają do 2015 roku (pochłoną 430 mln zł, z czego połowę da Unia Europejska).

Inne duże przedsięwzięcie, na które miasto (razem z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych) dostało pieniądze z Unii Europejskiej, to rewitalizacja doliny Czerniejówki. Ta z brudnego, zanieczyszczonego kanałku ma się stać czystą rzeką.

– Ale obok tych dużych projektów można realizować małe, lokalne. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o budowanie terenów rekreacyjnych, sportowych, o place zabaw – wylicza Żuk. Propozycje takich inwestycji mają zgłaszać rady dzielnic, albo sami mieszkańcy (najlepiej do rad dzielnic).

Pierwsze spotkanie miejskich urzędników, przedstawicieli MPWiK, rad dzielnic i architektów odbyło się wczoraj. Zgłaszane propozycje będą analizowane przez specjalistów z Urzędu Miasta (m.in. przy współpracy naukowców Politechniki Lubelskiej i architektów). Ci będą sprawdzać, co i w jakim zakresie można zrealizować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
podróżnik z zawodu
bambo75
bambo75
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

podróżnik z zawodu
podróżnik z zawodu (28 kwietnia 2010 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bystrzyca jest czystą rzeką, ale zaniedbaną. Pierwszy powód to błędy administarcyjne. Korytem rzeki zajmuje sie Zarząd Wodny, brzegami Zarząd Melioracji, a chodnikiem/ścieżką rowerową wzdłuz jej brzegu miasto/gmina. Wszystkie rzeki powinny być koszone, a nie zarośnięte. Jednym z naturalnych sposobów walki z zarastaniem są ptaki wodne np. kaczki lub łabędzie, które "pracują" jak podwodna kosiarka do trawy. Aby muł nie pokrywał dna rzeki (piasek, drobinki gumy z opon, liście itp), co bezpośrednio wpływa z kanału burzowego powinny byc wykonane tzw. zlewnie. Jest to betonowa niecka, w której opadają wszystkie zanieczyszczenia opróżniane później przez szambiarkę. Woda deszczowa lżejsza od zanieczyszczeń naturalnie odpływa do rzeki. Takie zlewiska wykonywane są teraz np. przy autostradach. Aby nie było glonów, sinic powinny być wybudowane zbiorniki wstępne np. przed Zalewem Zemborzyckim. Tam zbierają się wszystkie spływy np. nawozów sztucznych z pól. Drugi właściwy zbiornik jest już krystalicznie czysty. Same oczyszczalnie ścieków też powinny byc nie tylko mechaniczno-biologiczne jak obecnie, ale także chemiczne. Ta ostatnia utilizuje tzw. związki biogenne, które powodują właśnie zarastanie, glony i sinice. Póki co Bystrzyca i Zalew Zemborzycki mają II klasę czystości, ale trzeba zrobić j.w. i będzie pięknie.
Rozwiń
bambo75
bambo75 (28 kwietnia 2010 o 16:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
youtube.com/watch?v=J8NWGCD8gpM
Rozwiń
bambo75
bambo75 (28 kwietnia 2010 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="######www.youtube.com/user/bambo7532#p/u/6/J8NWGCD8gpM"]######www.youtube.com/user/bambo7532#p/u/6/J8NWGCD8gpM[/url]

W minucie 2.20 mojego filmiku widać,jaka czysta jest Bystrzyca...
Rozwiń
podróżnik z zawodu
podróżnik z zawodu (28 kwietnia 2010 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Szwecji prawie we wszystkich miastach (a dużych Geteborg lub Sztokholm) w szczególności wzdłuż prawie każdej rzeki jest bulwar oddzielny dla pieszych i oddzielny dla rowerów. Są miejsca na biwaki i grilla. Ławki, punkty widokowe, place zabaw, ściezki zdrowia, drabinki gimnastyczne, boiska, pomosty dla łódek, kajaków lub wędkarzy i "inne cuda".
Fajnie by było, aby "Lublin sie zEuropeizował", ale, czy długo tak będzie? Wandalizm po wódzie, prochach lub maryście. Dewastacja, aby kretyn mógł "pokazać" kolegom lub "zadowolonej" dziewczynie jaki jest "on macho".
Nawet oświetlenie niewiele da, gdy blokersi zamiast na klatce schodowej "okupować" będą takie miejsca.
Wszystko zależy od nas samych-reakcji obywatelskiej. "A JAK CIĘ WIDZĄ, TAK O TOBIE W ŚWIECIE PISZĄ"...
Rozwiń
aaa
aaa (28 kwietnia 2010 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!