sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Ziemia rolna pod zastaw? Bank się nie zgodzi. To skutki ustawy PiS o obrocie ziemią

Dodano: 19 maja 2016, 20:54
Autor: Paweł Puzio

Ziemia rolna tanieje, bo nowa ustawa spowodowała, że nie można już swobodnie kupować takich gruntów, nie będąc rolnikiem
Ziemia rolna tanieje, bo nowa ustawa spowodowała, że nie można już swobodnie kupować takich gruntów, nie będąc rolnikiem

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego ziemią rolną? Banki nie chcą o tym słyszeć. Takie są nieoczekiwane skutki wprowadzonej przez PiS ustawy o obrocie ziemią. Boleśnie przekonał się o tym Dariusz Zabielski z gminy Ludwin

Zabielscy mieszkają w Kociej Górze w gminie Ludwin. Na „ojcowiźnie” budują dom. – Inwestycja wyszła z ziemi i postanowiliśmy wziąć kredyt na dalszą część budowy. Odwiedziłem pięć banków, ale żaden nie chce udzielić pożyczki pod hipotekę działki. W każdym usłyszałem, że nowa ustawa o obrocie ziemią rolną nie pozwala bankowi na wpisanie się do księgi wieczystej z hipoteką. Jednym słowem: z kredytu nici – mówi rozżalony Zabielski.

Zabielscy stawiają 100-metrowy dom na hektarowej, rodzinnej działce. – Odrolniliśmy tylko jej część, potrzebną pod budowę domu. Reszta to ziemia orna. Mamy odpowiednie dochody z pracy poza rolnictwem, posiadamy zdolność kredytową, budowa jest realizowana na podstawie prawomocnych pozwoleń... Dla banku to jednak za mało – dodaje Zabielski.

Banki nie chcą komentować sprawy. Odnosi się za to do niej Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich ds. finansowania nieruchomości.

– Bank musi patrzeć na bezpieczeństwo kredytu. W razie kłopotów ze spłatą czy wymówienia warunków umowy kredytowej, grono potencjalnych nabywców ziemi ornej, która była zabezpieczeniem kredytu, jest zgodnie z nowym prawem zawężone do Agencji Nieruchomości Rolnych i rolników. To zbyt duże ryzyko. Dlatego nie dziwi mnie zachowanie banków – ocenia Meluch.

– Na licznych zebraniach z rolnikami wielokrotnie przestrzegałem o negatywnych skutkach Ustawy o obrocie gruntami rolnymi – mówi Stanisław Żmijan (PO), członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Przypadek pana Zabielskiego jest początkiem dużego problemu. W efekcie „dobrej zmiany” rozwój obszarów wiejskich został skutecznie zahamowany – dodaje Żmijan.

Pan Dariusz jest w kropce. – Co robić? Odrolnić działkę? Trwa to długo i kosztuje mnóstwo pieniędzy – mówi Zabielski. I dodaje: Nowa ustawa dzieli ludzi na gorszych i lepszych. Z naszymi pozarolniczymi dochodami bez trudu dostalibyśmy kredyt na mieszkanie w mieście. Ale na budowę domu w Kociej Górze – już nie. Czy o to chodziło?

Może być jednak o wiele gorzej. Bo jak usłyszeliśmy w jednym z banków, problemy mogą mieć nie tylko ci rolnicy, którzy ubiegają się o kredyt, ale także ci, którzy mają już pożyczki zabezpieczone ziemią rolną. W przypadku, kiedy ceny ziemi spadają, a tak dzieje się teraz, bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia.

Czytaj więcej o: PiS kredyt rolnictwo dom
Użytkownik niezarejestrowany
rencista
zakaz wstępu wieśniakom do miasta
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 czerwca 2016 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do leszcza,, patrioty ,,niżej polski pkobp tez ci kredytu nie da:)
Rozwiń
rencista
rencista (2 czerwca 2016 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głosowałem na PiS, wielka pomyłka. Do końca życia nie zagłosuję na PiS, oraz na żadną partię związaną z kościołem. Apeluję do wszystkich właścicieli ziemi rolnej, idźcie do głosowania w najbliższych wyborach i wyzwólcie się z niewolnictwa.
Rozwiń
zakaz wstępu wieśniakom do miasta
zakaz wstępu wieśniakom do miasta (20 maja 2016 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mój znajomy aby się leczyć sprzedawał po kawałku ziemię, bo nie miał za co, a teraz wypadałoby mu umierac. Do tego my mieszczuchy nie pozwólmy aby ze wsi kupowali w mieście mieszkania a takze budowali np. dla swoich dziecii. Jak wojna to wojna, jak kargul z pawlakiem, na młody, sierpy, kosy itp.
Rozwiń
Gość
Gość (20 maja 2016 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oto skutki rządów PiS, a to dopiero początek dobrej zmiany, tak więc przygotujcie się na jeszcze większe atrakcje, dzisiejsze popisy w sejmie przedstawicieli rządu zapowiadają wojnę pislamistów z całym światem, zatem, dobrej zabawy !
Rozwiń
zgroza co oni z nami wyczyniaja
zgroza co oni z nami wyczyniaja (20 maja 2016 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zniewoleni we własnym kraju, ja ***ę, drzewa wyciąc nie wolno, sprzedać nie wolno, nosz kuźwa jeszcze tylko kajdanki niech nam założą i wuj, i probosz po pocałowaniu w stopy po kilka osób dziennie na kilka godzin będzie nas uwalniał. Po co ten mój ojcieć śp. wałczył o ten kraj ,abyśmy my jego dzieci po tylu latach po wojnie byli zniewoleni. Jaki on był nierozsądny poświęcając swoje życie dla kraju.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!