piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Żłobki w Lublinie trzeba zbudować od nowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2013, 18:22
Autor: Dominik Smaga

Żłobek bez przyszłości (przy Puławskiej) (Jacek Świerczyński)
Żłobek bez przyszłości (przy Puławskiej) (Jacek Świerczyński)

Niemal wszystkim miejskim żłobkom grozi zamknięcie, bo nie spełniają norm pożarowych. Ratusz prosi strażaków o zgodę na zwłokę, ale szanse ma bardzo małe.

Decyzje nakazujące usunięcie nieprawidłowości zostały wydane już w 2011 r. – Wyznaczyliśmy termin na koniec 2012 r. – informuje Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

W listopadzie Ratusz poprosił Komendę Miejską PSP o więcej czasu. Dostał odmowę, odwołał się od niej do Komendy Wojewódzkiej PSP i też nic nie wskórał.

– To nie są błahe uchybienia – wyjaśnia Badach. – W większości przypadków mogą zagrażać życiu i być podstawą do zamknięcia placówki – dodaje. Chodzi m.in. o takie kwestie jak długość dróg ewakuacyjnych.

Problemów nie ma tylko z jednym budynkiem żłobka. Tym, który… w poniedziałek został oddany do użytku przy ul. Wolskiej. W pozostałe trzeba by wpompować bardzo duże pieniądze, by dostosować je do norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

– Od miliona do siedmiu milionów na placówkę – przyznaje Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Problem dotyczy nie tylko żłobków. – Spośród szkół podstawowych wymogi spełniają dwie: SP 21 i SP 32 – mówi Dziuba. W ponad 40 pozostałych są uchybienia.

– To nie oznacza, że te szkoły, które mamy stwarzają zagrożenie – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Podkreśla, że winne wszystkiemu jest zmieniające się prawo. – Gminy w całej Polsce muszą dostosować się do przepisów, które nic nowego nie wnoszą. Gdyby to było rozciągnięte w czasie, to by było lżej. Lublin zaciągnie kredyt i sobie poradzi, ale co ma zrobić mała gmina?

Ratusz podkreśla, że dostosowywanie starych budynków mija się z celem. I wylicza, że przebudowa żłobka przy Puławskiej kosztowałaby ok. 8 mln zł. W efekcie zamiast 100 miejsc byłoby tam tylko 80.

– Tymczasem nowe przedszkole przy Wolskiej, które pomieści 160 dzieci, kosztowało 6 mln zł – mówi Dziuba.

Prezydent zapowiada, że nie będzie przebudowywać starych żłobków, bo woli postawić nowe.

W listopadzie Ratusz wystąpił do straży z nowym pismem. Tym razem prosi o czas do końca lipca 2015 r. na wyprowadzenie żłobków do nowych siedzib.

Komenda Miejska PSP odmówiła, wojewódzka uchyliła tę decyzję, sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.

Nieoficjalnie wiadomo, że Ratusz znów dostanie odmowę, a dyskusja między stronami dotyczy tylko paragrafu, który będzie jej podstawą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mosquito
Gość
qfa
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mosquito
mosquito (10 lipca 2013 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

i jeszcze jeden stadion, koniecznie ...

Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2013 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żeby poprawić sytuację dzieci w wieku żłobkowym, wystarczyłoby wzorem inny miast wprowadzić dotacje dla żłobków niepublicznych. Wkedo Klubom Malucha opłacałby się przekształcać (i "przy okazji" spełniać wymogi i podlegać kontroli miasta), a zyskałoby kilkadziesiąt jak nie kilkaset miest dla dzieciaków. Dlaczego wysiłki i inicjatywy  w tej strawie, przeprowadzane już jesienią ub. roku, zostały przez Ucząd Miasta (wbrew zaleceniu Komisji d/s Rodziny) utrącone???

https://www.facebook.com/LublinDlaMaluchow

Rozwiń
qfa
qfa (10 lipca 2013 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

siedemdziesiąt lat od końca wojny, tyle pokoleń się wychowało w żłobkach aż tu nagle straż rządzi . H A Ń B A by gamonie i tusaki tak mieszały w naszym życiu

Rozwiń
mama
mama (10 lipca 2013 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli ratusz i żuk pozwalają na użytkowanie żłobków które nie spełniają przepisów pożarowych i tym samym stanowią zagrożenie dla małych dzieci. Dlaczego urzędnik może łamać prawo a każdy inny przedsiębiorca musi się stosować do wszystkich przepisów prawa.

Dlaczego ratusz i żuk nie zapewniają odpowiedniej liczby miejsc w bezpiecznych żłobkach?

Czy żuk daje nam młodym czytelny sygnał, że nie zależy mu na tym aby pozostali jeszcze  nieliczni młodzi mieszkali w tym mieście?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!