Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2013 r.
20:06
Edytuj ten wpis

Zielona fala się oddala. System kierujący ruchem powstanie z opóźnieniem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
System ma poprawić płynność ruchu m.in. przy al. Kraśnickiej (Maciej Kaczanowski)
System ma poprawić płynność ruchu m.in. przy al. Kraśnickiej (Maciej Kaczanowski)

Z półrocznym opóźnieniem ma powstać system inteligentnego zarządzania ruchem. Gotowy miał być w czerwcu 2014 r., ale hiszpański wykonawca dopiero na wrzesień zapowiada pierwsze testy i to nie całego systemu, ale jego części. A Ratusz się na to zgodził

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mowa o wielkim kontrakcie wartym 24 miliony złotych. Zlecenie obejmuje zaprojektowanie i przebudowę 65 spośród 120 sygnalizacji świetlnych i powiązanie ich w inteligentny system oraz stworzenie centrum zarządzania ruchem.

Na minioną wiosnę zapowiadany był początek prac na skrzyżowaniach, spora ich część miała być prowadzona w wakacje, gdy ruch jest mniejszy, a skutki wyłączenia świateł mniej dotkliwe. Ale na razie nikt nie wbił w ziemię choćby jednej łopaty.

Miasto ogłaszając przetarg postawiło warunki jasno: wszystko ma być gotowe w czerwcu 2014 r. Firmy stające do walki o takie zlecenie od samego początku znały też treść umowy, którą dostanie do podpisania zwycięzca. Przetarg wygrała hiszpańska firma Aeronaval de Construcciones e Instalaciones z Madrytu.

Wygrała i bardzo szybko poprosiła władze miasta… o zmianę warunków umowy. Chciała przesunięcia terminu na połowę grudnia 2014 r. i zgody na powierzenie części prac podwykonawcom. Ratusz się zgodził, teraz konieczna jest jeszcze akceptacja Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która dała Lublinowi unijną dotację na ten cel. Jeśli agencja się nie zgodzi, wtedy najprawdopodobniej Hiszpanie nie zdążą ze wszystkim na czas.

– Na ostatnim spotkaniu przedstawiciel wykonawcy poinformował nas, że pierwsze sygnalizacje połączy ze sobą i zacznie ich testy we wrześniu przyszłego roku – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Wtedy miałyby się też rozpocząć szkolenia dla pracowników przyszłego Centrum Zarządzania Ruchem – dodaje. Centrum znajdzie się w budynku przy Lipowej, w którym kiedyś mieścił się Komisariat IV Policji.

Co zamówiliśmy

System ma w czasie rzeczywistym reagować na sytuację na drodze i odpowiednio wydłużać lub skracać zielone światło dla poszczególnych ulic.

Na podstawie danych z GPS światła przepuszczą na skrzyżowaniach spóźnione autobusy. Przy ulicach staną też elektroniczne tablice z informacjami o wypadkach, robotach drogowych i innych utrudnieniach lub zmianach w organizacji ruchu.

Wyświetlacz podpowie też, którą drogę wybrać, by szybciej dotrzeć do celu.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
z Brukseli / 20 listopada 2013 o 15:11

Firma z Hiszpanii wygrała bo dala najniższą cenę. Podejrzane referencje i doświadczenie prowadza do unieważnienia kontraktu. Wątpliwa jest wyplata wadium. Pieniadze z Unii przepadną bo miały być wydane w terminie. Ciekawe jak PARP się zachowa bo kontrola z OLAF jest nieunikniona

Avatar
Lik / 19 listopada 2013 o 00:29

A nie można było trochę pomyśleć i umożliwić realizację całego systemu u nas w Lublinie ?!

Chyba można było dojść do porozumienia np. z Politechniką Lubelską ( Wydział Elektryczny, Wydział Mechaniczny ) i zlecić wykonanie tego typu projektu w ramach np. pracy inżynierskiej dla jednego lub kilku studentów ?! Przypuszczam, że daliby sobie radę, konsultacje i próby na miejscu !

Dodatkowo po wdrożeniu można byłoby zatrudnić tych ludzi jako administratorów i konserwatorów systemu, bo przecież ktoś pracę tej zielonej fali musi monitorować. I raczej wszyscy byliby zadowoleni ! Na pewno wyniosłoby to taniej i przypuszczam, że o wiele szybciej, a tak zarobi firma z innego kraju, na dodatek już od początku nie jest w stanie wywiązać się z terminów !!! 

A nie można było trochę pomyśleć i umożliwić realizację całego systemu u nas w Lublinie ?!

Chyba można było dojść do porozumienia np. z Politechniką Lubelską ( Wydział Elektryczny, Wydział Mechaniczny ) i zlecić wykonanie tego typu projektu w ramach np. pracy inżynierskiej dla jednego lub kilku studentów ?! Przypuszczam, że daliby sobie radę, konsultacje i próby na miejscu !

Dodatkowo po wdrożeniu można byłoby zatrudnić tych ludzi jako administratorów i konserwatorów systemu, bo przecież ktoś pracę tej zielonej fali musi mon... rozwiń

Avatar
wkurzony / 18 listopada 2013 o 20:18

we wrześniu się posramy,a jeszcze później utoniemy w tym gównie. jedyny termin do przyjęcia to wakacje, kiedy ruch maleje. jeśli firma się nie wyrobi i to zgłasza, to przetarg unieważnić i wybrać następną.

Avatar
iya / 18 listopada 2013 o 18:24

z opóznieniem czyli  wg lubelskich standartów zgodnie z planem. Srogie kary jak zwykle będą wykonawcy naliczane - zapewne po to by je potem anulować.

Avatar
Tom / 18 listopada 2013 o 15:31

zobaczycie to będzie jedna wielka KLAPA, 

wydamy miliony, a nie będzie to funkcjonowało tak jak byśmy chcieli

druga sprawa to pytanie za co bierze pieniądze osoba która obecnie

odpowiada za zarządzanie ruchem w mieście??? chyba za obijanie się!

jak to jest, że jadąc śródmiejską obwodnicą ruszam z jednych świateł, 

a dojeżdżając do kolejnych tuż przede mną zapala się CZERWONE światło!?!?

to jest jakiś ŻART ! ! !

Avatar
fabian / 18 listopada 2013 o 13:32

to się zuk nałykał hiszpańskich bajek. O le

Avatar
z Brukseli / 20 listopada 2013 o 15:11

Firma z Hiszpanii wygrała bo dala najniższą cenę. Podejrzane referencje i doświadczenie prowadza do unieważnienia kontraktu. Wątpliwa jest wyplata wadium. Pieniadze z Unii przepadną bo miały być wydane w terminie. Ciekawe jak PARP się zachowa bo kontrola z OLAF jest nieunikniona

Avatar
Lik / 19 listopada 2013 o 00:29

A nie można było trochę pomyśleć i umożliwić realizację całego systemu u nas w Lublinie ?!

Chyba można było dojść do porozumienia np. z Politechniką Lubelską ( Wydział Elektryczny, Wydział Mechaniczny ) i zlecić wykonanie tego typu projektu w ramach np. pracy inżynierskiej dla jednego lub kilku studentów ?! Przypuszczam, że daliby sobie radę, konsultacje i próby na miejscu !

Dodatkowo po wdrożeniu można byłoby zatrudnić tych ludzi jako administratorów i konserwatorów systemu, bo przecież ktoś pracę tej zielonej fali musi monitorować. I raczej wszyscy byliby zadowoleni ! Na pewno wyniosłoby to taniej i przypuszczam, że o wiele szybciej, a tak zarobi firma z innego kraju, na dodatek już od początku nie jest w stanie wywiązać się z terminów !!! 

A nie można było trochę pomyśleć i umożliwić realizację całego systemu u nas w Lublinie ?!

Chyba można było dojść do porozumienia np. z Politechniką Lubelską ( Wydział Elektryczny, Wydział Mechaniczny ) i zlecić wykonanie tego typu projektu w ramach np. pracy inżynierskiej dla jednego lub kilku studentów ?! Przypuszczam, że daliby sobie radę, konsultacje i próby na miejscu !

Dodatkowo po wdrożeniu można byłoby zatrudnić tych ludzi jako administratorów i konserwatorów systemu, bo przecież ktoś pracę tej zielonej fali musi mon... rozwiń

Avatar
wkurzony / 18 listopada 2013 o 20:18

we wrześniu się posramy,a jeszcze później utoniemy w tym gównie. jedyny termin do przyjęcia to wakacje, kiedy ruch maleje. jeśli firma się nie wyrobi i to zgłasza, to przetarg unieważnić i wybrać następną.

Avatar
iya / 18 listopada 2013 o 18:24

z opóznieniem czyli  wg lubelskich standartów zgodnie z planem. Srogie kary jak zwykle będą wykonawcy naliczane - zapewne po to by je potem anulować.

Avatar
Tom / 18 listopada 2013 o 15:31

zobaczycie to będzie jedna wielka KLAPA, 

wydamy miliony, a nie będzie to funkcjonowało tak jak byśmy chcieli

druga sprawa to pytanie za co bierze pieniądze osoba która obecnie

odpowiada za zarządzanie ruchem w mieście??? chyba za obijanie się!

jak to jest, że jadąc śródmiejską obwodnicą ruszam z jednych świateł, 

a dojeżdżając do kolejnych tuż przede mną zapala się CZERWONE światło!?!?

to jest jakiś ŻART ! ! !

Avatar
fabian / 18 listopada 2013 o 13:32

to się zuk nałykał hiszpańskich bajek. O le